Wiadomości

Echa sesji Rady Gminy Grajewo

26 września br. o godz. 12.00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Grajewie, ul. Komunalna 6 odbyła się XXXII sesja Rady Gminy Grajewo.

 

Porządek obrad:

1. Otwarcie sesji i stwierdzenie jej prawomocności.

2. Przedstawienie porządku obrad.

3. Przyjęcie protokołu z sesji Rady Gminy odbytej w dniu 18 sierpnia 2017 roku.  

Protokół z sesji Rady Gminy odbytej w dniu 18 sierpnia br. został przyjęty jednogłośnie.  

4. Sprawozdanie Wójta z wykonania uchwał Rady Gminy podjętych na poprzedniej sesji oraz przedstawienie informacji z działalności gminy w okresie między sesjami.

5. Interpelacje i zapytania radnych.

6. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w ośrodkach wsparcia i mieszkaniach chronionych mieszkańców Gminy Grajewo.

Podjętą uchwałą Radni ustalili szczegółowe zasady ponoszenia odpłatności za pobyt w ośrodkach wsparcia i mieszkaniach chronionych mieszkańców Gminy Grajewo. Odpłatność określono za każdy miesiąc faktycznego pobytu w ośrodkach wsparcia i mieszkaniu chronionym, w przypadku pobytu obejmującego niepełny miesiąc odpłatność jest ustalana proporcjonalnie do ilości dni pobytu w danym miesiącu.

Osoby, których dochód przekracza kryterium dochodowe ustalone zgodnie z przepisami (art. 8 ust. 1) ustawy o pomocy społecznej ponoszą odpłatność wg poniższej tabeli:

Dochód na osobę zgodnie z kryterium dochodowym
  określonym w art. 8 ust.1 ustawy o pomocy społecznej  

Procent miesięcznej odpłatności za pobyt
  w ośrodku wsparcia i w mieszkaniu chronionym  

do 100%

0%

powyżej 100% do 125%

40%

powyżej 125% do 150%

50%

powyżej 150% do 175%

60%

powyżej 175% do 200%

70%

powyżej 200% do 225%

80%

powyżej 225% do 250%

90%

powyżej 250%

100%


Miesięczny koszt utrzymania, zasady regulowania odpłatności ustalone będą na podstawie porozumienia zawartego między Kierownikiem Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Grajewie a Kierownikiem Ośrodka Wsparcia lub mieszkania chronionego, na terenie którego przebywa osoba skierowana.

Uchwała wejdzie w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.

7. Podjęcie uchwały w sprawie określenia szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, jak również trybu ich pobierania.

Pomoc w formie usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych przysługuje osobom, o których mowa w art. 50 ustawy o pomocy społecznej – np. osobie samotnej, która z powodu wieku, choroby lub innych przyczyn wymaga pomocy innych osób oraz osobie, która wymaga pomocy innych osób, a rodzina, a także wspólnie niezamieszkujący małżonek, wstępni, zstępni nie mogą takiej pomocy zapewnić

Koszt 1 godziny usługi opiekuńczej ustala się w wysokości 100% minimalnej stawki godzinowej określanej corocznie przez Prezesa Rady Ministrów obwieszczeniem w Monitorze Polskim. Koszt 1 godziny specjalistycznej usługi opiekuńczej ustala się w wysokości 120% minimalnej stawki godzinowej określonej corocznie przez Prezesa Rady Ministrów obwieszczeniem w Monitorze Polskim.

Osoby korzystające z usług opiekuńczych i specjalistycznych usług opiekuńczych z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi świadczonych w miejscu zamieszkania ponoszą opłatę w zależności od posiadanych dochodów i sytuacji rodzinnej.

Osoba ponosząca odpłatność za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi, może być na jej wniosek, wniosek przedstawiciela ustawowego lub pracownika socjalnego zwolniona całkowicie z odpłatności ze względu na:

- konieczność ponoszenia opłat za pobyt członka rodziny w domu pomocy społecznej, placówce opiekuńczowychowawczej, ośrodku wsparcia lub placówce rehabilitacyjno- leczniczej,

- wystąpienie zdarzenia losowego wywołanego klęską żywiołową do czasu ustania jego skutków.

Osoba ponosząca odpłatność za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi, może być na jej wniosek, wniosek przedstawiciela ustawowego lub pracownik socjalnego zwolniona częściowo z ponoszenia odpłatności na czas określony:

- gdy więcej niż 1 osoba w rodzinie wymaga usług opiekuńczych, w tym co najmniej 1 osoba jest przewlekle chora lub niepełnosprawna,

- w przypadku wystąpienia zdarzenia losowego do czasu ustania jego skutków,

- w przypadku konieczności ponoszenia znacznych, udokumentowanych wydatków z powodu długotrwałej choroby wymagającej zakupu leków, rehabilitacji lub sprzętu rehabilitacyjnego.

Odpłatność za usługi wnosi się na rachunek bankowy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Grajewie w terminie do 15. każdego następnego miesiąca po wykonaniu usługi.

Traci moc uchwała Nr 130/XXI/12 Rady Gminy Grajewo z dnia 28 grudnia 2012r. w sprawie określenia szczegółowych warunków przyznawania i odpłatności za usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze, z wyłączeniem specjalistycznych usług opiekuńczych dla osób z zaburzeniami psychicznymi oraz szczegółowych warunków częściowego lub całkowitego zwolnienia od opłat, jak również trybu ich pobierania.

Uchwała wejdzie w życie po pływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Grajewo.

8. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie projektu dostosowania sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego.

9. Podjęcie uchwały w sprawie stwierdzenia przekształcenia dotychczasowej sześcioletniej Szkoły Podstawowej Pomnik 1000-lecia Państwa Polskiego im. Marii Konopnickiej w Białaszewie w ośmioletnią Szkołę Podstawową Pomnik 1000-lecia Państwa Polskiego im. Marii Konopnickiej w Białaszewie.

Na mocy przyjętej uchwały Radni stwierdzili przekształcenie dotychczasowej sześcioletniej Szkoły Podstawowej Pomnik 1000-lecia Państwa Polskiego im. Marii Konopnickiej w Białaszewie w ośmioletnią Szkołę Podstawową Pomnik 1000-lecia Państwa Polskiego im. Marii Konopnickiej w Białaszewie.

10. Podjęcie uchwały w sprawie stwierdzenia przekształcenia dotychczasowej sześcioletniej Szkoły Podstawowej w Danówku w ośmioletnią Szkołę Podstawową w Danówku.   

Radni stwierdzili przekształcenie dotychczasowej sześcioletniej Szkoły Podstawowej w Danówku o strukturze organizacyjnej obejmującej klasy I - VI w ośmioletnią Szkołę Podstawową w Danówku o strukturze organizacyjnej obejmującej klasy I - VIII.

11. Podjęcie uchwały w sprawie stwierdzenia przekształcenia dotychczasowej sześcioletniej Szkoły Podstawowej w Wierzbowie w ośmioletnią Szkołę Podstawową w Wierzbowie.   

Zgodnie z podjętą uchwalą dotychczasowa sześcioletnia Szkoła Podstawowa w Wierzbowie o strukturze organizacyjnej obejmującej klasy I - VI z oddziałami przedszkolnymi w została przekształcona w ośmioletnią Szkołę Podstawową w Wierzbowie o strukturze organizacyjnej obejmującej klasy I - VIII z oddziałami przedszkolnymi.

12. Podjęcie uchwały w sprawie ustalenia planu sieci publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego prowadzonych przez gminę Grajewo.

Według podjętej uchwały:

Ustalony plan sieci publicznych przedszkoli prowadzonych przez gminę Grajewo obejmuje:

- Przedszkole w Rudzie, Ruda, ul. Szkolna 8, 19 - 200 Grajewo.

Ustalony plan sieci oddziałów przedszkolnych w następujących publicznych szkołach podstawowych prowadzonych przez gminę Grajewo obejmuje:

- Szkołę Podstawową Pomnik 1000-lecia Państwa Polskiego im. Marii Konopnickiej w Białaszewie, z siedzibą w Białaszewie, ul. Mikołaja Kopernika 2, 19 - 200 Grajewo;

-  Szkołę Podstawowa w Wierzbowie, z siedzibą w Wierzbowie 72, 19 - 200 Grajewo w tym Oddział przedszkolny 5 - 6 latków zlokalizowany w budynku szkoły oraz Oddział przedszkolny 3 - 4 latków zlokalizowany w Świetlicy Wiejskiej w Wierzbowie.

Ustalony plan sieci innych form wychowania przedszkolnego prowadzonych przez gminę Grajewo obejmuje:

- Punkt przedszkolny w Białaszewie, Białaszewo, ul. Lipowa 2, 19 - 200 Grajewo;

- Punkt przedszkolny w Popowie, Popowo 26, 19 - 200 Grajewo.

Traci moc uchwała Nr 92/XX/04 Rady Gminy Grajewo z dnia 02 czerwca 2004 r. w sprawie ustalenia sieci publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez gminę Grajewo.

Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy.

13. Podjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Grajewo.

14. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy Grajewo na rok 2017.

15. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Grajewo na lata 2017-2027.

Z porządku obrad zdjęto punkt dotyczący podjęcia uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia zmiany studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gminy Grajewo.

16. Zapytania i wolne wnioski.

17. Zamknięcie obrad.                                            

 

wtorek, 23 kwietnia 2024

Ostatnie posiedzenie podlaskiego sejmiku

poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Ełk. Kierowca potrącił pieszych na chodniku

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.