Miliony na termomodernizację

aktualizacja: 2019-10-16 17:03:41     nr wiadomości: 40484     przeczytano: 1131     Ilość komentarzy komentarze: 0

Łącznie ponad 100 budynków z naszego regionu przejdzie głęboką termomodernizację. Będą to zarówno obiekty użyteczności publicznej, jak i komunalne budynki mieszkalne. 

Fundusze na realizację projektów pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego. Dofinansowanie, co podkreślił marszałek Kosicki, otrzymali wszyscy beneficjenci konkursu, którzy złożyli poprawne wnioski.

– Przekazywane dziś fundusze są o tyle ważne, że posłużą nie tylko rozwojowi instytucji, które Państwo reprezentujecie, ale także ochronie środowiska – dodał marszałek.

Przekazane dziś symboliczne czeki trafiły do 27 beneficjentów, którzy zrealizują łącznie 36 projektów z dofinansowaniem z RPO w wysokości ponad 56 mln zł.

W tym gronie znalazł się m.in. Samodzielny Publiczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Łapach. Dzięki dofinansowaniu nowe oblicze zyska przychodnia szpitalna przy ul. Piaskowej w Łapach.

– Zamierzamy ocieplić budynek, wymieniać okna, zmienić instalację grzewczą – wymieniała Urszula Łapińska, dyrektor łapskiego szpitala. – To stary budynek, mury pochodzą jeszcze z lat 70-tych, więc po zrealizowaniu projektu komfort pracy w nim zmieni się w znaczącym stopniu.

Potężny zastrzyk finansowy trafił także do Suwałk. Dzięki dotacjom z RPO (9,4 mln zł) miasto zrealizuje dwa projekty. Pierwszy obejmie termomodernizację pięciu przedszkoli, a drugi trzech zabytkowych kamienic przy ul. Kościuszki w Suwałkach.

– Na chwilę obecną ogłoszone są przetargi, lada dzień wyłonimy wykonawców,  żeby w przyszłym roku zrealizować projekty – zaznaczył Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk. ­– Cieszę się ogromnie, że Zarząd Województwa Podlaskiego wspiera tego typu przedsięwzięcia, że są na nie środki.

Zaplanowane inwestycje mają na celu zredukowanie emisji zanieczyszczeń do powietrza, poprzez zmniejszenie zapotrzebowania na energię, a co za tym idzie ochronę środowiska naturalnego. Skorzystają z nich przede wszystkim bezpośredni użytkownicy budynków objętych termomodernizacją – uczniowie, pracownicy, mieszkańcy budynków komunalnych.

Przekazane dziś czeki trafiły do samorządów terytorialnych, placówek opieki zdrowotnej, czy parafii. Wcześniej, swoje czeki odebrali już m.in. przedstawiciele miasta Białystok, Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Białymstoku, powiatu sokólskiego i gminy Szumowo.

Łącznie w ramach konkursu na termomodernizację, trwającego od listopada do grudnia 2018 zostały dofinansowane 54 projekty o wartości 141,5 mln zł i dofinansowaniu wynoszącym ponad 106 mln zł.

Tak duża kwota dotacji była możliwa do przyznania dzięki decyzji Zarządu Województwa Podlaskiego, który zwiększył budżet konkursu z 80 mln zł do ponad 100 mln zł. 

https://www.wrotapodlasia.pl/

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.