Dekret Biskupa Łomżyńskiego

aktualizacja: 2020-03-13 18:04:23     nr wiadomości: 41811     przeczytano: 6568     Ilość komentarzy komentarze: 5

Dyspensa od uczestnictwa we Mszy Świętej

D E K R E T

w sprawie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy św. do dnia 29 marca br.

 

W odpowiedzi na zachętę zawartą w zarządzeniu Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski  z dnia 12 marca br., mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia – niniejszym zgodnie z kan. 87 § 1, 1245 i kan. 1248 § 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego,  udzielam  dyspensy  od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym Diecezji Łomżyńskiej a także innym osobom przebywającym w tych dniach na terenie Diecezji:

a) osobom w podeszłym wieku,

b) osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),

c) dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,

d) osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

            Zgodnie z w/w zarządzeniem Rady Stałej KEP zachęcam aby osoby, które skorzystały z dyspensy „trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie (…)jak też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła przez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe”.

Szczególnym wyrazem łączności ze wspólnotą Kościoła Łomżyńskiego niech będzie udział we wspólnej modlitwie za pośrednictwem Diecezjalnego Radia Nadzieja, które w tych dniach będzie realizowało transmisje Mszy św., nabożeństw wielkopostnych,  rekolekcji z poszczególnych kościołów  naszej Diecezji.

Polecam aby treść niniejszej dyspensy wraz z informacjami o transmisjach radiowych podać do wiadomości wiernych ogłaszając w kościołach parafialnych w najbliższą niedzielę jak też umieszczając w gablotach na stronach internetowych parafii oraz mediach społecznościowych.

 

Całej wspólnocie Diecezji Łomżyńskiej z serca błogosławię.

 

Łomża, dnia 12 marca 2020 r.

N.224/B/2020 

 

+ Janusz Stepnowski

Biskup Łomżyński

 

ks. Artur Szurawski

Kanclerz Kurii

 

Źródło: http://www.diecezja.lomza.pl/

 

kto nie dba o swoje zdrowie i innych nie musi czytac dekretow ktore zostaly wydane po to zeby pokazac ze oni sa-pomozcie biednym.
Napisał: chop dodano: 2020-03-14 12:13:48

Zaapelujcie proszę do swoich rodziców i dziadków. Oni często są bardzo beztroscy i uwazaja, że " co będzie, to będzie" albo, że swoje życie już przeżyli. A przecież to nie tylko o nich chodzi- powinni zrozumieć, że narażając się dla idei- mogą zarazić innych.
Napisał: Eko dodano: 2020-03-15 08:45:01

A co z młodzieżą, która w tym roku ma przystąpić do bierzmowania i za braknie jej podpisów w indeksie za uczestnictwo we mszy św ?
Napisał: Anna dodano: 2020-03-15 14:03:36

cenzor, gdzie jest mój komentarz, e-grajewo też się boi wielebnych?
Napisał: Stanisław dodano: 2020-03-16 08:25:01

Dyspensa jest , a mszy w parafiach 2 razy tyle
Napisał: Ala dodano: 2020-03-19 08:31:44

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.