54 miasta walczą o granty

aktualizacja: 2020-01-15 10:49:07     nr wiadomości: 41246     przeczytano: 4707     Ilość komentarzy komentarze: 0

54 miasta rozpoczęły wyścig po granty z Programu "Rozwój Lokalny" - informuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. 15 najlepszych projektów otrzyma od 3 do 10 mln euro.

13 stycznia br. zainugurowany został II etap starań o fundusze - teraz zakwalifikowane samorządy rozpoczynają prace nad przygotowaniem kompletnej propozycji projektów, które powalczą o pomoc finansową. Wszystko to przy kompleksowym wsparciu Instytutu Rozwoju Miast i Regionów oraz ekspertów Związku Miast Polskich.

Po drugim etapie naboru wybranych i wdrożonych zostanie około 15 kompleksowych, zintegrowanych, horyzontalnych projektów rozwojowych o wartości 3-10 mln euro każdy (będą wdrażane do końca kwietnia 2024 r.).

Pieniądze na granty pochodzą w 85 proc. ze środków funduszy norweskich i funduszy EOG (specjalna pula środków, które Norwegia, Islandia i Liechtenstein przyznały kilkunastu państwom Europy Środkowej i Południowej oraz krajom bałtyckim na lata 2014–2021) oraz w 15 proc. z budżetu państwa.

Wsparcie z programiu można pozyskać na działania poprawiające jakość życia mieszkańców małych i średnich miast między innymi poprzez projekty w zakresie poprawy jakości powietrza - przejście na odnawialne źródła energii czy niskoemisyjny transport publiczny, ograniczania bezrobocia i migracji zarobkowej do dużych ośrodków miejskich, wspieranie przedsiębiorczości i lokalnej gospodarki oraz wzmacnianie lokalnego rynku pracy. To także szansa na realizację projektów, które wpisują się w politykę mieszkaniową. Program kładzie również nacisk na wzmocnienie i poprawę funkcjonowania administracji samorządowej.

W maju ubiegłego roku uruchomiono w ramach programu nabór dla 255 średnich miast. W wyniku naboru złożono 213 zarysów projektów; do kolejnego etapu naboru trafiło 54 z nich.

Miejski projekt "Grajewo - miasto efektywnie zarządzane i przyjazne mieszkańcom" uzyskał 231 pkt. i zajmuje 7 pozycję na liście rankingowej zarysów projektów w Programie Rozwój lokalny.

Projekt "Zrównoważony rozwój Ełku - środowisko, gospodarka, mieszkańcy" uzyskał 207 pkt., podobnie jak pomysł "Augustów to przyszłość! - Kompleksowy Program Rozwoju Miasta".


e-Grajewo.pl

zobacz też archiwum:
"Ożywić centrum Grajewa" - 2019 r.

Będzie deptak w centrum miasta - 2019 r.
Rewitalizacja po włosku - 2018 r.
Rewitalizacja centrum miasta - 2016 r.
Wyburzenia w centrum Grajewa - 2011 r.
 
  - fot. arch. 2011   - fot. arch. 2011   - fot. arch. 2011   - fot. - rewitalizacja.grajewo.pl
Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.