czwartek, 28 marca 2024

Szczuczyn

Akcja „Miesiąc z książką”

„Straszna książka” w ramach akcji „Miesiąc z książką” w BCK w Szczuczynie

Celem książek z gatunku tych „strasznych” jest wywołanie u czytelnika klimatu grozy, niepokoju lub obrzydzenia i szoku. W obecnych czasach strach nie jest czymś powszechnym, świat skonstruowany jest jako sterylna, bezpieczna klatka. W człowieku zatracił się pierwotny  instynkt, nie musi już na każdym kroku bronić się przed drapieżnikami. Od horrorów odstrasza dokładnie to samo, co do nich  przyciąga. Lubimy się bać, albo boimy się za bardzo i zwyczajnie nie sięgamy po pozycje z tego gatunku.

Odpowiedź na pytanie "dlaczego lubimy się bać?" jest prosta. Zwyczajnie potrzebujemy oderwania się od rutyny i nudy. W świecie bezpiecznym, wygodnym i przewidywalnym niezbędna jest adrenalina. Czy książkowe horrory mogą spowodować ten sam dreszczyk emocji co efekty specjalne w filmach?

Efekt końcowy w największym stopniu zależy od naszej wyobraźni, od stopnia emocjonalnego zaangażowania i wreszcie od tego czy potrafimy uwierzyć w imponujące popisy twórców. Książka nie ma dużego pola do popisu, ale ma wielkie pole do... opisu. Boimy się tego co niedopowiedziane. Najlepiej oceniamy filmowe horrory, kiedy budują klimat grozy, zamiast straszyć efektem taniego zaskoczenia. Z książkami jest podobnie.

Jednak jeśli nasza wyobraźnia nie wspiera wysiłków pisarza, to straszna jest jedynie okładka.

Czy sięgniesz po pozycje książkowe, które gwarantują bezsenną noc, które sprawią, że co chwila będziesz oglądał się za siebie? Wybór należy do Ciebie!

OD PONIEDZIAŁKU PYTAJ O STRASZNĄ KSIĄŻKĘ!    

Anna Wojsław, Andrzej Kosmowski

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.