piątek, 29 marca 2024

Warto przeczytać

Automatyka do bram – rodzaje i charakterystyka

Lubimy ułatwiać sobie wiele czynności. Obecnie ważne jest, by nawet nieskomplikowane zadania były proste do wykonania. Nic dziwnego, że tak dużą popularnością cieszy się automatyka domowa. Alarmy, sterowanie za pomocą aplikacji staje się powoli standardem przy projektowaniu budynków. Oczywiście systemem, którego nie może zabraknąć przy nowoczesnej posesji jest automatyka do bram.

Napęd do bram skrzydłowych

Brama automatyczna to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala na otwieranie i zamykanie drzwi, bez wysiadania z samochodu. W zależności od rodzaju bramy, wyróżnia się inne napędy do mechanizmów. W przypadku bram skrzydłowych podczas wybierania napędu należy dokładnie zmierzyć wysokość, szerokość i głębokość osadzenia skrzydła. Każdy siłownik posiada maksymalne obciążenie skrzydła, które jest w stanie obsłużyć. Zły dobór napędu sprawi, że brama będzie niestabilna. Podczas zamykania i otwierania mogą pojawić się szarpnięcia lub skrzydła nie zostaną całkowicie otwarte.

Trzeba również zwrócić uwagę na obicie bramy. Jeśli jest ona solidnie obita blachą, powinniśmy zainstalować mocniejszy siłownik. Na rynku dostępne są także napędy do intensywnego i rzadkiego użytku (poniżej 50 cykli dziennie). Wysokiej jakości automatykę do bram proponuje firma: https://www.nice.pl/.

Przedsiębiorstwo posiada w asortymencie różnego typu napędy, które idealnie sprawdzą się zarówno na przydomowych posesjach, jak i przy zakładach przemysłowych. W przypadku wątpliwości podczas zakupu mechanizmu, zawsze można poprosić o radę doświadczonego konsultanta. 

Napęd do bram przesuwnych

Przy wyborze automatyki do bramy przesuwnej należy wziąć pod uwagę jej wagę. Ciężar tradycyjnych bram nie przekracza 500 kg i można na nich montować standardowe mechanizmy. Przy zakupie warto także sprawdzić czy napęd posiada dodatkowe funkcje. Bardzo popularne są silniki z wyświetlaczami LCD oraz takie, które mogą pracować  w temperaturach od -20st C do +50st C. Tego rodzaju mechanizmy pozwalają zaprogramować wejście i funkcję furtki, gdzie brama nie będzie zamykać się do końca lub otwierać tylko częściowo.

Napęd do bram garażowych

Przy bramach garażowych najważniejsza jest ich wysokość oraz powierzchnia. Im większa powierzchnia bramy, tym napęd musi być mocniejszy. Przed zakupem warto sprawdzić czy mechanizm posiada tylko jedną funkcję „otwórz-zamknij” czy jeden przycisk otwiera, drugi zamyka, a trzeci zatrzymuje bramę. Poza tym, ważne jest, by automatyka dawała możliwość wyjścia awaryjnego. W przypadku awarii lub braku prądu, drzwi się nie otworzą, dlatego wiele firm wprowadziło do mechanizmów zasilanie awaryjne z baterii.

Automatyka do bram musi cechować się przede wszystkim bezpieczeństwem oraz wysoką jakością wykonania. Przed wyborem napędu należy dokładnie zmierzyć bramę, bo tylko wtedy możemy być pewni, że mechanizm będzie działał bez zarzutu. Automatyczne otwieranie i zamykanie bram jest coraz bardziej popularne. Nic dziwnego, że wiele osób decyduje się dołączyć ten element do systemu inteligentnego domu.   

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.