piątek, 19 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 1 komentarzy
  • 15684 wyświetleń

Badania po pożarze w Parku

Zespół naukowców z Instytutu Badawczego Leśnictwa prowadzi prace terenowe w ramach projektu naukowego pt. „Biebrza po pożarze – ocena i monitoring zmian stanu wybranych elementów przyrodniczych Biebrzańskiego Parku Narodowego w następstwie pożarów”.

 - Celem projektu, zaplanowanego na lata 2020-2025, jest określenie wpływu pożaru na wybrane elementy przyrodnicze Parku. W chwili obecnej badaniami objęte są stawonogi, zwierzęta kręgowe i roślinność. W przypadku badań wpływu pożaru na roślinność prace badawcze koordynuje prof. Janusz Czerepko. Wykonywane są zdjęcia fitosocjologiczne na trudno dostępnym obszarze bagiennym położonym pomiędzy pasem wydm na Wilczej Górze na Grzędach a Lasem Wroceńskim – opisuje Magdalena Marczakiewicz z BbPN.

W pobliżu każdej powierzchni badawczej pobierana jest wierzchnia warstwa gleby do głębokości 20 cm, wykonywany jest odwiert cienkim świdrem do warstwy mineralnej gleby na potrzeby sporządzenia opisu profilu glebowego i pomiaru miąższości warstwy organicznej.

- W następnej kolejności planowane jest zakładanie powierzchni badawczych na obszarze spalonych fragmentów Lasu Wroceńskiego, w zasięgu działek będących własnością BbPN oraz wykonanie badań wpływu pożaru na gatunki roślin z Załącznika II Dyrektywy Siedliskowej – sasankę otwartą i leńca bezpodkwiatkowego – dodaje Magdalena Marczakiewicz.

Prace prowadzone są na zlecenie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Badane powierzchnie w ramach projektu będą wykorzystywane do długoterminowego monitoringu zmian w ekosystemach torfowiskowych, również po jego  zakończeniu.

 

Komentarze (1)

Czy park budzi się do życia po pożarze?

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.