Badania w kierunku tętniaka

aktualizacja: 2018-11-28 09:13:32     nr wiadomości: 37861     przeczytano: 5257     Ilość komentarzy komentarze: 0

Mieszkańcy Podlasia po 65 roku życia, palący papierosy, mający nadciśnienie tętnicze i otyłość, będą mogli skorzystać z bezpłatnych badań prowadzonych w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku, w ramach "Ogólnopolskiego programu badań przesiewowych w kierunku tętniaka aorty brzusznej". Przedsięwzięcie zaplanowano na trzy lata, łącznie zostanie przebadanych 900. pacjentów.

Do udziału w programie można zgłaszać się telefonicznie pod numerem 669 476 432, od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 – 16.00. U osób zakwalifikowanych zostaną wykonane badania USG, dzięki którym istnieje szansa wykrycia tętniaka we wczesnym etapie, co zmniejsza ryzyko powikłań i śmierci.

Tętniak aorty brzusznej to podstępna choroba, która przez długi czas nie daje żadnych objawów. Przyjmuje się, że schorzenie dotyczy czterokrotnie częściej mężczyzn niż kobiet. O ile tętniaki u osób 50 -letnich zdarzają się sporadycznie, o tyle po 60 roku życia częstość występowania wzrasta. Tętniak rośnie niezauważony aż pęka. Ponad połowa pacjentów umiera przed dotarciem do szpitala, wielu na izbie przyjęć lub w trakcie przygotowania do operacji. Operacja tętniaka pękniętego jest operacją wielokrotnie trudniejszą niż operacja tętniaka niepękniętego.

 
/e/
Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.