czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

  • 11 komentarzy
  • 14088 wyświetleń

BbPN - walka z ogniem trwa!

Z ogniem na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego walczy aktualnie 15 zastępów straży. Zgłoszenie o pożarze wpłynęło ponownie 20 kwietnia br. około godz. 8.00. Palą się bagienne łąki, trawy i las w rejonie Polkowa i Dolistowa Starego. Niewykluczone, że to kontynuacja wczorajszego pożaru, gdyż zwłaszcza na podmokłych, trudno dostępnych terenach potrafią one tlić się niezauważone.

Pożar ma miejsce w rejonie styku trzech powiatów: augustowskiego, monieckiego i sokólskiego.

- Sytuacja jest bardzo dynamiczna - płoną bardzo cenne przyrodniczo tereny wokół Kopytkowa, Polkowa i w sąsiedztwie obszaru ochrony ścisłej Czerwone Bagno - dawnego rezerwatu ścisłego Czerwone Bagno, jednego z najstarszych rezerwatów przyrody w Polsce – poinformował PAP Artur Wiatr z Biebrzańskiego Parku Narodowego.

To kolejna trudna akcja gaśnicza. Na miejscu pracują zastępy straży z powiatów: augustowskiego, monieckiego i grajewskiego, pracownicy BbPN oraz samoloty gaśnicze.

_____________
19 kwietnia br. wieczorem wybuchł kolejny pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym. Według wstępnych informacji paliło się blisko cztery hektary łąk i trzcinowisk. Przybyli na miejsce zdarzenia strażacy ugasili ogień i patrolowali teren parku.

To już kolejny pożar w Parku​ w ostatnim czasie. W niedzielę wielkanocną paliły się torfowiska w basenie południowym pomiędzy groblą na Biały Grąd (sąsiedztwo Mścich) oraz rowem Klimasówka (okolice Klimaszewnicy). Płonęło około 180 ha terenu.

Wpływ pożaru na przyrodę

- Pożar spowodował poważne straty w biebrzańskiej przyrodzie. Spłonęły jedne z najcenniejszych siedlisk skrajnie nielicznych i rzadkich gatunków ptaków m.in. takich jak: wodniczka, dubelt, błotniak łąkowy, błotniak stawowy, podróżniczek, pliszka cytrynowa, krwawodziób. Zniszczeniu uległa charakterystyczna kępowa struktura torfowiska odpowiada Andrzej Grygoruk, Dyrektor Biebrzańskiego Parku Narodowego.

Co roku wiosną pojawiają pożary na terenie Parku. W 2019 r. spłonęło 211 ha terenów otwartych: łąk i nieużytków, lasów - 2,5 ha.

Komentarze (11)

Zdaje sie że ciągle sie pali. Samolot gaśniczy krąży od rana.

Uważam że lasy powinny być w dalszym ciągu zamknięte, że względu na suszę właśnie. Musimy chronić lasy przed nieodpowiedzialnymi ludźmi

Podpalacze !!! W gminie Barglow codzinnie dwa pożary. Skończyły się stodoły podpalajo trawy

Wielki szacunek dla Strażaków!!

zeby byly koszone laki to by niebylo pozarow janko

biorą pieniądze biznesmeni z Polski za to żeby nikt tego nie kosił po prostu żeby nic na tych użytkach się nie działo.niema to nic wspólnego z rolnictwem nie włożą ci tacy ani grosza w jakaś ochrone np.przed ogniem [jakieś wały tak jak lesie tryby].Najważniejsze są dopłaty zaznaczam duże doplaty.

Niestety, z roku na rok coraz większa susza na wiosnę. Dopóki nie będzie solidnego karania za podpalanie traw, a tylko apele, to nic się nie zmieni. A głupie tłumaczenie, że co prawda paliła się moja łąka, ale to ktoś, nie wiem, kto, podpalił, to zwykły wykręt. Pilnuj, żeby nikt nie podpalił twojej łąki, albo ponosisz odpowiedzialność za jej pożar.

Jesteś głupi mam siedzieć na łące i pilnawc

gdzie jest moj komentarz kryjecie bandziora odpowiedzialnego za ten pozar chyba ktos tu jest bogaty skoro broni swoich interesow

gdzie jest moj komentarz tam na wolnosci wciaz przebywa osoba za to wszystko odpowiedzialna wciaz bezkarna wszyscy wiedza kto to

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.