Benefity dla pracowników w czasie pandemii

aktualizacja: 2020-04-16 15:53:13     nr wiadomości: 42110     przeczytano: 1465     Ilość komentarzy komentarze: 0

W XXI wieku bardzo wyraźnie dało się zaobserwować, jakie są konsekwencje długotrwałego stresu przeżywanego przez osoby zatrudnione na różnorodnych stanowiskach. Obserwacja zjawisk mających miejsce w niemal każdej branży powinna już dawno dostarczyć pracodawcom daleko idących wniosków. Ludzie nie chcą dłużej pracować ponad miarę. Pośród czynników mających największy wpływ na decyzję o podjęciu pracy w konkretnym miejscu najczęściej wymienia się zdrowy work-life balance, czyli równowagę pomiędzy życiem osobistym a zawodowym. Przedsiębiorcy, którzy potrafią wykazać, że prowadzą swoje interesy w poszanowaniu czasu prywatnego swoich pracowników, często kompletują kadrę zdecydowanie szybciej niż konkurenci, nawet jeśli oferują nieco niższe lub porównywalne pensje. Benefity dla pracowników widoczne w samej ofercie pracy mogą przyciągnąć do nas najlepszych fachowców. Z kolei zaoferowanie ich członkom zespołu, z którymi pracujemy na co dzień, może zaważyć na tym, czy zostaną z nami na dłużej.

Dlaczego pracodawca powinien rozważyć dobór benefitów pracowniczych właśnie teraz?

Pandemii nikt nie przewidział. Do pokonania trudności, z jakimi mierzysz się obecnie, potrzeba sporej kreatywności. Jedno jest pewne. Ten czas minie. Nawet, jeśli twoja firma znajduje się teraz w stanie specyficznej hibernacji, wkrótce znów zacznie działać na pełnych obrotach. 

Aby nadrobić stracony czas, będziesz jednak potrzebować naprawdę dobrego zespołu, cechującego się wysoką motywacją. Wykorzystując w tym momencie benefity dla pracowników, masz szansę wykazać się profesjonalizmem, polegającym na umiejętności dostosowania się do zmieniających warunków, choćby nie były one zbyt sprzyjające. Warto zrozumieć, że w chwili, kiedy czytasz to zdanie, twoi pracownicy martwią się o stabilność swojego zatrudnienia i przygotowują sobie plany awaryjne. Nic nie przekona ich do pozostania przy tobie skuteczniej, niż pokazanie im, że w trudnych czasach pamiętasz o nich, dbasz o ich dobro i doceniasz pracę, jaką wykonali do tej pory.

Typowe benefity w pracy, jakie można było do niedawna zaoferować swojej kadrze, mogą być w tym momencie niedostępne. Niemniej systemy kafeteryjne w Polsce powstały właśnie po to, by ułatwiać życie pracodawcom. Właśnie dlatego oferta benefitów dla pracowników została obecnie rozszerzona o propozycje idealne dla domatorów… lub ludzi, którzy nie mogą w tym momencie cieszyć się urokami życia na zewnątrz.

Benefity pozapłacowe dla moli książkowych.

Czy wiesz, że czytelnictwo bynajmniej nie przeminęło? Mnogość grup miłośników książek na popularnych portalach społecznościowych mówi sama za siebie. Ludzie chcą czytać! Jako pracodawca możesz w ramach benefitów pozapłacowych zapewnić zatrudnionym przez siebie osobom dostęp do pokaźnej ilości tytułów, z których każdy wybierze coś dla siebie. Dzieła uznane na rynku światowej literatury pomogą im oderwać się od rzeczywistości i złapać do niej odpowiedni dystans. Osoby chcące wykorzystać czas na naukę mogą z kolei sięgnąć po wartościowe pozycje branżowe, dzięki którym rozwiną swoje umiejętności. E-booki dostępne są w różnorodnych formatach, dzięki czemu bez problemu można je otworzyć nie tylko przy pomocy czytnika, ale również na domowym laptopie lub smartphonie. Co więcej, część z nich jest dostępna w formie audiobooka.

Benefity dla pracowników, z których można skorzystać na ekranie komputera.

Dobrym pomysłem jest również umożliwienie pracownikom wyjścia do kina, nawet jeśli droga przed ekran będzie się ograniczać do paru kroków skierowanych w stronę stojącej w salonie kanapy. Maniacy kinowi mogą wykorzystać przyznaną im pulę benefitów dla pracowników na korzystanie z bogatej biblioteki filmów. Tylko od nich zależy, czy zdecydują się na dostęp do pojedynczych tytułów, czy też wybiorą nielimitowany dostęp w formie abonamentu. Dzięki opcji kinowej będą mogli zacieśnić więzy rodzinne podczas wspólnego seansu lub miło spędzić wieczór w pojedynkę.

Nietypowe benefity w pracy świadczą o nowoczesnym podejściu pracodawcy.

Kolejną wartą rozważenia możliwością są benefity dla pracowników w postaci gier komputerowych. Być może nie spodziewasz się, że poważni profesjonaliści w twojej firmie spędzają wolne chwile na wymagających intelektualnie strategiach lub strzelankach pozwalających wyżyć nagromadzoną w ciągu dnia energię. Jednak jeśli przyjrzysz się danym, łatwo zauważysz, że gracze stanowią aż ⅓ społeczeństwa polskiego, a większość z nich poświęca się ulubionej rozrywce regularnie. Prosta kalkulacja wskazuje na to, że w twoim zespole pracowniczym z dużym prawdopodobieństwem znajdą się osoby, którym taka forma benefitów pozapłacowych wyraźnie przypadnie do gustu.

Obecna sytuacja na świecie może budzić niezbyt przyjemne emocje. Tymczasem stres i strach powodują spadek wydajności i odporności. Bierne wspieranie tego swoistego perpetum mobile w żaden sposób nie służy ani twoim pracownikom, ani tobie. Z tego względu czas pandemii warto wykorzystać jako szansę na zbudowanie dobrych podstaw do efektywnej współpracy na przyszłość.

Autor: redakcja MyBenefit.pl

 

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.