czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

  • 9 komentarzy
  • 11663 wyświetleń

Czas pielgrzymek

Każdego roku z całego kraju na Jasną Górę zmierza kilkadziesiąt pieszych pielgrzymek. Wędruje w nich ponad 250 tys. osób. Pątnicy przemierzają łącznie ponad 15 tys. km szlaków przecinających całą Polskę. Pielgrzymka to “rekolekcje w drodze”. Cechuje je duch modlitwy, miłości chrześcijańskiej, mężne znoszenie trudów i przestrzeganie regulaminu. Nie może w niej zabraknąć młodzieńczego entuzjazmu pogody ducha, uśmiechu i radości. 

- Dwa tygodnie poświęcone na intensywne duchowe i religijne doświadczenia zmieniają człowieka i perspektywę patrzenia na swoje życie, na ludzi będących blisko nas, na wyzwania i zobowiązania jakie przed nami stawia codzienność. Przekonują nas o tym liczne świadectwa pielgrzymów oraz tych, którzy przyjmują pątników w swoich domach i rodzinach. Jest to piękne i żywe doświadczenie wiary, nadziei i miłości – napisał biskup Tadeusz Bronakowski w komunikacie przed 35 Pieszą Pielgrzymką Łomżyńską na Jasną Górę.

1 sierpnia br. po Mszy św. w Katedrze o godz. 6.00 na pielgrzymi szlak wyruszy grupa, w której będą wędrować pątnicy z obydwu dekanatów łomżyńskich, dekanatu Piątnica, Grajewo, Szczuczyn, Jedwabne i Kolno. Przewodnikiem jest ks. Łukasz Brzostowski. 

Osoby, które chcą podjąć wyzwanie, już od najbliższej niedzieli (21.07.)  mogą dokonywać zapisów w parafii pw. Trójcy Przenajświętszej, ul. Kopernika 2, parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy ul. Wojska Polskiego 98 w Grajewie oraz w parafii pw. Imienia Najświętszej Maryi Panny, ul. Szpitalna 1 w Szczuczynie.

Młodzież do lat 15 włącznie pielgrzymuje w towarzystwie osoby pełnoletniej, od 16 do 18 lat wędruje za pisemną zgodą rodziców. Wpisowe na pielgrzymkę wynosi 120 zł (wraz z koszulką w kolorze grupy); dla uczestników do lat 15 włącznie – 90 zł. Z opłaty zwolnieni są: dzieci do 10 roku życia, kobiety, które ukończyły 60 rok życia i mężczyźni, którzy ukończyli 65 rok życia, jak również posługująca na pielgrzymce Służba Medyczna. Wszyscy pątnicy ubezpieczeni są w stopniu podstawowym. 

Wejście na Jasną Górę przewidziane jest 13 sierpnia br. ok. godz. 19.00 

Trwają także Intensywne przygotowania do 27 Ełckiej Pielgrzymki Pieszej. Pątnicy wyruszą z Ełku już 28 lipca po Mszy św. o godz. 6.00. Będą szli 17 dni w upale i gorącu, deszczu i ulewie prawie 600 km. Wejście na Jasną Górę przewidziane jest 11 sierpnia br. ok. godz. 10.30. 

Zdecydowani czekają na rozpoczęcie zapisów, niezdecydowani szukają argumentów za i przeciw. Są też sytuacje, w których pójście na pielgrzymkę ze względów obiektywnych nie jest możliwe. Dla tych wszystkich braci i sióstr istnieje alternatywa - Grupa Biała. Pielgrzymi duchowi gromadzą się w modlitwie w godzinie apelu, by łączyć się z pątnikami na szlaku, wspierać ich zarówno duchowo jak i materialnie.

Celem pielgrzymowania często jest Jasna Góra, jednak wierni zmierzają też do innych miejsc kultu Maryjnego. 13 lipca br. odbyła się Piesza Pielgrzymka do Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej Królowej Rodzin w Wąsoszu, zorganizowana przez Parafię pw. Św. Ojca Pio w Grajewie.

e-Grajewo.pl

czwartek, 28 marca 2024

Kronika policyjna

Komentarze (9)

Nie jestem przeciwnikiem pielgrzymek tylko jak wszyscy beda chodzic to kto bedzie pracowal pytanie ile powstalo zakladow pracy dzieki pielgrzymkom gdzie one sa nie widac i slychac. Pielgrzymki sa osobista sprawa a nie Panstwa Wyznaniowego.

Była raz na pielgrzymce , nie ma słów na opisanie co się przezywa, jakie doznania ogarniają człowieka. Nie ważne , starego, czy młodego. Wyzwanie trudne lecz cenne jakkolwiek by nie patrzeć na tę wyprawę.

katolik. Taka pielgrzymka Dobrze ci by zrobila. Pietnascie dni na lonie natury daloby ci mozliwosc dotlenienia mozgu i przyczyniloby sie innego pogladu na sytuacje.

Do katolik. Zamiast wypisywać bzdury to może lepiej weź się za robotę. Piszesz, że nie masz nic przeciwko i odrazu później sam sobie przeczysz.

"Katolik" słyszał o urlopach pracowniczych czy przerwie wakacyjnej w nauce? To niech "katolik" przyjmie do wiadomości , że niektórzy biorą urlop aby pójść w pielgrzymce.

Takie chodzenie asfaltem jest niebezpieczne dla stawów, układu oddechowego i można być najechanym przez nieuważnego kierowcę. Bezpieczniej było by iść w linii prostej bezdrożami, przez lasy i brody. Wtedy można to nazwać bezpośrednim kontaktem z naturą i Bogiem.

Pielgrzymki sa dobre dla ludzi szanujacych innych a nie dla tych co po pielgrzymkach innych wyzywaja i zucaja prtardami bo chodzenie na pokaz i wyzywanie innch to jest profanacja wiary i miejsc swietych. Popatrzcie co zrobiono z Jasna Gora opanowali narodowcy ze swoimi znakami i racami reszta narodu sie nie liczy pytam to takie ma byc wyznanie wiary w Boga ???????? i szacunek do innych a wiara mowi jak chcesz szanowanym to szanuj innych jak siebie samego.

katolik. Pielgrzymka lub pietnasodniowy spacer na swiezym powietrzu pozwoli ci zrozumiec sens milosci matki. Ona kocha wszystkie dziadki: te madre i te glupawe, te zagubione z racami i te bez rac.

Darek dlaczego nie mozesz zrozumiec ze na Jasna Gore nie chodzi sie z racami,znakami i sztandarami to jest profanacja wiary katolickiej, miejsca swietego jakim jest Jasna Gora. Te spacery pietnastodniowe powinny dac do zrozumienia ze nalezy szanowac kazdego czlowieka jakim on jest poniewasz jest stwozony przez BOGA i trzeba to usznowac tak BOG chcial.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.