piątek, 29 marca 2024

Kultura i rozrywka

  • 3 komentarzy
  • 11696 wyświetleń

Czy i co czytamy?

Książki czyta zaledwie 38 proc. Polaków - tak wynika z najnowszych badań czytelnictwa, opublikowanych przez Instytut Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej. W dobie telewizji, telefonów komórkowych i oczywiście Internetu wydawałoby się, że miłośników drukowanych książek jest niewielu. Czy rzeczywiście z czytelnictwem  jest aż tak źle ?

Sprawdziliśmy jak to wygląda w Grajewie i okazało się, że wbrew pozorom i wynikom badań, grajewianie czytają. - W ciągu miesiąca bibliotekę odwiedza od 800 do 1000 czytelników – powiedziała nam pracownica Miejskiej Biblioteki Publicznej w Grajewie. Niektórzy przychodzą po kilka razy w miesiącu – tak jak Ania, studentka spotkana między regałami grajewskiej wypożyczalni. - Bardzo często odwiedzam to miejsce, po 3, 4 razy w miesiącu. Wypożyczam książki sądownicze, przygodowe, historyczne, romanse i horrory – wyznaje Ania (na zdjęciu).

Okazuje się więc, że nawet latem, mimo ładnej pogody, książki w bibliotece wcale nie pokrywają się kurzem. - Czytelnicy narzekają na brak ciekawych programów telewizyjnych. Najchętniej wypożyczają książki ekranizowane i nowości, ale są i tacy którzy sięgają po starszych autorów – wyjaśnia nam bibliotekarka.
- Wypożyczyłam książki na weekend, lekkie romanse historyczne. Poważniejsze książki zostawiam na zimę, żeby poczytać przy kominku. Bibliotekę odwiedzam przynajmniej raz w miesiącu – zdradza nam Pani Alicja (na zdjęciu).

Podsumowując, panie w Grajewie chętnie wypożyczają romanse, harlequiny, np. „Dom nad rozlewiskiem” Małgorzaty Kalicińskiej. Panowie, chociaż żadnego podczas naszej wizyty w Miejskiej Bibliotece nie spotkaliśmy, wolą książki „autentyczne” – historyczne, wspomnienia, t.j. „Wywóz na Syberię”. Dziewczęta lubią książki obyczajowe z wątkiem o miłości oraz współczesne powieści jak np. „Zmierzch”  oraz inne autorstwa Stephenie Meyer. Książki Paulo Coelho również nie stoją długo na półce. Chłopcy czytają Sapkowskiego i Piekarskiego. Studenci sięgają po niedawno ekranizowaną „Wojnę polsko – ruską” Doroty Masłowskiej.

Wybór lektury zależy od naszego wieku, wykształcenia, zainteresowań oraz środowiska, w którym się obracamy. Nie ważne czy aktualnie czytamy harlequina czy klasykę, ważne, żebyśmy rozkoszowali się słowem i odpowiadającą nam treścią danej książki.
e-Grajewo.pl

Komentarze (3)

Bardzo mila obsluga w Bibliotece , Panie poradzą, dopowiedzą jesli sie prosi o wiecej wyjasnienia na temat danej książki. Poprostu chce sie tam wejsc. Tylko szkoda,ze tak mało jest aktualizowana literatura piękna.

czytam duuużo i różne ;)

Wiwat nasze panie bibliotekarki!!!!!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.