piątek, 29 marca 2024

Wiadomości

  • 3 komentarzy
  • 11788 wyświetleń

Czy żyjemy bezpiecznie?

Nowy Sącz, powiat kołobrzeski oraz Wałbrzych są na czele powiatów, w których stwierdzono najwięcej przestępstw w odniesieniu do liczby mieszkańców. Na drugim końcu skali znalazł się powiat kolbuszowski.

Główny Urząd Statystyczny opublikował dane odnośnie przestępstw stwierdzonych przez policję w zakończonych postępowaniach przygotowawczych za I półrocze 2019 r. w 380 powiatach i miastach na prawach powiatu. Ogółem w Polsce w tym czasie doszło do 423 455 przestępstw, co daje 110 tego typu zdarzeń na 10 tys. mieszkańców.

W województwie podlaskim największy wskaźnik przestępczości występuje w powiecie bielskim (95 stwierdzonych przestępstw w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców), w mieście Łomża (86), mieście Suwałki (84), w powiecie zambrowskim (81) oraz w mieście Białystok (80).

Powiat grajewski plasuje się na 14. miejscu wśród powiatów i miast na prawach powiatu Podlasia, ze wskaźnikiem 47 przestępstw na 10 tys. mieszkańców. Niższy niż u nas wskaźnik przestępczości odnotowano w powiatach: siemiatyckim (46), łomżyńskim (42) i  monieckim (40).

Wskaźnik przestępczości w sąsiednich powiatach na 10 tys. mieszkańców:

- powiat sokólski – 78
- hajnowski – 65
- powiat augustowski – 61
- powiat sejneński 58
- powiat suwalski – 50
- powiat białostocki – 49
- powiat kolneński i wysokomazowiecki - po 48
- powiat giżycki – 80
- powiat piski – 81
- powiat ełcki – 84
- powiat gołdapski – 89
- powiat olecki – 92

Jak wyjaśnia urząd statystyczny, przestępstwo stwierdzone - jest to zdarzenie, co do którego w zakończonym postępowaniu przygotowawczym potwierdzono, że jest przestępstwem. Przestępstwo - zgodnie z Kodeksem karnym z 1997 r. - jest to zbrodnia lub występek ścigany z oskarżenia publicznego lub z oskarżenia prywatnego, zgodnie z Kodeksem karnym skarbowym - jest to przestępstwo skarbowe.

 

Komentarze (3)

Dlaczego nie podano ile przestepstw nie wtkryto lub umorzono cikawe???????

no i policjanci mają powód do dumy, pomimo ich bezradności w Grajewie jest bezpieczniej niż w okolicznych powiatach. Bardzo mnie to uspokoiło a w plotki o kradzieżach przestanę wierzyć. Panowie policjanci mielibyście jeszcze lepsze wyniki gdyby w postępowaniu przygotowawczym nie stwierdzać przestępstw.

czyli jak coś Policja zakwalifikuje jako wykroczenie chociaż jest przestępstwem, to to już nie jest przestępstwem?

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.