Czym różni się materac sprężynowy od piankowego?

aktualizacja: 2020-04-06 16:27:51     nr wiadomości: 42031     przeczytano: 1371     Ilość komentarzy komentarze: 0

Czym różni się materac sprężynowy od piankowego? Który materac sprężynowy wybrać? Wygodny materac to podstawa, jeśli chcesz, aby Twój kręgosłup był zdrowy. Ma on znaczenie również dla komfortu snu.

W sklepach dostępne są różnorodne materace – piankowe i sprężynowe. Jednak czym one dokładnie się różnią? Jakie znaczenie dla zdrowia kręgosłupa ma twardość materaca? Czym kierować się jeszcze wybierając materac sprężynowy?

Materac sprężynowy a piankowy – jakie są różnice?

Materace sprężynowe i piankowe różnią się przede wszystkim tym, z jakich materiałów są wykonane, a także elastycznością. W pierwszym przypadku rozróżnia się materace typu bonnell oraz kieszeniowe. Materace bonnell mają połączone ze sobą sprężyny i są najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem. Jeżeli zależy Ci na większym komforcie snu, lepszym rozwiązaniem będą materace kieszeniowe (np. z oferty marki Hilding Anders), w których każda sprężyna jest umieszczona w osobnej kieszeni. Najlepsze materace tego typu polecane są, gdy chcesz jak najlepszego wsparcia dla Twojego kręgosłupa.

Materace piankowe są dostępne również w kilku wersjach. Wykonywane są z pianki wysokoelastycznej lub termoelastycznej. Są też dostępne w różnych grubościach – standardowe oraz nawierzchniowe. Pierwsze sprawdzają się idealnie w łóżkach ze stelażami, w tym również z ruchomymi podnóżkami czy podgłówkami. Natomiast drugie będą doskonałą ochroną materaca głównego. Wyrównają też powierzchnię, gdy w łóżku są stosowane dwa materace. Można je stosować również na tapczany lub kanapy.

Twardość materaca – czym kierować się przy wyborze?

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na materac piankowy, czy sprężynowy, musisz pamiętać o doborze odpowiedniej twardości produktu. Jest to ważne, aby zachować zdrowy kręgosłup. Materace produkowane są w pięciu twardościach. Ten parametr oznacza się literą H i cyfrą od 1 do 5. Najniższa wartość oznacza najbardziej miękki materac, najwyższa ten najtwardszy. Zazwyczaj zaleca się wybór materaca z oznaczeniami 3 i 4. Trzeba pamiętać, że twardość materaca dobierana jest do wagi użytkownika. Duże znaczenie mają także jego indywidualne preferencje. A w sytuacji, gdy cierpi on na bóle kręgosłupa, warto przeprowadzić konsultacje z fizjoterapeutą. Po konsultacji podpowie on, jaki materac będzie najlepiej odciążał kręgosłup.

Materace sprężynowe – jaki model zasługuje na szczególną uwagę i dlaczego?

Jeżeli zdecydowałeś się na materac sprężynowy, przy wyborze zwróć uwagę na ilość kieszeni. Najlepsze materace to te typu multipocket. Oznacza to, że sprężyny mają większe zagęszczenie i są drobniejsze. Dzięki temu materac jest stabilniejszy i jednocześnie ma większą elastyczność punktową. Jest to ważne szczególnie dla osób szukających dobrego wsparcia dla całego ciała. Ważne jest też to, aby sprężyny były oddzielone od pianki odpowiednią warstwą zabezpieczającą. Przykładowo materac Hilding Lambada pomiędzy kieszeniami i pianką ma matę kokosową. Zwróć też uwagę na pokrowiec materaca. Powinien on być zdejmowany. W zależności od rodzaju materiału, pokrowiec można prać w temperaturze od 40 do 60 stopni Celsjusza. Wspomniany wyżej model ma dodatkowo rączkę ułatwiającą przenoszenie całego materaca.

 

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.