Czyste powietrze-mobilna stacja

aktualizacja: 2019-08-15 07:49:34     nr wiadomości: 39929     przeczytano: 6299     Ilość komentarzy komentarze: 9

Mobilna stacja do pomiarów zanieczyszczenia powietrza atmosferycznego czeka na montaż. Początkowo urządzenie miało stanąć w okoilicy klubu Hades, następnie wytypowano teren Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie. 

Mając na względzie wskazanie odpowiedniej lokalizacji, Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przeprowadził dwie wizje lokalne i kierując się wytycznymi do posadowiania podobnych obiektów (wytyczne GIOŚ do lokalizacji stacji monitoringu jakości powietrza, uwzględniające wymogi dyrektyw unijnych oraz rozporządzeń wykonawczych do ustawy – Prawo ochrony środowiska), podjął decyzję o zainstalowaniu jej właśnie przy ul. Wojska Polskiego.

Umiejscowienie stacji w zaproponowanym przez Burmistrza Grajewa miejscu - przy klubie „Hades” - nie spełnia kryteriów zawartych w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia 8 czerwca 2018 r. w sprawie dokonywania oceny poziomów substancji w powietrzu.  

- Przy ustalaniu lokalizacji należy uwzględnić wymóg wpływu na poziom zanieczyszczenia łącznego oddziaływania emisji pochodzących z wielu źródeł, zaliczanych do różnych kategorii.  W przypadku stanowisk tła miejskiego, należy wykluczyć m.in. obszary będące pod lokalnym wpływem emisji z pojedynczego emitora lub zakładu produkcyjnego – w tym przypadku - Wytwórni Pasz. Ponadto, zaproponowane miejsce okazało się terenem mocno porośniętym drzewami (przepływ powietrza byłby bardzo utrudniony), z bliskością drogi gruntowej (zaburzające wyniki pylenia), a także obecnością dużego terenu sportowego i rekreacyjnego przeznaczonego do imprez masowych – wyjaśnia Sławomir Mazurek, Podsekretarz Stanu Ministerstwa Środowiska.

Stacja ma na celu pomiary zanieczyszczeń powietrza ze względu na ochronę zdrowia ludzi a lokalizacja powinna być typowa dla większego obszaru miejskiego oraz być reprezentatywna dla podobnych obszarów nieznajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie. Wybrane i zatwierdzone przez GIOŚ umiejscowienie stacji znajduje się w odległości tylko 300 m od klubu „Hades”, 550 m od osiedla domków jednorodzinnych i ok. 200 m od osiedla Południe. Jest to miejsce dużo bardziej reprezentatywne dla większej liczby mieszkańców niż pierwotnie zaproponowane. 

- Lokalizacja stanowiska na obszarze maksymalnego oddziaływania z pojedynczego emitora lub zakładu produkcyjnego spowodowałaby, że stanowisko monitorowałoby oddziaływania przemysłu i nie spełniałoby kryteriów lokalizacji stacji tła miejskiego. Umieszczenie stacji pomiarowej przy klubie "Hades" nie spełnia wymagań prawnych dla stacji tła miejskiego, nie byłoby reprezentatywne dla oceny narażenia ogółu ludności miasta, lecz wyłącznie dla jednego osiedla budownictwa jednorodzinnego, leżącego na obrzeżach miasta. Wyniki ze stacji zlokalizowanej na posesji jednego z mieszkańców w znacznym stopniu pokazywałyby oddziaływanie zanieczyszczeń z domków jednorodzinnych – dodaje przedstawiciel MŚ.


e-Grajewo.pl

Nawiązując do umieszczonego artykułu mam pytanie, dla kogo i na jakie pismo została udzielona taka informacja ?
Napisał: Jerzy Fidura dodano: 2019-08-14 22:38:40

Super
Napisał: Kamil dodano: 2019-08-14 22:39:56

Stacja posadowiona na terenie PSP, będzie w znacznym stopniu, pokazywałyby oddziaływanie zanieczyszczeń z domków jednorodzinnych, a nie z zakładów przemysłowych, bo będzie to stacja tłowa, a nie przemysłowa, o co mieszkańcu zwracają się z pismem do ministerstwa, na które nie mają jeszcze odpowiedzi.
Napisał: Jerzy dodano: 2019-08-14 22:49:44

To są chyba jakieś żarty!!! Okolica Klubu Hades porośnięta drzewami i znajdującymi sie tam domkami jednorodzinnymi jak rownież blokami, bierze na siebie pierwszy rzut tych pyłów i smrodu. Wystarczy spojrzec co sie zbiera na samochodach i balkonach czy oknach!!! Kto tam mieszka to wie co mam na myśli. Ciekawe co sie zbiera w płucach??? Być może latach się okaże... Moze całkiem postawcie tą stację po drugiej stronie miasta...
Napisał: Tomek dodano: 2019-08-15 13:43:19

Jerzy doprowadzileś do kosmicznej sytuacji, sam podsekretarz tłumaczy i broni
Napisał: Fanarek dodano: 2019-08-16 08:32:47

Panie Tomek powiem wprost taka stacja raczej nie działa aby zniszczyć jakieś przedsiębiorstwo a bada zapylenie na terenie miasta a dokładniej mówiąc jak jest komin wysoki to i w odległości nawet 1 do 2 kilometrów wykaże takie wyniki o jakie chodzi mieszkańcom. Jeżeli chodzi o ścisłość jest nie jedna firma w Polsce która posiada takowy sprzęt i miasto może zakupić. Z poważaniem
Napisał: AndrzejW dodano: 2019-08-16 10:01:06

To kpina, z naszego zdrowia i legalne podrywanie mieszkańca. montowanie stacji na terenach nie zamieszkałych. To ma służyć pomiarowi smogu i każdy wie że takie urządzenie nie montuje się w obrzeżach bloków tylko osiedli domów wolnostojących. W skrycie to nie ta część miasta. Chyba że ochotnicza straż
Napisał: Kris dodano: 2019-08-16 20:24:36

Kris, masz rację, taka stacja w tym miejscu jest nam nie potrzebna..../
Napisał: Jerzy dodano: 2019-08-18 08:52:29

Stacja powinna być przemysłowa a nie tłowa. Mieszkańcy wy to wdychacie, zróbcie coś z tym.
Napisał: Paweł dodano: 2019-08-20 09:17:25

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.