czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

  • 17 komentarzy
  • 11586 wyświetleń

Dotacje na zabytki

Zarząd Województwa Podlaskiego ogłasza nabór wniosków o udzielenie dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków, znajdującym się na terenie województwa podlaskiego.

Na realizację zadań wyłonionych do realizacji w ramach konkursu dostępna jest kwota  - 900 000,00 zł.

Wnioski o dofinansowanie zadania na prace przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków należy składać osobiście, kurierem lub pocztą w terminie od 8 stycznia 2014 r. do 10 lutego 2014 r.

Wszelkie informacje odnośnie zasad konkursu oraz wypełniania wniosków i załączników znajdują się w dziale Kultura, w zakładce Dotacje na zabytki 
- informuje Urząd Marszałkowski WP

 

 

zobacz:

Zbliża się remont kaplicy

 


Komentarze (17)

Proponuję zająć się dworcem PKP w Grajewie.

Starostwo Powiatowe napewno złoży wniosek o dofinansowanie renowacji Dworca PKP

Kaplica to brocha kosciola, wkoncu czyj jest stary cmentarz?

O dotacje powinien ubiegać się ks.Robert Zieliński z parafii Szczuczyn, Zaplanowany przez księdza zakres prac jest wielki, kosztowny ale niezbędny. Rozumieją to parafianie więc szczodrość nasza jest oczywista. Świątynia wraz z zespołem poklasztornym to zabytek,partycypacja w kosztach w postaci dotacji ze środków państwowych jest wskazana a nawet konieczna. Mam nadzieje, że pracownicy urzędu udzielą ks.Robertowi niezbędnej pomocy przy sporządzeniu wniosku. Powodzenia.

Kaplica i całe jej otoczenie , to dobry pomysł aczkolwiek jej odrestaurowanie nie poprawi wizerunku miasta. Dworzec PKP musi najpierw znaleźć właściciela z prawdziwego zdarzenia, a z tym będzie trudno. Budynek okazały, ale na wszelkie biznesy - złe położenie. Tak naprawdę , to miasto Grajewo nie jest atrakcyjne pod żadnym względem i trzeba prawdziwego gospodarza wizjonera aby obrać właściwą drogę rozwoju, a czas ucieka. Aż przykro patrzeć jak pięknie rozwijają się okoliczne miasta i miasteczka.... Nie wspomnę o Ełku, bo to niedościgniony wzór. Grajewo "przespało" ostatnie 30 lat.
"Przebojem " grajewskich inwestycji to chyba jest MUZEUM MLEKA - brawo radni !!!

A może w końcu ktoś sobie przypomni o rozpadającym się Domu Parafialnym przy Kościele Trójcy Przenajświętszej!Przecież to jest także zabytek i nijako wizytówka tejże parafii.Przecież ten budynek może jeszcze być przydatny i może w sobie pomieścić wiele dobra dla ogółu społeczeństwa.Np. Dom św.Alberta połączony z jadłodajnią i noclegownią dla bezdomnych,pogotowie opiekuńcze z noclegiem dla ofiar przemocy w rodzinie a także zważywszy na wielkość tego budynku to nawet ze 3-4 mieszkania dla rodzin najbardziej potrzebujących lub będących w takowej natychmiastowej potrzebie.Już wiele razy o tym pisałem.Ale jak grochem o ścianę!Widocznie komuś zależy aby on uległ totalnej ruinie i został rozebrany tak jak to dzieje się z wieloma zabytkami w Polsce!Mój wpis kieruje nie tylko do Księży ale też Parafian oraz do Włodarzy naszego miasta i proszę nie pozwólcie na to aby ten zabytek znikł na zawsze z naszego miasta!!!

BaKa gratulacje za pomysł winni jesteśmy wsparcia nie tylko finansowego bo ks Robert to proboszcz jedyny w swoim rodzaju podziwiam Go za chęć do pracy a ma pojęcie o wszystkim trzymam za Niego kciuki

Panie L.R. zamiast budować nowy kościół w Grajewie trzeba było remontować zabytki parafialne a nie teraz wyciągać rękę do państwa. A żeby uatrakcyjnić Grajewo to w jednym z pomieszczeń dworca proponuję utworzyć muzeum płyty wiórowej .

?-akurat ja nie budowałem ani też nie dałem żadnego datku na ten cel !Więc jak widzę ta wściekła uwaga nie do mnie! Za to polecam małą wycieczkę do dawnych ZPW albo do hurtowni "RAJ" ! Tam za darmo pokarzą takie "muzeum",a także teraźniejszość płyty wiórowej!!!A nie lepsze byłoby jeśli już muzeum bimbrownictwa z degustacją wyrobów ; z czego nasz region Podlaski bardzo słynie???!!!

Taki biedny- wystarczy okraść na dachy kościoła i przy łego do niego szpitala.szpital ledwie stać było na pokrycie blachą ocynkowaną zaś włości kościelne przykryto blachą miedzianą.Taka to bieda.Ale jeżeli jest możliwość pozyskania środków pieniężnych na ratowanie zabytków i bez uszczerbku na remoncie zabytkowego dworca PKP to jestem za!
Panie Redyk ja także pisałem o budynku parafialnym i co można byłoby w nim urządzić.Już raz wybudowany został przez wiernych a o dalszych jego losach zapoznaj się w archiwach gih.Najlepiej niech rozpadnie się wtedy pozostanie wolny płac do zagospodarowania.Pewno o to chodzi!Nie jest to własność miasta ani powiatu więc chyba za wiele oni nie pomogą w jego odrestaurowaniu.

Lechu Redyk z tym muzeum bimbrownictwa to nie głupi pomysł- gdyby połączyć to z degustacją to i kasy dla miasta by przybyło.Jestem za!!,

"Kibic-u"-A ja bym co do tego Budynku Parafialnego inaczej podszedł!Nie ważne archiwa GIH i inne akta własności ale bym do tego podszedł jako do naszego wspólnego dziedzictwa kulturowego,wspólnego naszego jak nie narodowego to chociaż miejskiego dobra i na to co w tym budynku można jeszcze dla ogólnego dobra społecznego stworzyć!Może idźmy takim rozumowaniem i tą drogą!A nie,że to nie moje to niech niszczeje!!!"ABC"-przyznam,że to był z mojej strony tylko taki mały żarcik-sorki!!!

LechuR-całkowicie przyznaję ci rację,że budynek ten można wykrzystać z pożytkiem dla mieszkańców.Znam wcześniejsze twoje propozycje i pokrywają się z moimi.Sęk w tym,że nie jest on własnością miasta.wątpię czy lekko ręką pozbyłby się go kler.W najgorszym wypadku przy niewielkiej adaptacji przeznaczyć na mieszkania socjalne.

"Kibicu"-ja o tym także już od bardzo dawna myślałem!A szczególnie gdy sam nie miałem gdzie mieszkać.To "krew"mnie zalewała gdy patrzyłem na ten niszczejący i popadający w ruinę budynek.Ale i teraz tak jest bo wiem w jakich warunkach co niektórzy mieszkają!Dziwi mnie nie tylko postawa w tej materii księży ale i Rady Parafialnej,owieczek tejże Parafii ale także FOGa!Dlaczego to sam zapewne domyślasz się!!!

Proboszcz dom przy kopernika ten parafialny biednym powinien wynająć.Ale z tego co słyszałam powiedział że mu PLEBS pod nosem kręcić się nie będzie.

AWEE- no nie wiem czy takich słów by użył ks. Proboszcz ?!O ile go znam to ma szacunek do ludzi!Tu w tej omawianej sprawie trzeba jak najbardziej zdrowego dialogu. A powinni w nim uczestniczyć nie tylko duchowni i Rada Parafialna ale i nasi włodarze!Aby ten budynek-bądź co bądź zabytek jeszcze w czas uratować i oby on żył ludzkim życiem a nie pustkowiem oraz pustostanem!Zapewne nasi liczni fachowcy-mistrzowi różnych zawodów by także,może nawet bezinteresownie pomogli gdyby widzieli,że ten budynek będzie spełniał w przyszłości przez długie lata jakoś pozytywną rolę w naszym społeczeństwie!Wspomniałem o FOGU,który z racji bardzo bliskich powiązań z GIH powinien tą sprawą jakoś żywotnie się zainteresować zważywszy,że daleko tam nie ma!Gdyż mieści się w omawianym budynku!Proponuje a i bardzo proszę aby tym budynkiem ku jego i naszemu wspólnemu dobru ktoś wreszcie się zajął bo za kilka lat może być on tylko tylko wspomnieniem zachowanym na fotkach!!!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.