czwartek, 28 marca 2024

Kultura i rozrywka

Droga do Pana


 
      Często droga do Boga prowadzi przez grzech i upadek. Przebiega aleją radości, wyrzeczeń lub łez. To droga przemijania, którą każdy z nas kroczyć musi, zdążając nią przez życie całe – do wieczności.
Na drodze tej, dla częściowego złagodzenia problemów doczesnych, w zakresie swoich możliwości, stanęli ludzie myślący perspektywicznie i prospołecznie.
        Na terenie Szczuczyna znane są osiągnięcia p. Witolda Januszewskiego. Dzięki przedsiębiorczości, odwadze i charyzmie jego i p. Makuszewskiego oraz kilku innych przedstawicieli własnych firm, miasto ożywia się. Jeżeli firmy wytrzymają próbę czasu, zatoczy się historyczne koło powrotu miasta do kolejnego okresu renesansu. Jak dotychczas, tylko oni przyczyniają się do powstawania miejsc pracy dla ludzi, tak bardzo ich potrzebujących. Wyzwalając w sobie ambitne motywacje do prężnego działania, zastępują działalność mniej operatywnych władz, zobowiązanych do ustawowego tworzenia rynku pracy. W takim uwarunkowaniu, nie jest to tylko patrzenie przez pryzmat własnych celów, ale myślenie prospołeczne, przez tworzenie warunków materialnych, dla wzrostu poziomu egzystencji środowiska. Bywa, że takie działanie jest soczewką skupiającą ludzkie potrzeby.
    
       Parafia szczuczyńska erygowana w 1889 roku, obejmuje czternaście miejscowości i skupia 4060 wiernych. Wybudowany na jej terenie w 2007r. pierwszy i jedyny w Szczuczynie Dom Pogrzebowy obok cmentarza grzebalnego przez Witolda Januszewskiego, jest dyktowany wymogami współczesnego życia. Stanowi piękny obiekt do obrzędów religijnych w szacunku i w niezmąconych refleksjach. Jednocześnie nie kłóci, lecz uzupełnia się z barokową architekturą Szczuczyna. Zespół kapliczny przystosowany jest do serwowania pełnej gamy usług w chwilach apatii, dekoncentracji i zadumy nad wartością krótkiego życia.
    Jednak ważne przy tym jest, aby współpraca z decydentami po linii kościoła, jak najszybciej zadziałała na wspólnej częstotliwości. Należy uzbroić się w cierpliwość i oczekiwać rychłego dogadania się stron, w celu oddania obiektu do użytku.
    Zespół kaplic, oddzielonych tylko drogą DK61 od cmentarza grzebalnego, jest wygodnym, a przede wszystkim godnym miejscem do pożegnań swoich bliskich, odchodzących z krętych, ziemskich dróg - do Pana. 

    Początkowe przełamanie oporów w ludności, hołdującej starym nawykom, może być trudne, choć zarysowuje się wyraźna skłonność do nowych, nie domowych i wygodnych form w obrzędach. Choć jednocześnie człowiek boi się nowego, nawet wówczas, kiedy nowe jest o wiele lepsze od starego.
Mimo to, łatwiej jest żyć, jeśli potrafimy pominąć wszelki strach. Skoro Bóg jest z nami, to kto może być przeciwko nam?
       Wysnuwając wnioski z zachowań niektórych mieszkańców, trzeba postanowić na swoim. Zostawmy środowiskową neuropsychologię w jej zależności pomiędzy duchem i ciałem, a zejdźmy do działań własnych. Należy doceniać to, co tworzą dla nas jednostki kreatywne.
Nasuwa się prosta myśl: przyjacielu, ty też cokolwiek potrafisz, lub myślisz - że potrafisz, realizuj to od zaraz. Geniusz ma w sobie odwagę, potęgę i magię.

O tematy życia i trwogi zaczepił – Stanisław Orłowski
 


 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.