Kultura i rozrywka

"Drogi do niepodległości"

    31 października 2008 r.  w Izbie Pamięci Ziemi Grajewskiej przy ul. Wojska Polskiego odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. "Drogi do Niepodległości" połączone z promocją książki Władysława Goliczewskiego pt. "Walecznych tysiąc".

   Wystawa "Drogi do niepodległości"  została zrealizowana w ramach projektu "Gdy myślę Ojczyzna... - 90 rocznica odzyskania niepodległości przez Polskę 1918-2008" dofinansowanego ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku.
 
   Władysław Goliczewski - ur. 22 I 1900 r. w Grajewie. Jako młodzieniec zaangażował się w działalność niepodległościową w ramach Polskiej Organizacji Wojskowej. W 1919 odbył kurs szkoły podoficerskiej 33 pułku piechoty w Łomży. Został dowódcą II plutonu 1 kompanii i od VIII 1919 roku brał udział w walkach na froncie wojny polsko-bolszewickiej. Walczył na froncie poleskim i północno-wschodniej Białorusi. W I 1920 r. trafił do niewoli sowieckiej, z której po miesiącu udało mu się uciec. Powrócił w szeregi macierzystego 33 pp. W VII 1920 r. Podczas walk nad Dźwiną został ranny, co zakończyło jego działalność frontową.

   Jego wspomnienia z okresu wojny polsko - bolszewickiej zostały wydane drukiem po raz pierwszy już w 1934 r. We wstępie pisano wówczas: Jest w tych pamiętnikach naszkicowana typowa postać polskiego „nieznanego żołnierza”. Jakiekolwiek nazwisko napiszemy na miejsce tych, które są tam wymienione, dla wszystkich opowieść będzie dobra i ta sama. Oto w czem tkwi dokumentalna i wyjątkowa wartość tomu „Walecznych tysiąc”.

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.