Wiadomości

  • 5 komentarzy
  • 7198 wyświetleń

Echa sesji Rady Gminy Grajewo

18 sierpnia br. o godz. 12.00 w sali konferencyjnej Urzędu Gminy w Grajewie, ul. Komunalna 6 odbyła się XXXI sesja Rady Gminy Grajewo.

Porządek obrad:

1. Otwarcie sesji i stwierdzenie jej prawomocności.

2. Przedstawienie porządku obrad.

3. Przyjęcie protokołu z sesji Rady Gminy odbytej w dniu 23 czerwca 2017 roku oraz protokołu z sesji nadzwyczajnej Rady Gminy odbytej w dniu 14 lipca 2017 roku.

Protokoły z sesji Rady Gminy odbytej w dniu 23 czerwca br. oraz z sesji nadzwyczajnej Rady Gminy odbytej w dniu 14 lipca br. zostały przyjęte jednogłośnie.

4. Sprawozdanie Wójta z wykonania uchwał Rady Gminy podjętych na poprzednich sesjach oraz przedstawienie informacji z działalności gminy w okresie między sesjami.

5. Interpelacje i zapytania radnych.

6. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi Szymany, gmina Grajewo.
 

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego części wsi Szymany został przyjęty (przy jednym głosie wstrzymującym).

Obszar opracowania obejmuje działkę nr 433 w obrębie geod. Szymany o powierzchni 5,92 ha położoną po północnej stronie drogi gminnej z Szyman do Wykowa. Obecnie jest to teren użytkowany rolniczo. Celem opracowania planu jest umożliwienie realizacji gospodarstwa rolnego dla potrzeb intensywnej hodowli drobiu. Planowana jest hodowla drobiu mięsnego (brojlera) w systemie ściółkowym oraz produkcja pasz. Przewiduje się budowę 6 kurników w obsadzie 358.788 sztuk/cykl.

Ze względu na przewidywaną intensywność i sposób zagospodarowania terenu planowana ferma będzie bardziej przypominała zabudowę produkcyjną niż zagrodową w związku z tym konieczne stało się opracowanie planu miejscowego. Przeznaczenie terenu określone w planie umożliwi nie tylko prowadzenie intensywnej produkcji rolniczej, ale określa szerszy zakres funkcji terenu umożliwiający różnorodną działalność gospodarczą związaną zarówno z intensywną hodowlą i inną produkcją rolniczą, jak i inną działalnością pozarolniczą o szerokim profilu produkcji i usług.

Teren objęty planem położony jest poza zwartą zabudową wsi, ale sąsiaduje z zabudową zagrodową na której znajduje się budynek mieszkalny i budynki gospodarcze, w tym związane z hodowlą bydła (obora). Przewidywane rozwiązania planistyczne tj. przeznaczenie terenów pod produkcję i usługi z zakresu rolnictwa specjalistycznego nie będą naruszać ustaleń obowiązującego „Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Grajewo”, a opracowanie na podstawie Studium miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego umożliwiającego realizację zabudowy na potrzeby nowoczesnego gospodarstwa hodowlanego jest zgodne z kierunkiem rozwoju rolnictwa określonym w ustaleniach Studium.

Projekt planu został sporządzony zgodnie z procedurą określoną w art. 17 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jednocześnie został poddany strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko, określonej w art. 3 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz.U. z 2017 r. poz. 1405). W projekcie planu, w poszczególnych rozdziałach, ujęto zagadnienia wymagane ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, uwzględniające interes prywatny i publiczny.

Projekt planu uzyskał wszystkie wymagane przepisami prawa opnie i uzgodnienia, aczkolwiek Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny z uwagi na przewidywaną wielkość planowanej hodowli i położony w sąsiedztwie budynek mieszkalny istniejącego gospodarstwa rolnego wydał negatywną opinię w przedmiotowej sprawie. Opinia ta odnosiła się do planowanego przedsięwzięcia, a nie przeznaczenia określonego w planie. Pomimo negatywnej opinii projekt planu może być procedowany dalej, tym bardziej, że dla planowanego przedsięwzięcia została wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, która mimo zaskarżenia przez strony postępowania do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku wyrokiem II SA/Bk 159/17 z dnia 6 kwietnia 2017 r. została utrzymana w mocy. Strony postępowania nie wniosły o kasację wyroku.

Projekt planu został sporządzony z zachowaniem jawności i przejrzystości procedur planistycznych. Procedurę prowadzono w sposób umożliwiający udział społeczeństwa w pracach nad planem miejscowym poprzez m.in.: składanie wniosków, uwag do planu, udział w dyskusjach publicznych. Projekt planu wraz z prognozą oddziaływania na środowisko był wyłożony do publicznego wglądu w terminie od 14 czerwca do 10 lipca 2017 r. Zaplanowana na dzień 22 czerwca dyskusja publiczna nie odbyła się z powodu braku zainteresowanych. Do projektu planu nie wpłynęły jakiekolwiek uwagi.

W wyniku realizacji projektu planu Gmina Grajewo nie poniesie jakichkolwiek kosztów związanych z realizacja infrastruktury technicznej należącej do zadań własnych gminy. Teren opracowania zasilany jest w wodę z istniejącego wodociągu gminnego, natomiast odprowadzenie ścieków zostanie rozwiązane indywidualnie.

Po wybudowaniu fermy drobiu dochód gminy może wzrosnąć z uwagi na podatek przedsiębiorcy odprowadzany corocznie za powierzchnię gruntu zajętego pod działalność gospodarczą i powierzchnię użytkową budynków przeznaczonych na hodowlę.
 

7. Podjęcie uchwały w sprawie zatwierdzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi Wierzbowo, gmina Grajewo.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego części wsi Wierzbowo został przyjęty jednogłośnie.

Obszar opracowania obejmuje działki w obrębie geod. Wierzbowo o powierzchni 11,45 ha. Obecnie jest to teren użytkowany rolniczo. Celem opracowania planu jest umożliwienie realizacji gospodarstwa rolnego dla potrzeb intensywnej hodowli drobiu. Planowana jest hodowla drobiu mięsnego (brojlera) w systemie ściółkowym oraz produkcja pasz. Przewiduje się budowę 6 kurników w obsadzie 358.788 sztuk/cykl.

Hodowla zwierząt jest niewątpliwie działalnością rolniczą. Opracowanie planu stało się konieczne ze względu na przewidywaną jej intensywność i sposób zagospodarowania terenu - planowana ferma będzie bardziej przypominała zabudowę produkcyjną niż zagrodową. Teren objęty opracowaniem przeznaczono pod zabudowę produkcyjno-usługową z zakresu rolnictwa specjalistycznego, w tym związaną z hodowlą, przetwórstwem rolno-spożywczym i inną działalnością gospodarczą, wraz z obiektami i urządzeniami towarzyszącymi. Przewidziano realizację obiektów budowlanych i urządzeń związanych z działalnością rolniczą, produkcyjną i usługową, takich jak budynki inwentarskie, hale przemysłowe, magazyny, składy, drogi wewnętrzne, place, parkingi, obiekty i urządzenia infrastruktury technicznej itp. Jako przeznaczenie uzupełniające dopuszczono funkcję mieszkaniową wyłącznie dla osób związanych z funkcjonowaniem, obsługą i dozorem zabudowy.

Projekt planu został sporządzony zgodnie z procedurą określoną w art. 17 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Jednocześnie został poddany strategicznej ocenie oddziaływania na środowisko, określonej w art. 3 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko. W projekcie planu, w poszczególnych rozdziałach, ujęto zagadnienia wymagane ustawą o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, uwzględniające interes prywatny i publiczny.

Projekt planu uzyskał wszystkie wymagane przepisami prawa opnie i uzgodnienia, aczkolwiek Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny z uwagi na przewidywaną wielkość planowanej hodowli wydał negatywną opinię w przedmiotowej sprawie. Opinia ta odnosiła się do planowanego przedsięwzięcia, a nie przeznaczenia określonego w planie. Pomimo negatywnej opinii projekt planu może być procedowany dalej, tym bardziej, że dla planowanego przedsięwzięcia została wydana decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach. Decyzja ta została zaskarżona do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łomży, które umorzyło postępowanie odwoławcze. Na decyzję SKO wniesiono skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku. WSA oddalił skargę ( wyrok sygn. akt SA/Bk 697/16 z dnia 10 stycznia 2017 r.).

Decyzja jest prawomocna.

Projekt planu został sporządzony z zachowaniem jawności i przejrzystości procedur planistycznych. Procedurę prowadzono w sposób umożliwiający udział społeczeństwa w pracach nad planem miejscowym poprzez m.in.: składanie wniosków, uwag do planu, udział w dyskusjach publicznych. Projekt planu wraz z prognozą oddziaływania na środowisko był wyłożony do publicznego wglądu w terminie od 14 czerwca do 10 lipca 2017 r. Zaplanowana na dzień 22 czerwca dyskusja publiczna nie odbyła się z powodu braku zainteresowanych. Do projektu planu nie wpłynęły jakiekolwiek uwagi.

W wyniku realizacji projektu planu Gmina Grajewo nie poniesie jakichkolwiek kosztów związanych z realizacja infrastruktury technicznej należącej do zadań własnych gminy. Teren opracowania zasilany jest w wodę z istniejącego wodociągu gminnego, natomiast odprowadzenie ścieków zostanie rozwiązane indywidualnie.

Po wybudowaniu fermy drobiu dochód gminy może wzrosnąć z uwagi na podatek przedsiębiorcy odprowadzany corocznie za powierzchnię gruntu zajętego pod działalność gospodarczą i powierzchnię użytkową budynków przeznaczonych na hodowlę.


8. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia przystanków komunikacyjnych, których właścicielem jest Gmina Grajewo oraz warunków i zasad korzystania z tych przystanków.

9. Stanowisko Rady Gminy Grajewo w sprawie zmiany uregulowań prawnych związanych z gospodarką łowiecką.

10. Informacja o stanie realizacji zadań oświatowych w Gminie Grajewo w roku szkolnym 2016//2017 wraz z wynikami sprawdzianu i egzaminu gimnazjalnego. 

W roku szkolnym 2016/2017 Gmina Grajewo jako organ prowadzący zatwierdziła arkusze organizacji podległych  placówek oświatowych tj. Szkoły Podstawowej w Białaszewie, w Rudzie i w Wierzbowie, Gimnazjum w Danówku oraz Punktu przedszkolnego w Popowie i w Białaszewie. Na podstawie sprawozdania Systemu Informacji Oświatowej z dnia 31 marca br. w w/w placówkach zatrudnionych było 48 nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze (32 dyplomowanych, 10 mianowanych i 6 kontraktowych), 12 nauczycieli zatrudnionych w niepełnym wymiarze (3 dyplomowanych, 6 mianowanych, 2 kontraktowych i 1 stażysta) oraz 21 pracowników niebędących nauczycielami. W roku szkolnym 2016/2017 nie przeprowadzono postępowań egzaminacyjnych na stopień nauczyciela mianowanego. Na stanowiskach dyrektorów szkól w stosunku do poprzedniego roku szkolnego nie było zmian:

1.  Zarządzeniem Wójta Gminy Grajewo z dnia 26.07.2012 r. stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej Pomnik 1000 – lecia Państwa Polskiego im. M. Konopnickiej w Białaszewie na okres od 1 września 2012 r. do 31 sierpnia 2017 r. powierzono p. H. Szklarzewskiej,

2.  Zarządzeniem Wójta Gminy Grajewo z dnia 10.07.2013 r. stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej w Rudzie na okres od 1 września 2013 r. do 31 sierpnia 2018 r. powierzono p. H. Chrzanowskiemu,

3. Zarządzeniem Wójta Gminy Grajewo z dnia 10.07.2013 r. stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej w Wierzbowie na okres od 1 września 2013 r. do 31 sierpnia 2018 r. powierzono p. J. Sameszko,

4. Zarządzeniem Wójta Gminy Grajewo z dnia 10.07.2013 r. stanowisko dyrektora Gimnazjum w Danówku  na okres od 1 września 2013 r. do 31 sierpnia 2018 r. powierzono p. Surażyńskiej.

W ubiegłym roku szkolnym w Szkole Podstawowej w Białaszewie odnowiono poprzez malowanie szatnie, korytarze szkolne, łącznik oraz wykonano drobne prace naprawcze i poprawiające estetykę; w Szkole Podstawowej w Rudzie wykonano drobne prace naprawcze i poprawiające estetykę szkoły; w Szkole Podstawowej w Wierzbowie odnowiono poprzez malowanie klase nr 7 oraz sufity na korytarzach, zainstalowano odbojniki przy klasach nr 1 i 2 i korytarzach, naprawiono i uzupełniono w nowe elementy urządzenia na placu zabaw; w Gimnazjum w Żdanówku uzupełniono elewację zewnętrzną budynku, wykonano drobne prace naprawcze i poprawiające estetykę szkoły.

Średni wynik % z egzaminu gimnazjalnego klas III Gimnazjum w Danówku:
1. część humanistyczna – język polski
Gimnazjum w Danówku – 76%, powiat grajewski – 68%, województwo podlaskie – 69%

2. część humanistyczna – historia i wiedza o społeczeństwie
Gimnazjum w Danówku – 64%, powiat grajewski – 59%, województwo podlaskie – 60%

3. część matematyczno – przyrodnicza – matematyka
Gimnazjum w Danówku – 55%, powiat grajewski – 45%, województwo podlaskie – 48%

4. część matematyczno – przyrodnicza – przedmioty przyrodnicze
Gimnazjum w Danówku – 55%, powiat grajewski – 53%, województwo podlaskie – 53%

5. język angielski na poziomie podstawowym
Gimnazjum w Danówku – 59%, powiat grajewski – 63%, województwo podlaskie – 68%

6. język angielski na poziomie rozszerzonym
Gimnazjum w Danówku – 45%, powiat grajewski – 45%, województwo podlaskie – 49%

7. język rosyjski na poziomie podstawowym
Gimnazjum w Danówku – 62%, powiat grajewski – 58%, województwo podlaskie – 67%

W gminnych szkołach zapewniono wspólne kształcenie wszystkim uczniom. Podopieczni ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi uczą się w klasach ogólnodostępnych lecz ich zajęcia są indywidualizowane. Ponadto otrzymują dodatkowe wsparcie polegające na udziale w zajęciach rewalidacyjnych, indywidualnych, korekcyjno – kompensacyjnych, dydaktyczno – wyrównawczych, zgodnie z zaleceniami wydawanymi przez poradnie psychologiczno – pedagogiczne. Dla każdego ucznia z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego opracowywany jest indywidualny program edukacyjno – terapeutyczny, realizowany przez nauczycieli. Do gminnych placówek  oświatowych uczęszczają uczniowie z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego:
- z upośledzeniem umysłowym w stopniu lekkim – 13
- z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym – 1
- z niepełnosprawnością ruchową w tym z afazją – 4
- z autyzmem w tym z zespołem Aspergera – 2
- z niepełnosprawnością w stopniu głębokim - 1
Uczniowie korzystają z różnych zajęć w tym:
- rewalidacyjnych – 16
- dydaktyczno – wyrównawczych – 62
- logopedycznych – 4
- korekcyjno – kompensacyjnych – 11
- indywidualnych - 4

W październiku  2016 r. w Szkole Podstawowej w Białaszewie przeprowadzona została kontrola w zakresie zapewnienia bezpiecznych warunków nauki. Kuratorium Oświaty w Białymstoku Delegatura w Suwałkach nie stwierdziło uchybień i nieprawidłowości. Wydano ogólne zalecenia związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom.

11. Informacja o przygotowaniu szkół i placówek oświatowych w Gminie Grajewo do roku szkolnego 2017/2018.

Rok 2017 to okres dynamicznych zmian związanych z reorganizacją systemu edukacji. Do najważniejszych zaliczyć możemy przekształcenie od 1 września br. sześcioletnich szkół podstawowych w ośmioletnie oraz likwidację  pierwszej klasy gimnazjum, dotychczasowe klasy będą prowadzone do czasu całkowitej ich likwidacji.

Gmina Grajewo podjęła istotne decyzje związane z wprowadzoną reformą gdzie zaliczyć możemy: utworzenie z dniem 1 sierpnia 2017 r. przedszkola w Rudzie, przekształcenie Szkoły Podstawowej w Rudzie poprzez zmiany nazwy, siedziby i likwidację oddziału przedszkolnego z dniem 31 sierpnia 2017 r., wygaszenie Gimnazjum im. Prof. A. Pałczyńskiego w Danówku z dniem 31 sierpnia 2017 r. W okresie przejściowym od 1 września 2017 r. do 31 sierpnia 2019 r. wygaszane Gimnazjum im. Prof. A. Pałczyńskiego w Danówku i przekształcona Szkoła Podstawowa w Rudzie będą funkcjonowały w jednym budynku.

W wyniku reformy oświatowej w gminie Grajewo od 1 września 2017 r. stanowić będą:

a) sieć publicznych szkół podstawowych:

- ośmioletnia Szkoła Podstawowa Pomnik 1000 – lecia Państwa Polskiego im. M. Konopnickiej w Białaszewie, obejmująca klasy I – VIII wraz z oddziałem przedszkolnym

- ośmioletnia Szkoła Podstawowa w Danówku, obejmująca klasy I – VIII

- ośmioletnia Szkoła Podstawowa w Wierzbowie, obejmująca klasy I – VIII wraz z oddziałami przedszkolnymi

b) sieć publicznych gimnazjów:

- Gimnazjum im. Prof. A. Pałczyńskiego w Danówku

c) sieć publicznych przedszkoli i oddziałów przedszkolnych:

- Przedszkole w Rudzie

- Oddział przedszkolny w szkole Podstawowej w Białaszewie

-  Oddział przedszkolny nr 1 i nr 2 Szkole Podstawowej w Wierzbowie

W gminie Grajewo funkcjonuje także Punkt Przedszkolny w Popowie i Punkt Przedszkolny w Białaszewie.

W okresie wakacji zostały wykonane bieżące remonty i drobne prace porządkowo – konserwatorskie. W Przedszkolu w Rudzie dokonano kompleksowego remontu wnętrza budynku i doposażenia. W placówce w Żdanówku wykonano prace przygotowawcze z racji funkcjonowania w jednym budynku szkoły podstawowej i gimnazjum.

W roku szkolnym 2017/2018 zapewni dowożenie do szkół własnym transportem. Przewoźnikiem wyłonionym w drodze przetargu została Podlaska Komunikacja Samochodowa z Białegostoku. Dowożenie odbywać się będzie na 9 trasach. W stosunku do ubiegłego roku doszła trasa dowożenia „ Kacprowo – Ruda – Modzelówka – Danówek”.

12. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie Gminy Grajewo na rok 2017.

13. Rozpatrzenie wyników przeprowadzonej przez Komisję Rewizyjną kontroli w II kwartale 2017 roku oraz przyjęcie wniosków i zaleceń pokontrolnych.

Porządek obrad rozszerzono o podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia regulaminu wynagradzania nauczycieli zatrudnionych w szkołach dla których organem prowadzącym jest Gmina Grajewo.
 

14. Zapytania i wolne wnioski.

15. Zamknięcie obrad.

 

piątek, 19 kwietnia 2024

Głos na TAK - Dariusz Latarowski

piątek, 19 kwietnia 2024

Zablokowana droga S61 Guty-Szczuczyn

Komentarze (5)

Dla przypomnienia- w roku szkolnym 2016/2017 nie było sprawdzianu szóstoklasisty

Pierwszy rząd radnych jak zwykle zainteresowany jak.nie plotki to telegon

Ty ELaaela naipierw poczytaj co tam napisano wyzej za tekst i uzmyslowij sobie ,ze kurniki bedziesz miala za wsia i smrod a nie czepiaj się pierwszego rzędu.

Ludzie z okolic AGROCENTRUM walcza ze smrodem a jaki smród będzie w Szymanach od kur?

a no tak tylko kury to ich cel przez tyle lat kadencji. u nas na wiosce nic nie zrobiono mimio że radny/a wybrana. Chyba tylko by kasę brać.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.