czwartek, 18 kwietnia 2024

Wiadomości

Echa sesji Rady Powiatu

W poniedziałek, 30 czerwca br. w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Grajewie odbyła się XIX zwyczajna sesja Rady Powiatu Grajewskiego.

Przybyli wysłuchali sprawozdania o stanie bezpieczeństwa sanitarnego i weterynaryjnego za 2007 rok.
- Działania inspekcji sanitarnej na terenie powiatu grajewskiego są bardzo rozległe. W 2007 roku odnotowaliśmy tylko jedno nadzwyczajne zdarzenie, które wymagało podjęcia specjalnych działań - mowa tu oczywiście o zamknięciu wodociągu w miejscowości Słucz, gdzie wykryto niebezpieczne bakterie. To jedyna taka sytuacja, pozostałe polegały na rutynowych działaniach – mówił Włodzimierz Zaborowski z Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Grajewie.

- W sprawie padłych krów w maju br. w Czerwonkach koło Radziłowa nie ma zagrożenia, przeprowadzono badania w kierunku podstawowych chorób i toksykologiczne. Obecnie sprawę prowadzą organy ścigania. W ciągu minionego roku nie mieliśmy szczególnych zagrożeń w produkcji żywności. Nasze zakłady są przystosowane, każdy błąd jest monitorowany, wszystko musi być dopilnowane. Na naszym terenie nie ubywa zakładów, zmniejsza się liczba gospodarstw. Specjalizują się one i przekształcają, obecnie gospodarstw mleczarskich jest ok. 1700 a jeszcze niedawno było ich 3500. Co ciekawe jednak ilość mleka wcale się nie zmniejszyła i zakłady produkcyjne mogą spokojnie funkcjonować – informował Ireneusz Kobyliński z Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Grajewie.

Informację na temat rynku pracy w powiecie grajewskim przedstawiła Bożena Zakrzewska dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Grajewie. - Sytuacja na rynku pracy znacznie się poprawiła. Na koniec maja br. w naszym urzędzie zarejestrowanych było 3348 osób, to aż o 736 bezrobotnych mniej niż w maju w 2007 roku. Zasiłki pobiera u nas 13,6 % ogółu zarejestrowanych bezrobotnych. W tym roku zaktywizujemy 336 osób, 49 osób otrzyma środki na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Na staże skierowaliśmy 144 osoby, na przygotowanie zawodowe 21, na szkolenia 71, a na prace interwencyjne 50 osób. Najczęściej otrzymujemy oferty pracy w zawodach: pracownik gospodarczy, pracownik biurowy, sprzedawca, technik prac biurowych, pracownik budowlany, administracyjny, kierowca samochodu, pomoc kuchenna, pracownik ochrony.

Powiat grajewski zajął II miejsce w kraju w rankingu najniższych wydatków bieżących na administrację w przeliczeniu na 1 mieszkańca, w kategorii powiatów o liczbie ludności powyżej 75 tys. mieszkańców, przeprowadzanym przez Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota”. Starosta Jarosław Augustowski przekazał otrzymany dyplom przewodniczącemu Rady Powiatu Stanisławowi Kossakowskiemu.

Radni podjęli uchwały m.in. w sprawach: - ustalenia wysokości najniższego wynagrodzenia zasadniczego w I kategorii zaszeregowania i wartości jednego punktu w zł w Powiatowym Urzędzie Pracy oraz w Zespole Szkół nr 2; - nadania Zespołowi Szkół Specjalnych imienia Jana Pawła II.

e-Grajewo.pl

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.