Warto przeczytać

  • 1 komentarzy
  • 4499 wyświetleń

Ekorolnicy na start

W Polsce tuż po 1989 r powstawały pierwsze gospodarstwa z ekologicznym certyfikatem. Jednak na naszym terenie, mimo wydawałoby się najlepszych warunków środowskowych, takich gospdarstw było i jest najmniej.
Pierwsze gospdarstwo ekologiczne w okolicy założyli państwo Zagórscy z Nettty Folwark, później Aleksandrowicze w Bargłowki, Poświatowscy z Tobołowa. Oni byli pierwsi. Trudną i długą drogę uzyskania certyfikatu gospdarstwa ekologiczego Ich gospdarstwa już przeszły. W ostatnim czasie, nastąpił przyrost gospdarsw ekologicznych w powiecie grajewski. Jest tak, w dużej mierze dzięki unijnym programom rolnośrodowiskowym.
W chwili obecnej na terenie województwa podlaskiego jest kilkaset gospodarstw z których znaczna część jest w trakcie przestawiania się z metod konwencjonalnych na ekologczne, z tego około 35 przypada na powiat grajewski.
Rolnictwo ekologiczne, ze względu na specyfikę, całkowicie eliminuje stosowanie chemicznego wspomagania upraw. A to wymaga ciągłego uzupełniania wiedzy i wymiany doświadczeń, bez czego osiąganie dobrych plonów byloby trudne. Dlatego tez ekorolnicy, by się wzajemnie wspierać, zrzeszyli sie rok temu w Augustowsko-Podlaskie Stowarzyszenie Eko-Rolników Im. Ludwika Paca i Karola Brzostowskiego (ASER).
W ramach Program "Działaj Lokalnie" finansowanego przez Polsko Amerykańską Fundacje Wolności i Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Sztabińskiej uzyskało dotację na projekt "Ekorolnicy na Start" wspomagający środowisko ekorolników.
Głównym celem projektu i spotkań jest próba znalezienia najbardziej efektywnych metod wsparcia rolników posiadających certyfikat gospodarstwa ekologicznego oraz tych, którzy są w trakcie przestawiania na ekologiczne metody uprawy. Projekt wspiera integrację środowiska ekorolników oraz podejmowanie wspólnych działań, które wzmocnią potencjał tych pojedynczych, małych gospodarstw.
Stąd też częścią projektu był cykl szkoleń, w których udział wzieło oko. 200 rolników z terenu powiatów augustowskiego, suwalskiego, grajewskiego, sejeneńskiego oraz sokólskiego.
Ekorolnicy wypełniają też ankiety które mają okreśłić co produkują, jakie mają plany na przyszłość i co można w zwązku z tym oferować do dalszej sprzedazy, oraz ułatwic dystrybucję.
W ramach projektu powstała też strona internetowa. Ponadto powielono kilkanaście broszur na temat zasad prowadzenia gospodarstwa ekologicznego. Broszury trafiają do rąk wszystkich zainteresowanych rolników.

Ostatnio ASER rozpoczęło realizację projektu "Ekorolnicy Chronią Bioróżnorodność". Stare, bezcenne w wielu wypadkach gatunki roślin uprawnych wyparte zostały przez nowoczesne odmiany, chociaż bardzo często pod względem odporności na choroby, podatności na uszkodzenia szkodników oraz zawartości wielu składników odżywczych przewyższały odmiany współczesnie promowane. Na naszym terenie gdzieniegdzie spotkać można jeszcze stare sprawdzone w tych warunkach klimatycznych gatunki i odmiany drzew owocowych. Jednak z roku na rok giną one z krajobrazu podlaskiej wsi i sadów. W ocenie działaczy Stwarzyszenia ASER, samych jabloni może być na naszym terenie około 18 odmian. Mała wiedza w tym względzie i presja rzekomego postępu powodują, iż stare, cenne rośliny zastępowane są przez nowoczesne odmiany, wymagające intensywnej często ochrony chemicznej, co nie służy środowisku oraz zdrowiu ludzi.
Celem nadrzędnym naszego kolejnego projektu jest ochrona bioróżnorodności na obszarze naszego działania. Chociaż wiele gatunków rodzimych drzewek owocowych i krzewów skazanych jest na wymarcie, to można je chronić poprzez rozmnożenie i uprawę w sprzyjających warunkach. Powyższy cel można osiągnąć poprzez zinwentaryzowanie istniejących zasobów gatunkowych starych sprawdzonych w tych warunkach klimatycznych drzew owocowych. Następnie rozmnożenie
i upowszechnienie pozyskanego materiału.
Niezbędnym elementem służącym ochronie bioróżnorodności jest pozytywne nastawienie społeczności lokalnej do prezentowanych zagadnień. Podjęcie działań edukacyjnych w szkołach i wśród rolników (prelekcje, warsztaty itd.) ma uświadomić wartości lokalnego bogactwa i zmienić postawy, na bardziej sprzyjające bioróżnorodności.
Zachęcamy do poszukiwań starych, cennych odmian roślin uprawnych na naszym terenie. Dawne odmiany jabłoni i innych drzew owocowych, krzewów, roślin strączkowych, zbóż (orkisz, krzyca, pszenica ostka, owies nagi) winny ocaleć od zagłady. We wspólną akcję poszukiwań i ochrony ginących odmian winni włączyć się wszyscy, którym leży na sercu dobro i piękno tej ziemi.
Zapraszamy do współpracy szkoły podstawowe i rolnicze (nauczycieli i uczniów), doradców rolnych, działkowców i właścicieli sadów przydomowych, gospodarstwa rolne i gminy.


Kontakt: AUGUSTOWSKO-PODLASKIE STOWARZYSZENIE EKO-ROLNIKÓW Im. Ludwika Paca
i Karola Brzostowskiego ul. Wojska Polskiego 51 16-300 Augustów
tel/fax: 0-87/6412076; Kom. 0-607/887934
e-mail: au_gust@op.pl

Komentarze (1)

Dopłaty do gospodarstw ekologicznych są niski w stosunku do innych działań rolno-środowiskowych. Sam posiadam gospodarstwo egologiczne z certyfikatem i jeżeli nic sie nie zmieni to rezygnuje z tego, wolę łąki dwukosne. Tak niski dopłaty do gospodarstw ekologicznych są skandalem w stosunku do innych działań o co tu......biega. Jest juz sierpien a ja nie dostałem dopłat. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! za 2005 r.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.