Epidemia XXI wieku!

aktualizacja: 2019-11-20 15:07:53     nr wiadomości: 40771     przeczytano: 6947     Ilość komentarzy komentarze: 2

Każdego roku 14 listopada, uwaga jak się okazuje bardzo wielu ludzi, skupiona jest wokół problemu cukrzycy - tego dnia przypada Światowy Dzień Cukrzycy.

Organizacja Narodów Zjednoczonych okrzyknęła ją epidemią XXI wieku. Obecnie choruje na nią ponad 420 mln ludzi na całym świecie, w Polsce to ok. 3 mln pacjentów, nieoficjalne dane mówią nawet o 4 milionów. Według prognoz, do 2040 roku liczba wzrośnie do 642 milionów (jedna osoba na 10 będzie miała cukrzycę).

Cukrzyca jest bardzo podstępną chorobą, ponieważ w początkowej fazie rozwoju może nie dawać żadnych objawów, a tymczasem bardzo ważne jest rozpoczęcie jej leczenia, jak najwcześniej. Pozwoli to na uniknięcie chorób i powikłań z nią związanych t.j.: zawał serca, udar mózgu, utrata wzroku, niewydolność nerek czy amputacja dolnej kończyny.

- W moim przypadku choroba rozwijała się bezobjawowo latami i niszczyła organizm. Dziś jestem osobą niepełnosprawną, mam uszkodzony wzrok – mówi nam p. Henryk, który choruje na cukrzycę od ponad 20 lat  (mieszka na os. Południe w Grajewie).

Dzięki organizowanym na całym świecie licznym wydarzeniom, konferencjom, czy happeningom dzień cukrzycy staje się coraz bardziej widocznym wydarzeniem, obecnie jest obchodzony przez ponad 350 milionów ludzi z różnych regionów świata. W wydarzeniu uczestniczą osoby ze środowisk opiniotwórczych, lekarze, dzieci, dorośli i oczywiście chorzy na cukrzycę.

W obchody Światowego Dnia Cukrzycy włączyło się także Grajewskie Centrum Kultury. W celu zaakcentowania problemu odbył się happening informacyjny. Głównym celem lokalnej akcji jest zwiększenie świadomości szerokich kręgów społeczeństwa odnośnie przyczyn, objawów, sposobu leczenia i powikłań związanych z cukrzycą.

Światowy Dzień Cukrzycy został ustanowiony w 1991 r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (International Diabetes Federation - IDF) oraz Światową Organizacją Zdrowia (World Health Organization - WHO) jako odpowiedź na wyraz obaw związanych z nasilającym się występowaniem przypadków cukrzycy na całym świecie.

14 listopada nie jest datą wyznaczoną przypadkowo, jest to bowiem dzień urodzin odkrywcy insuliny, laureata Nagrody Nobla, Kanadyjczyka, doktora Fryderyka Bantinga (1891-1941). W tym roku obchodzony pod hasłem "Cukrzyca: w rodzinie siła".

 
e-Grajewo.pl

Sama choruję na tę chorobę prawie 20 lat, od dzieciństwa, można powiedzieć że choruję od zawsze i nie wyobrażam sobie jak to byłoby być zdrową, fakt jest ciężką chorobą z wieloma wyrzeczeniami i obowiązkami ale nauczyłam się z nią żyć, innego życia nie mam...wg mnie są gorsze choroby bo z cukrzycą naprawdę można godnie żyć tylko trzeba się nauczyć i ZAAKCEPTOWAĆ Tę słodką Towarzyszkę życia
Napisał: Diabetyk dodano: 2019-11-20 17:46:14

Gdy po przebytym udarze stwierdzono u mnie cukrzycę musiałem uporządkować swoje życie. Dziś od kilku już lat nie palę (dwie paczki dziennie), nie piję (zdarzało się, oj zdarzało), nie żrę ciastek i tortów, ograniczam mięso i dużo się ruszam. No i polubiłem wreszcie warzywa i owoce. I jakoś żyję. Może nawet lepiej niż dawniej.
Napisał: Tuptuś chodnikowy dodano: 2019-11-21 15:03:20

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.