Wiadomości

  • 2 komentarzy
  • 15636 wyświetleń

Fabryka nielegalnego alkoholu

Rekordowo dużą nielegalną bimbrownię ujawnili funkcjonariusze podlaskiej KAS w okolicach Gródka. O skali produkcji świadczą chociażby 23 tony cukru gotowego do użycia, które znaleziono w budynku. To największa nielegalna fabryka alkoholu ujawniona w województwie podlaskim od momentu powstania Krajowej Administracji Skarbowej.

Nielegalna produkcja alkoholu etylowego, prowadzona na dużą skalę była zorganizowana na niepozornej posesji w typowym budynku gospodarczym, który z pozoru nie wzbudzał żadnych podejrzeń. Kiedy funkcjonariusze Podlaskiego Urzędu Celno-Skarbowego wkroczyli do budynku produkcja nielegalnego alkoholu „szła pełną parą”. Nadzorujący produkcję alkoholu 32-letni mieszkaniec Gródka, był całkowicie zaskoczony wizytą funkcjonariuszy.

Na miejscu, okazało się, iż nielegalnie produkowany alkohol etylowy to tzw. „cukrówka”, a skala produkcji jest ogromna, o czym świadczą zapasy 23 ton cukru, znajdujące się w ujawnionej „fabryce”. Ponadto oprócz sprzętu służącego do produkcji bimbru w postaci 8 metalowych pieców, kolumn i chłodnic, funkcjonariusze ujawnili również 125 l wyrobu gotowego o mocy 53% oraz aż 6720 litrów wyrobu pośredniego, tzw. „zacieru”, który znajdował się w 54 plastikowych beczkach o pojemności 100 l. i 300 l. „Zacier” był gotowy do przerobienia na „cukrówkę”.  

Z 23 ton cukru można wyprodukować ok. 11 tys. litrów czystego alkoholu, a z 6270 litrów zacieru takiej jakości jaką znaleziono pod Gródkiem, ok. 1000 litrów czystego alkoholu. Łącznie z takiej ilości ujawnionych składników można uzyskać 55 tysięcy półlitrowych butelek napoju alkoholowego o mocy 40%. Gdyby produkty te wprowadzić nielegalnie na rynek uszczuplony podatek akcyzowy wyniósłby 630 tys. zł, a podatek VAT kolejne 144 tys.  zł.

Funkcjonariusze wszczęli postępowanie karne skarbowe zabezpieczając do postępowania nielegalny wyrób oraz surowce w postaci cukru i drożdży. Zabezpieczono również aparaturę do jego produkcji. Nielegalna produkcja alkoholu stanowi przestępstwo i jest zagrożona karą pozbawienia wolności i wysoką karą grzywny.

Od początku 2019 r. podlaska KAS rozbiła już 3 bimbrownie, których skala produkcji ewidentnie wskazywała na przeznaczenie handlowe produkowanego tam alkoholu. - informuje Rzecznik prasowy kierujący Wieloosobowym Stanowiskiem Obsługi Klienta i Komunikacji Zewnętrznej Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku

 

poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Ełk. Kierowca potrącił pieszych na chodniku

Komentarze (2)

Mieli rozmach szacunek

ktos musial zakapowac... taki alkohol, jak ktos umie dobrze "pedzic" jest najlepszy... niema co porownywac nawet z przemyslowym go...nem

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.