czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

  • 28 komentarzy
  • 15047 wyświetleń

Fontanna w Szczuczynie

LOKALIZACJA FONTANNY
 
       Położenie obiektu, małej architektury parkowej, zostało trafnie wybrane w najbardziej reprezentacyjnym miejscu parku, o największej widoczności zewnętrznej. W środku parku, gdzie rośnie jeszcze ostatni klon, jako „Pomnik przyrody”, był dawniej drewniany ratusz z 12 kramnicami. Dużo później, pośród czterech monumentów, stał tam mały Pomnik Konstytucji 3 Maja, a jeszcze do II w. św. pomnik ufundowany przez mieszkańców, na pamiątkę odzyskania niepodległości w 1918 roku. Z tych ważnych przyczyn, fontanna w centralnym miejscu, jak sugerują niektórzy, być nie powinna. Może przyjdzie czas powrotu pomników na swoje miejsca, dla przywrócenia pamięci wielkich wydarzeń, które symbolizują godność i chwałę oręża, i narodu polskiego. Aktualnie, na terenie Szczuczyna jest tylko jeden pomnik, przed kościołem, papieża Polaka Jana Pawła II, odsłonięty 14.05.2010 roku.
 
FONTANNA - DOBÓR, MONTAŻ i REFLEKSJE

     Do ciągłej pracy szczuczyńskiej fontanny nie jest potrzebne doprowadzenie instalacji bieżącej wody oraz kanalizacji. Pracuje ona w obiegu zamkniętym, tzn. wykorzystuje wodę zawartą w  głównej misie, która po odparowaniu jest uzupełniana. Kolisty plac fontanny z kompozycją okrężnego chodnika o szerokości 3 m i efektownymi odgałęzieniami zajmuje maksymalną średnicę 12 m. Powierzchnia zieleni, z zimozielonym bukszpanem, ma średnicę 6 m, a wielkość dolnej misy fontanny zajmuje 2, 8 m. Na zewnętrznej stronie kulistej nawierzchni, ustawiono pięć ławek i jedną śmietniczką. Cała nowo projektowana nawierzchnia związana z fontanną jest estetycznie wkomponowana w strukturę parku i stanowi przyjazny element małej architektury parkowej. Swoim wyglądem łączy się z otoczeniem, oświetleniem, a nawet rodzajem tryskania wody, która tworzy niepowtarzalną atmosferę. Wysokość czy średnica fontanny nie jest jedynym, najważniejszym elementem. Ważne są kształty, dostosowanie jej do środowiska i przeznaczenia, wymodelowanie linii fontanny, niecki, przy nieustannym współgraniu elementów wody i światła.
      Szczuczyńska fontanna jest niewielką i prostą w formie. Niski, okrągły zbiornik, jako oczko wodne, posiada obwód kamienny z motywami greckimi. Na trzech kwadratowych słupkach ozdobionych liśćmi akantu z wyrazistym unerwieniem, rozkładają się płatki kwiatów, z których wytryska strumień na drugi poziom fontanny. Z obydwu poziomów z misami, wspieranych na małych kolumnach zdobionych liśćmi, wylewa się woda.
Woda spadająca z górnych poziomów jest źródłem szumu, a zanurzone na dole reflektorki emitują grę różnych, barwnych odcieni.
Fontanna jest znakomitą ozdobą, stwarzającą niezastąpiony klimat, a w dniach upalnych podnosi wilgotność bliskiego otoczenia.
Delikatne ornamenty na bokach zbiornika i na samej kolumnie, na której osadzone są trzy kształtne misy, wydobywają czar zaklętego w kamieniu koloru i uroku.
      Fontanny nie są niczym nowym. Jednak Szczuczyn czekał na jej posiadanie przez 320 lat. Jej głównym czynnikiem absorbującym przechodnia jest woda, która efektownym pluskaniem, mieszanką światła i barwy, fascynuje ludzkość od antycznych czasów. Miło jest usiąść obok i odbierać wizualne wrażenia odwiecznych efektów daru natury, która dała początek życia na naszej planecie. Wpatrywanie i wsłuchiwanie się w szmer, to sposób oderwania się od codziennej sfrustrowanej rzeczywistości, która ma wpływ na spokój ciała, a może i duszy, kto to wie.


Jeżeli reflektorki nie wymagają chłodzenia wodą, to w okresie zimowym można używać je do atrakcji wzrokowych tak, że podczas długich nocy, elementem wprawiającym w zachwyt, staną się tańczące we mgle, deszczu i śniegu świetlne efekty barwne. 
     Podczas obserwowanych non stop prac montażowych fontanny, można było zauważyć dokładność poziomowania jej wszystkich elementów.  Odchylenia od poziomu, przy powierzchni gruntu, mogłyby spowodować duże różnice na szczycie fontanny. Co w konsekwencji miałoby znaczenie wizualne przez nierównomierne przelewanie się wody z mis górnych. Taki stan zaistnieć może po pewnym czasie, na wskutek osiadania gruntu.
Zastosowane przy montażu właściwe kleje, powodować mają szczelność, stabilność i bezpieczeństwo konstrukcji, przed nieprzewidywalnymi zabawami dzieci. Choć i osoby dorosłe, przemieszczające się w stanie nieważkości, chętnie sprawdzają elementy fontanny przez nadmierny i niekontrolowany dotyk.
Jak pod każdą budową, tak i tu, zastosowano znormalizowany fundament, który ma gwarantować niepochylanie się fontanny. Natomiast, żeby uniknąć wycieku wody z jej oczka w głąb gruntu, zastosowano szczelną wylewkę betonową, którą pokryto preparatem uszczelniającym. Wnętrze kolumny z przewodami doszczelniono w próbnym okresie eksploatacji.
    Fontanna posiada trzy hermetyczne reflektory, z kolorowymi filtrami zamocowanymi w bocznych krawędziach dolnej misy wodnej. Pompa i reflektory zasilane są energią elektryczną o bezpiecznym napięciu 12 v.
       W okresie chłodnych dni późnej jesieni i wczesnej wiosny, a szczególnie przez całą zimę, kiedy przesiadywanie na ławkach i spacery w parku przybiorą inny wymiar, fontanna również wyciszy swój szum, plusk, wygasną światła i zaniknie powab tych elementów. 
Obiekt zapadnie w zimową drzemkę, przez spuszczenie z niego wody, wysuszenie pompy, przewodów i wyłączenie energii. W niektórych miastach, choć nie jest to konieczne, fontanny są okrywane na zimę, co korzystnie wpływa na użyty materiał.
Jej materiały są odporne na zmiany atmosferyczne: promieniowanie, zamarzanie, rozmarzanie oraz deszcze. A przy stosowaniu preparatów hamujących rozwój glonów, służyć może społeczeństwu estetycznym wyglądem przez długie lata.
      Jednak zastosowane wokół fontanny kruszywo, jako ozdobna podsypka pod krzewy bukszpanu, nie zdaje praktycznego egzaminu. Dzieci, którym trudno jest zabronić niektórych zachowań, szczególnie na wolnym powietrzu, wrzucają kamyczki do misy wodnej. Ponadto kruszywo zalega chodnik i tworzy nieprzyjemny widok.  Kompozycja bukszpanu i kruszywa, mimo że pozornie zwiększa widok obiektu, nie pozwala na swobodne zbliżenie się do fontanny. Taki wystrój sprawdziłby się wśród użytkowników dorosłych lub w przydomowych ogrodach.
W użytkowaniu publicznym byłoby lepiej, żeby miejsce bukszpanu i kruszywa zdecydowanie zajęła do końca kostka brukowa. Krzewy bukszpanu bez przeszkód mogą rosnąć wokół największego kręgu, pomiędzy ławkami. Również główna, górna głowica tworzy niezbyt ciekawy efekt wodny.
 
      Oddaną do użytku 01.08.2012 roku szczuczyńską fontanną, mile zaskoczeni byli goście podczas tegorocznych, upalnych wakacji. Jednak doszukiwali się w jej pobliżu miejsca, gdzie można zjeść np. kebab, wypić kawę, herbatę, itp.
Widać, że człowiek nie żyje tylko pracą, nauką czy wspomnieniami. Po strudzonym dniu, pełnym obowiązków i kłopotów, trzeba uciec do oazy miłych dźwięków, spokoju i wytchnienia. A jeśli jest taka naturalna potrzeba ludzkich organizmów, to miejsce użyteczności publicznej przy fontannie, która jest głównym elementem wystroju parków, jest również dla każdego z nas konieczne. W Leicester oglądałem kamienną fontannę z dodatkiem muzyki sterowanej komputerowo. W przyszłości nasza fontanna, tej przyjemności sobie, ani nam, też nie powinna odmówić. Może ten element muzyczny przyciągnąłby więcej zwiedzających do parku, w którym po przeciwnej stronie fontanny, naprzeciw kościoła, mógłby stanąć pomnik Stanisława Antoniego Szczuki.

       Przy budowach priorytetowych: rewitalizacji Starego Parku, rekultywacji terenów wodnych, budowy Hali Sportowej dla PG i Gminy, Orlika, Placu Zabaw i infrastruktury na Pawełkach, i okolicznych wsiach oraz trwającej budowy Targowicy Miejskiej, przybył miastu nowy rekreacyjny element parku – fontanna.
To dobre miejsce do robienia zdjęć pamiątkowych, a nawet ślubnych. 
     Z powodu chwilowych trudności pozyskania dokładnej ceny zbiornika, fontanny i poniesionych kosztów montażu i uzbrojenia - nie podaję cen domniemanych.

            Autor tekstu i zdjęć: Stanisław Orłowski

 

GALERIA ZDJĘĆ


Komentarze (28)

Tak fontanna to podstawa , ci co nie mają pracy a chcieli by ją mieć usiądą sobie przy fontannie

A jakie to chwilowe trudności?

kruszywo wokół fontanny wygląda naprawdę bardzo ładnie, a małe dzieci na ogół nie są same tylko z rodzicami i to juz rodzic powinien zadbać zeby jego pociecha szanowała prace innych....całe społeczenstwo powinno zwracać na to uwagę i ewentualne (kulturalne!) zwrócenie uwagi powinno się wziąć pod uwage a nie traktować jako atak. nie sposób wszystkiego zabetonować bo dzieci nie potrafią sie zachować.
a fontanna jest piękna, dodaje miastu uroku i oby jak najdłużej tak zostało

nawet pisząc o fontannie można "grubo" przesadzić.... jakie wspaniałe osiągnięcie w mieście gdzie nie ma pracy......

sliczna fontanna w grajewie też by się przydała w centrum miasta byłaby ładną ozdobą napewno ładniejszą niż herb przy kościele porazka i wielka chała

Pięknie się prezentuje. Dziekuje w imieniu mieszkańców miasta Panu Burmistrzowi, Radzie Miejskiej oraz pracownikom Urzędu, którzy na ten cel pozyskali środki z UE.

WoW jaka sensacja!!!!!!!!!!!!! Fontanna super !!!!! A jak postawią drugą to szczuczyn zostanie najpiękniejszy miastem w polsce !!!!! Super!

Szczuczyniak, ty lepiej wyjedź do Wąsosza nim cię przesadzą......

Wy chyba nie widzieliście prawdziwej fontanny to co mamy to fontanneczka

I bardzo dobrze, że ta fontanna powstała. Małymi krokami do przodu. Ciekawe miejsce, w centrum miasta, miło posiedzieć chwilę. Jestem ciekaw co ci piszący tak stale o braku pracy zrobili, by ją rzeczywiście znaleźć? Wiem i rozumiem, że nie jest łatwo ale żeby z powodu braku pracy krytykować wybudowanie fontanny, to lekka przesada! Co ma piernik do wiatraka? Jedno drugiemu nie przeczy, no chyba, że pieniądze zamiast na fontannę trafiłyby na zasiłki! Co to za filozofa, by narzekać na wszystko i zawsze i zrzucać to jednym tematem braku pracy. To ważne, ale żeby już nic więcej?!

I jest basen w centrum "miasta".....

a mi się po prostu podoba, widziałem ładniejsze (di Trevi), widziałem brzydsze (Kalisz), i tak zawsze dodają uroku

No i Szczuczyn ma fontanne..Urzędnicy Grajewscy z Burmistrzem warto wybrać się do Szczuczyna i zoboczyć co to takiego fontanna..

w nocy jeszcze ujdzie a w dzień nie podoba mi się

podążając za tokiem myślenia niektórych komentujących, Szczuczyn powinien być szarym zadupiem, bez zieleni miejskiej, chodnikow, fontanny, itd., a wszyscy mieszkańcy powinni chodzić w starych łachmanach umartwiając się, bo "Szczuczyniak" i "dziki kraj" nie mają pracy. Nie wypada przecież pozyskiwać funduszy na upiększanie miasta skoro niektórzy są nieszczęśliwi.. Bo przecież fundusze pozyskane na fontannę nie mogłyby zostać przeznaczone na tworzenie miejsc pracy..

Ale można by było zrobić chodniki i lepiej niech światło się w mieście pali a nie jakieś beznadziejne fontanny stawiać. Szczuczyn miał fontanne na kilinskiego między blokami ale lepiej było ja rozebrać a te brzydotę postawic za gromade pieniędzy.

A ja pytam gdzie mój komentarz !!!!!!!!!!!!!!

JustMe, właśnie taki sposób Twojego myślenia podoba mi się bardzo. Pozdrawiam. Choć minęły czasy swawoli dziejowej, naszych pięknych i polskich komunistów, gdzie (nie) każdy kradł rozwalając partię, kacapa i kraj, to pozostały do dziś długi i bolesne odciski tamtej niewoli. Pokutują one w walecznym narodzie, ale i w znajdujących się warchołach i obibokach. Ci, co kradli i tak wychowywali dzieci, jeszcze dziś czekają na stworzoną przez kogoś pracę, wypyskowany zasiłek, wymuszone wejście na stanowisko, na ławników, do Rad, na różne wyżerki, itp. Wszędzie, gdzie nic nie dając z siebie, on sam dostaje. Czerwone karły i chytre benkarty, choć może w niebieskich kolorach, którym odebrano nadzieję, zawiedli się. Nic sami, ani dla siebie, ani dla rodziny, a tym bardziej dla kraju nie czynią. Po prostu czekają na gotową jałmużnę, ochłap nadziei i gacie kolejnego burmistrza. On ma dać, nawet to, czego nie może, bo oto ja urodziłem się tak ważny, nieegoistyczny, nie mściwy, nie podły, ale taki lojalny, że karmić i nosić na rękach mnie trzeba. Ale stop! Manna dawno przestała spadać z nieba. Wieś Prostki, Miecze i inne mądre wsie mają bardzo dużo firm. Wszelkie usługi robi tzw. miasto Szczuczyn u tych, którzy żyją, pracują, tworzą, nie oglądają się na spadki socjalne, bo mają ambicję i samodzielnie myślą. Jeśli tamci są zaradni, bo mają piekarnie, jadłodajnie, zbiór makulatury, czyszczalnie dywanów, myjnie, ogrodników, agrobiznes, itp., to i do nich trzeba też iść WC czyścić, a nie do Prusaków, a jeszcze gorzej Żydów. Co zrobili ze Szczuczyna ci, którzy tylko żądają i nic im się nie podoba? Wieś, zasłoniętą ciemnotą! Nie podoba im się nawet to, że za mało otrzymali. Obywatelu narzekający, ty w Szczuczynie nie dokradniesz, bo tu nie ma, co kraść. Bo i gdzie? U ciebie, jak ty nic swojego nie masz. Nawet ksiądz cię po łapach wytrzaska. Strach chodzić ulicą wśród tylu wymagających wrogów. Byłoby tu dobrze, gdyby ktoś z zewnątrz szczuczyńską głupotę wykradł i uciekł z nią za granicę, np. do UE.

Fontanny nie są niczym nowym. Jednak Szczuczyn czekał na jej posiadanie przez 320 lat.


Rozwaliło mnie to lool

fontanna bardzo fajna i przyciąga wzrok,lecz jak długo pozostanie w tym wyglądzie?Ta szczuczyńska młodzież i dzieciarnia za przyzwoleniem rodziców już ją dewastuje.W ubiegłym tygodniu sam widziałem jak dzieci w tym dziewczyny w wieku 10-13lat rzucały kamieniami i waliły kijami po górnych elementach fontanny oraz skakały po jej obrzeżach.Dzięki dla Pana Olesia S.,który przepędził to zgraje wandali.Brawo Panie Olku daje P an dobry przykład do naśladowania i może inni ,również młodzież nie będzie obojętna na wandalizm nie tylko fontanny.

Jedna rzecz bardzo ładna i dodaje plusów dla miasta,lecz jest taka ulica w środku miasta,którą chodzimy do kościoła(strażacka)na której można nogi połamać.Po wtóre współczuje kierowcom wjeżdżającym z ulicy strażackiej na kościelną co przez ten wysoki rów niszczą sobie samochody.Najbardziej dotkliwy jest smród wydobywający się z kratek niby burzowych i czas najwyższy ułożyć kanalizacje i podłączyć do oczyszczalni ścieków,wykonać nawierzchnie ulicy i deptaki.Ta inwestycja będzie wizytówką dla miasta jak i dla dobra mieszkańców ulicy oraz osób uczęszczających do kościoła jak również da pozytywny wizerunek miastu dla osób przejeżdżających ulicą Łomżyńską.

Różne " cudeńka " w życiu widziałem, lecz takiego WYTRYSKU nie spotakałem nigdzie. Kompletny brak wyczucia smaku i stylu. Do kompletu brakuje tylko smoka na śmieci.

Karolina Karolina szkoda mi Ciebie dziecko że nie masz pojęcia co mówisz ale wolność słowa pozwala na wszystko. Ps Ci co nie mają pracy i narzekają o dziwo na internet i komputer i siedzenie przed nim czas znaleźli buhabuhhahaahha

na allegro 2.5 tyś taka fontanna , a ile ta kosztowała ??

turysta to twój taki wytrysk

A trawa nie skoszona, takie zaniedbane tło burzy wspaniały widok

trawę trzeba kosic !!!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.