czwartek, 28 marca 2024

Kultura i rozrywka

Gaudeamus igitur w filii WSFiZ

W piątek 7 października o godz. 14 w ełckiej filii  białostockiej Wyższej Szkoły Finansów i Zarządzania odbyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego 2011/2012.

Uroczystość miała miejsce w auli kongresowej filii WSFiZ w Ełku. W uroczystościach udział wzięli: prof. dr hab. Józef Szabłowski, rektor WSFiZ; prof. dr hab. Nina Siemieniuk, prorektor Do Spraw Dydaktyki i Spraw Studenckich oraz ełccy dziekani: prof. Dr. hab. Marek Proniewski, prof. Dr. hab. Mestwin Stanisław Kostka, dr. inż. Jerzy Lech Lisowski. Ubiegłoroczni absolwenci otrzymali dyplomy ukończenia WSFiZ, rozpoczynający studia otrzymali indeksy.

Uczelnia istnieje od roku 1993. Obecnie oferuje studentom naukę na 12 kierunkach licencjackich i czterech magisterskich oraz na czterdziestu specjalnościach. WSFiZ wykształciła już 19 tys. absolwentów.
- Ustawa o szkolnictwie wyższym, od 1 października w nowym kształcie, przekreśla drogę do konwergencji (upodobnienia prawnego) sektorów: publicznego i niepublicznego – prof. dr. hab. Józef Szabłowski, rektor i założyciel WSFiZ. – Dzieli ona studentów na tych, którzy mają studia nieodpłatne i płatne. – Naszym zdaniem studenci sektora niepublicznego nie powinni być krzywdzeni. Należą im się dopłaty do czesnego a nawet całkowity jego zwrot.

W ramach projektu "Erazmus", WSFiZ prowadzi wymianę studentów z dwunastoma uczelniami w Europie i na świecie. W ciągu 18 lat istnienia uczelnia wykształciła ponad 500 studentów z zagranicy, a jej studenci kształcą się na uczelniach na całym świecie. Jest też jedną z najlepiej usportowionych uczelni w kraju. Zajmuje trzecie miejsce w rankingu uczelni niepublicznych a szesnaste wśród wszystkich uczelni w Polsce. Wśród jej studentów jest wielu medalistów mistrzostw świata, Europy, Polski i reprezentanci sportowej kadry narodowej.

W uroczystościach uczestniczyli również przedstawiciele kościoła, ełccy parlamentarzyści i samorządowcy powiatowi, miejscy i gminni.


Gaudeamus igitur  - łac.: "Radujmy się więc" j
est powszechnie znaną w Europie studencką pieśnią hymniczną, śpiewaną podczas uroczystości akademickich. Gaudeamus to pierwotnie pieśń pohulankowa średniowiecznych śpiewaków i poetów (tzw.  wagantów), wśród których byli również studenci.

Janek Kalbarczyk

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.