piątek, 29 marca 2024

Kultura i rozrywka

  • 5 komentarzy
  • 7117 wyświetleń

"Grajewianie" w Warszawie

ZPiT Grajewianie na Niezależnej Scenie w Polskiego Radia

 

"Jacy_Tacy" mogliby zostać nagrani i odtwarzani w szkołach zamiast "Wesela" - to jedna z opinii po występie ZPiT "Grajewianie" w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie.

 

W sobotę, 11 czerwca, odbył się pierwszy spektakl w ramach Niezależnej Sceny Polskiego Radia. ZPiT "Grajewianie" wystąpił tam na zaproszenie organizatorów tego niezwykłego wydarzenia: Agencji Muzycznej Polskiego Radia, Teatru Pijana Sypialnia oraz zespołu Woda na Młyn. Twórcy wydarzenia "Miasto/Wieś" to: Sławomir Narloch – reżyseria, Mariusz Żwierko – choreografia, Daniel Zieliński – kierownictwo muzyczne.


 

Teatr Pijana Sypialnia i Woda na młyn, to kwintesencja niezależności - zarówno na polu teatralnym, jak i w kręgu zespołów zajmujących się tańcami ludowymi. Na potrzeby koncertu inaugurującego Niezależną Scenę Polskiego Radia - połączyli swoje siły i stworzyli program "Miasto/wieś", w którym wystąpiło prawie 100 artystów.

 

W pierwszej części tego niezwykłego koncertu zobaczyliśmy "10 tańców polskich" na orkiestrę kameralną Witolda Lutosławskiego w choreografii przygotowanej przez aktorów Pijanej Sypialni oraz „Wycinanki kurpiowskie” - kompozycję sześciu kurpiowskich tańców, które przeplatają się ze sobą jak motywy ludowej wycinanki. W tej części zobaczyliśmy też „Sen o Lwowie” – muzyczne wspomnienia o życiu przedwojennego Lwowa, które przebiegają w rytm tanga, polki, walca lub sztajera.

 

W drugiej części koncertu artyści przedstawili spektakl "JACY_TACY" na podstawie "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Grajewianie".

"JACY_TACY" to mocno zakorzenione w polskiej tradycji przedstawienie - współczesna wizja tekstu literackiego, który nabrał świeżości i nowego wymiaru dzięki zastosowaniu różnych środków wyrazu scenicznego. To również przekroczenie kolejnej granicy artystycznej przez zespół "Grajewianie" i wyjście poza stereotypową działalność grup folklorystycznych. Spektakl przygotowali artyści Teatru Pijana Sypialnia i zespołu Woda na Młyn z Warszawy: Mariusz Żwierko – choreografia, Karolina Lichocińska - scenariusz / asystent reżysera oraz Sławomir Narloch - reżyseria.

 

Komentarze (5)

Brawo ! Chyba jedyne z czego można być w Grajewie dumnym

Dziękujemy młodzieży, że tak godnie reprezentowała nasza małą mieścinę w Polsce. Pewnie włodarze miasta są Wam wdzięczni, ze miasto pokazane zostało w końcu w pozytywnym świetle.

Pewno zostaniecie Wilkami promujące Grajewo, bo kto miał by być jak nie GRAJEWIANIE nas z godnością promuj !!!! Brawo nasza Grajewska młodzież !!!!

ula, obyś się nie zdziwiła, że Wilka Roku 2016 GRAJEWIANIE nie dostaną..

Grajewiak. Nie oszukujmy sie ale tylko Grajewianie nas promują. Ludzie hejtuja ich bo im zazdroszcza. Taka mieścina jak Grajewo nie zasługuje na taki zespół jak Grajewianie.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.