Grajewo stawia na eko energię

aktualizacja: 2020-03-31 11:24:18     nr wiadomości: 41969     przeczytano: 3071     Ilość komentarzy komentarze: 1

Grajewo stawia na zieloną energię. Jeszcze w tym roku panele fotowoltaiczne pojawią się na niektórych miejskich obiektach użyteczności publicznej. Wcześniej został zrealizowany projekt – Pozyskiwanie energii odnawialnej słonecznej w Mieście Grajewo - edycja II (Dzięki otrzymanemu dofinansowaniu w kwocie blisko 1mln 300 tys. zł na ponad 200 dachach domów jednorodzinnych zostały wykonane instalacje solarne).

Teraz instalacje fotowoltaiczne o różnej mocy wraz z infrastrukturą towarzyszącą zostaną zamontowane na: budynkach Szkół Podstawowych nr 1 przy ul. Szkolnej 12, nr 2 przy ul. Mickiewicza 1 i nr 4 przy ul. Konstytucji 3 Maja 23, na budynkach Przedszkoli Miejskich nr 2 przy ul. Krasickiego 2 i nr 4 przy ul. Ełckiej 31 oraz na budynku Urzędu Miasta Grajewo przy ul. Strażackiej 6A.

Ogłoszony w marcu br. przetarg obejmuje w szczególności: dostawę, montaż i uruchomienie wraz z optymalizatorami mocy o łącznej mocy 214,6 kWp, budowę konstrukcji nośnej i paneli fotowoltaicznych na dachach, uziemienie systemu fotowoltaicznego, montaż inwertera i zabezpieczeń, podłączenie instalacji do licznika energii elektrycznej, sprawdzenie pracy układu, czy też wykonanie pomiarów na instalacji. Do zadań wykonawcy należy także przeszkolenie wszystkich użytkowników z zasad obsługi, użytkowania, konserwacji i bezpieczeństwa instalacji; uzyskanie wymaganych prawem uzgodnień, opinii i zgłoszeń dotyczących mikroinstalacji fotowoltaicznych; podłączenie instalacji do sieci elektroenergetycznej wraz ze zgłoszeniem przyłączenia jej do sieci dystrybucyjnej; zapewnienie monitoringu pomiarów efektu ekologicznego wszystkich wykonanych instalacji w celu bieżącego monitorowania; sporządzenie wykazu zastosowanych urządzeń z wymaganymi gwarancjami i dokumentacją techniczną.

Budowa instalacji fotowoltaicznych w miejskich budynkach użyteczności publicznej Miasta Grajewo jest współfinansowana przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020. Ogólna wartość projektu wynosi 1 428 404,36 zł, otrzymane dofinansowanie - 1 071 303,25 zł. Inwestycja powinna zostać zrealizowana do 26 listopada br.

 

e-Grajewo.pl

zobacz:
Solary w mieście

 

późno ale coś drgnęło,a w ilu placówkach jest oświetlenie energooszczędne.
Napisał: optymista dodano: 2020-04-03 08:04:30

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.