Warto przeczytać

Grzybobranie pod kontrolą

Pogoda dopisuje, być może wielu z nas swój czas wolny wykorzysta na wyprawę do lasu, na grzyby. Co roku rzesza amatorów przeczesuje lasy w poszukiwaniu dorodnych okazów, a każdy wytrawny zbieracz ma swoje okolice, do których wraca. Wybierając się na przeszukiwanie runa leśnego warto pamiętać o zachowaniu ostrożności i podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Służby mundurowe apelują o rozsądek, rozwagę i radzą, by przed wyjściem poinformować bliskich o wyprawie do lasu, wskazać okolicę, w której będziemy przebywać oraz określić przybliżoną godzinę naszego powrotu. Pamiętajmy zabrać ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią. Będąc w lesie kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia a nawet oznaczmy je, dla łatwiejszego znalezienia drogi powrotnej. Nie powinniśmy także zbaczać z głównych ścieżek leśnych, na podobną wyprawę nie ruszajmy po zmierzchu i w złą pogodę.

Podlaska policja odnotowuje już przypadki zabłądzenia w lesie. Kilka dni temu służby prowadziły poszukiwania 78 –letniego pensjonariusza jednego z domów seniora w Podlaskiem. Mężczyzna został odnaleziony dzięki zaangażowaniu kilkudziesięciu osób, na szczęście nic złego mu się nie stało.

Grzybiarze z tęsknotą wyczekują sezonu "polowania na kapelusze". Co roku w naszych lasach jest co zbierać - podgrzybki brunatne, borowiki szlachetne, maślaki zwyczajne, podgrzybki zajączki, kurki, rydze, gąski zielonki, gąski siwe, opieńki miodowe i koźlarze babki. Grzyby, choć są smacznym i cenionym dodatkiem do wielu potraw, mogą być też śmiertelnie niebezpieczne. Niedoświadczeni grzybiarze łatwo mogą pomylić trujące z jadalnymi np. trującego muchomora sromotnikowego z jadalną gąską zielonką czy gołąbkiem zielonawym.

Nigdy nie zbieraj grzybów, których nie znasz! Ze względu na trudności w identyfikacji także nie powinno się zbierać grzybów zbyt młodych i nierozwiniętych - o pomyłkę nietrudno. Nie powinno się też wkładać grzybów do foliowych siatek i reklamówek – w wyniku braku dostępu powietrza grzyby się zaparzają, a ich spożycie może wtedy wywołać zatrucie pokarmowe. Ponadto należy unikać zbioru grzybów w miejscach silnie zanieczyszczonych, np. w pobliżu ruchliwych dróg.

Obcowanie z naturą to sama przyjemność, zbieranie to połączenie przyjemnego z pożytecznym. Będąc w lesie trzeba jednak pamiętać, by nie hałasować, nie płoszyć zwierzyny, nie niszczyć ogrodzeń szkółek i upraw leśnych oraz nie śmiecić. W przypadku zauważenia pożaru, stwierdzenia dzikiego składowiska śmieci lub pułapek na zwierzynę należy koniecznie powiadomić służby leśne. Po powrocie do domu każdorazowo sprawdzamy dokładnie całe ciało (również zwierzęcia, jeśli było z nami), czy nie mamy na sobie kleszczy.

Czy możecie Państwo już pochwalić się leśnymi zdobyczami? Zapraszamy do przesyłania zdjęć 

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.