Wiadomości

  • 5 komentarzy
  • 9460 wyświetleń

Inwestycja w ZWiK

Rzadko zastanawiamy się nad wodą, której użyliśmy np. odkręcając kran. Produkowane przez nas zanieczyszczenia pochodzenia organicznego, zawierające przede wszystkim odpady gospodarcze, detergenty, środki higieniczne, wydaliny fizjologiczne – to codzienność.

W wyniku naszej działalności w ciągu doby do Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Grajewie wpływa średnio 3000 metrów sześciennych ścieków. To, że nie są dla nas uciążliwe, prawie niezauważalne zawdzięczamy systemowi kanalizacji miejskiej i złożonym procesom oczyszczania. 

Jednym z głównych elementów funkcjonowania miejskiej oczyszczalni jest właściwa gospodarka osadowa. Produktem ubocznym, powstającym na skutek szeregu procesów fizycznych, fizyczno-chemicznych i biologicznych jest osad ściekowy. Wdrożony przez oczyszczalnię system przeróbki osadów opiera się na procesach tlenowej stabilizacji w wydzielonych komorach, mechanicznym odwadnianiu na prasie filtracyjnej, higienizacji oraz transporcie i składowaniu na płycie odkładczej. 

Wzrost zanieczyszczeń ładunków ścieków komunalnych spowodował konieczność rozbudowy istniejącej płyty odkładczej odwodnionego i higienizowanego osadu nadmiernego. W związku z tym Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Grajewie dobuduje do istniejącej już płytę o wymiarach 15 m x 35,70 m, o konstrukcji betonowej, szczelnej nawierzchni z układem nawadniania. Inwestycja na terenie przy ul. Ekologicznej ma być wkrótce realizowana – wyjaśnił e-Grajewo.pl Jarosław Korycki, kierownik Miejskiej Oczyszczalni Ścieków w Grajewie. 

Ilość wpływających ścieków wiele mówi o naszym życiu. Podłączenie się do kanalizacji miejskiej to najwygodniejszy sposób odprowadzania ścieków. Pozbywamy się wielu zmartwień, jednak trzeba pilnować rachunków - za odprowadzenie metra sześciennego nieczystości płacimy więcej niż za zużycie takiej samej ilości wody.


e-Grajewo.pl

 

piątek, 19 kwietnia 2024

Głos na TAK - Dariusz Latarowski

piątek, 19 kwietnia 2024

S61 Guty-Szczuczyn zderzenie 2 tirów

Komentarze (5)

Trzeba będzie zaprotestować bo przepisy nie były przestrzegane a przede wszystkim brak strefy ochronnej zieleni niskiej i wysokiej lub wybudować krytą płytę osadczą , pierwotna zaprojektowana strefa ochronna miała szerokość 350m i nie dokonano tego , ba bałagan na cały regulator, wody opadowe z oś.Południa są kierowane do rowu odprowadzającego ścieki oczyszczone do rzeki Ełk bez pozwolenia wodno prawnego oraz oczyszczenia itd. -kompromitacja , prawo martwe.

Planują podnieść ceny to trzeba zrobić głośno

Sądząc po planie najbliższej sesji RM to właśnie nie planują. Przedłużają taryfy do końca roku

W PECu też były inwestycje, a później mimo spadku cen węgla koszt 1 GJ wzrósł do prawie 66zł. Dla porównania w Warszawie 1GJ kosztuje 42zł.

A i piekna i mloda laborantka potrzebna do zwik-u ?

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.