piątek, 29 marca 2024

Warto przeczytać

Inwestycje w zakresie budownictwa specjalnego

Projekty budowlane, które wymagają współpracy ekspertów z wielu różnych pól określane są powszechnie jako budownictwo specjalne. Do tego rodzaju inwestycji zalicza się kompleksowe przekształcanie przestrzeni, gdzie efekt prac budowlanych zależy od współpracy architektów, geodetów, geotechników oraz hydrologów. Takie projekty wiążą się z niestandardowymi kosztorysami.

Wykopy szerokoprzestrzenne

Tego rodzaju konstrukcje ziemne to stosunkowo płytkie wykopy o dużej powierzchni, które wykonywane są, aby umożliwić budowlańcom skuteczne prowadzenie innego rodzaju prac. Przy wykonywaniu wykopów szerokoprzestrzennych należy pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa, na co składają się między innymi ograniczenia w głębokości tego rodzaju konstrukcji. Wykopy szerokoprzestrzenne nie powinny być głębsze niż 1 metr w gruntach piaskowych oraz 1,5 metra w gruntach gliniastych. Głębsze wykopy byłyby narażone na osunięcie lub zalanie, co mogłoby doprowadzić do niebezpiecznego w skutkach wypadku. 

Koszty nowoczesnego budownictwa specjalnego są stosunkowo wysokie, a przy tym trudne do określenia, na co wpływa wysoki poziom skomplikowania każdej inwestycji oraz duża liczba ekspertów z różnych dziedzin, których opinie wpływają na końcowy wygląd danej inwestycji. Usługi koparki wraz z operatorem to koszt około 130 złotych za godzinę pracy natomiast w przypadku wykonywania wykopów przy pomocy spycharki należy liczyć się z wydatkami rzędu 200 złotych za godzinę pracy. Niwelacja terenu wiąże się z kosztami od 2,5 do 4 złotych za m2, natomiast transport ziemi samochodem z naczepą ciężarową to od 3 do 6 złotych za kilometr przejechanej trasy. W przypadku rozplantowania nowej ziemi należy liczyć się z kosztami rzędu 5 do 10 złotych za m2.

Melioracja terenu

Poprawienie stanu podmokłej gleby jest możliwe poprzez odprowadzenie nadwyżki wody. Tego rodzaju działania określane są jako melioracja terenu. Warto przy tym zaznaczyć, że w klimacie umiarkowanym takim, jaki jest w Polsce, równie często zachodzi konieczność nawadniania zbyt przesuszonych gleb, co również pozwala rozwiązać odpowiednia konstrukcja melioracyjna. Wyróżnia się melioracje rolne, melioracje miejskie oraz melioracje leśne.

Koszty takich działań są bardzo zróżnicowane i zależą przede wszystkim od warunków atmosferycznych oraz od ukształtowania terenu. Utrzymanie 1 km cieku to koszt około 3,5 tys. złotych, natomiast koszt drenowania 1 hektara pola to od 14 do 16 tys. złotych. Oczywiście możliwe jest stworzenie różnych urządzeń melioracyjnych w zależności od charakterystyki danego środowiska.
 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.