Izba skarbowa ostrzega

aktualizacja: 2020-01-17 10:39:07     nr wiadomości: 41273     przeczytano: 8620     Ilość komentarzy komentarze: 1

Izba Administracji Skarbowej w Białymstoku ostrzega przed e-mailami informującymi o „zamiarze wszczęcia kontroli skarbowej". To kolejne oszustwo, w którym najprawdopodobniej chodzi o wyłudzenie danych osobowych lub zawirusowanie komputerów nieostrożnych osób.

Informacje o niepokojących e-mailach otrzymaliśmy od kilku podatników, którzy otrzymali je w środę 15 stycznia br. na swoje adresy poczty elektronicznej. Wszystkie mają podobną treść, ale są podpisane innymi nazwiskami rzekomego „inspektora kontroli" – informuje Radosław Hancewicz, rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Białymstoku.

Oszuści informują w swoim e-mailu, iż urząd skarbowy planuje wszcząć wobec adresata kontrolę, którą wyznaczył na konkretnie wskazany dzień, w związku z brakiem możliwości skontaktowania się z podatnikiem. Jednocześnie autorzy fałszywego e-maila, powołując się na szereg przepisów, informują o konieczności stawienia się w firmie i uczestniczenia w kontroli oraz zobowiązują do „przygotowania wszystkich potrzebnych dokumentów związanych z prowadzoną działalnością". Dalej wskazany jest link, w którym ma się znajdować lista „niezbędnych dokumentów". Co ciekawe, cały e-mail napisany jest bez użycia polskich znaków.

Uwaga! Cały mail jest fałszywy. Przestrzegamy przez klikaniem w jakiekolwiek wskazane w nim linki. Podatnicy nie są zawiadamiani o wszczęciu kontroli skarbowej drogą e-mailową. W sytuacji otrzymania podobnych wiadomości e-mailowych należy mieć się na baczności. Należy również zwrócić uwagę na adres poczty elektronicznej nadawcy powyższego maila. Adresy mailowe Krajowej Administracji Skarbowej mają rozszerzenia @mf.gov.pl – wyjaśnia rzecznik prasowy.

Jest to już kolejna próba podszywania się pod organy skarbowe. W sytuacji otrzymania podejrzanej wiadomości należy powstrzymać się od jakichkolwiek czynności (przede wszystkim nie klikać w linki i nie otwierać załączników), aż do potwierdzenia autentyczności nadawcy. W każdym przypadku, nie tylko w odniesieniu do opisanych wyżej fałszywych e-maili, należy zachować ostrożność.

 
  - fot. przykład fałszywego e-maila

przychądzą też e-maile z fakturą do zapłaty. Odpowiednie służby powinny namierzyć tych ludzi wysoko ukarać.
Napisał: Piotr dodano: 2020-01-17 23:48:11

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.