piątek, 29 marca 2024

Warto przeczytać

Jak uzupełnić braki w trawniku?


Na skutek mrozu lub silnego słońca na trawniku mogą pojawić się nieestetyczne ubytki. Można je usunąć, jednak by braki zniknęły na dobre, powinno się stosować do kilku zasad. 


Przygotowanie gleby

Zanim zacznie się wysiewać trawę w miejscach, gdzie jej brakuje, powinno się przygotować glebę. Najlepiej rozpocząć przygotowanie gleby już jesienią. Z trawnika powinno się wygrabić wszelkie liście, gałęzie, mchy i zaschnięte źdźbła skoszonej trawy. Pozwoli to prawidłowo ocenić stan trawy. W miejscach gdzie jej brakuje, warto przekopać glebę i nawieźć ją nawozem organicznym ze skoszonej murawy.

Jeżeli ubytki są niewielkie, można zrezygnować z przekopywania gleby i jedynie lekko spulchnić ją motyką lub grabiami. Ziemię powinno się ubić. Dodatkowo można przysypać ją cienką warstwą odkwaszonego torfu wymieszanego z piaskiem. 


Wysiew nasion

Jeśli gleba jest przygotowana do wysiewu nasion już jesienią, wiosną wystarczy nieco spulchnić glebę i wymieszać ją z nasionami trawy. Gdy gleba nie była uprzednio nawieziona, do wysiewu można przystąpić dopiero po wykonaniu wcześniejszych zabiegów. Trawa wzejdzie wtedy później, przez co ubytki w trawniku mogą być widoczne nawet latem.

Nasiona do uzupełniania ubytków w trawniku kupuje się w sklepach ogrodniczych. Najlepiej wybierać mieszanki traw przeznaczone specjalnie do tego celu. Zawierają one nasiona, które kiełkują i ukorzeniają się szybciej. Po wymieszaniu nasion z glebą powinno się ostrożnie podlać glebę i rozsypać na niej nawóz azotowy. Preparat z azotem wzmocni rośliny i ułatwi im wzrastanie.


Jak uniknąć ubytków w trawie?

Ubytki w trawie pojawiają się najczęściej na skutek nieprawidłowej pielęgnacji trawnika. Niekiedy powstają z innych powodów. Jednym z nich jest oddawanie moczu przez psa. Właściciele czworonogów, zwłaszcza dużych suk, mają trudności z usunięciem placków pozbawionych trawy, ze względu na zatrucie gleby moczem. Często trawę można zasiać dopiero po usunięciu wierzchniej warstwy ziemi i usypaniu w jej miejscu nowej. 

Braki w murawie pojawiają się również z powodu obecności pędraków, żerujących w glebie. Larwy mogą doprowadzić do sytuacji, w której trawa odchodzi płatami. Aby je usunąć z gleby, można mocno wygrabiać trawnik wiosną, kiedy w ziemi znajdują się ich jaja. Jaja wygrabione na powierzchnię są zjadane przez ptaki lub wysychają pod wpływem promieni słonecznych. Jeżeli pędraków jest bardzo dużo i nieinwazyjne zabiegi są nieskuteczne, można sięgnąć po preparaty chemiczne dostępne w sklepach ogrodniczych.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.