czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

  • 16 komentarzy
  • 12007 wyświetleń

Jaka przyszłość czeka ZWiK?

W dniu dzisiejszym odbyło się jedno z pierwszych spotkań poświęconych przekształceniu Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Grajewie (obecnie zakład budżetowy) w spółkę prawa handlowego – przyjmującą postać sp. z o.o.   - informuje na swoim blogu radny Tomasz Cebeliński z Grajewa.

Miejsce spotkania: sala ZWIK w Grajewie

Godzina spotkania: 13.00

Obecni na spotkaniu:

Burmistrz Grajewa: Adam Kiełczewski

Naczelnik UM: Bogdan Wojsławowicz

Dyrektor ZWIK: Grzegorz Purwin

Księgowa ZWIK: Monika Dziejma

Kierownik  Oczyszczalni: Jarosław Korycki

Radni Miasta Grajewo: Grzegorz Curyło (Przewodniczący RM), Tomasz Cebeliński , Elżbieta Antropik, Halina Zalewska, Henryka Jagielska, Krzysztof Jamrozy, Krzysztof Purzeczko, Agnieszka Siwik – Karwowska, Tomasz Babul, Monika Stefańska, Jarosław Sarnacki, Antoni Chrostowski (12 Radnych!).

Pracownicy ZWIK w Grajewie: w bardzo licznej reprezentacji (zaświadczając wysoki stopień zaangażowania w przyszłość zakładu).

Notatka ze spotkania:

Pan Burmistrz: przedstawił bilans korzyści i strat zakładu w obecnej formie prawnej, katalog korzyści wynikającej z przyjęcia nowej struktury ekonomicznej (spółki).

Pan Dyr. ZWIK: przedstawił najważniejsze zadania czekające zakład: budowa suszarni osadu, modernizacja systemu sterowania i wizualizacji pracy pomp, remont kraty, budowa zbiornika wody czystej, zakup pojazdów dostarczających suche odpady do odbiorcy końcowego. Odniósł się w swym wystąpieniu do podstawy prawnej – Ustawy o Finansach Publicznych, która stała się formalnym początkiem zmian przekształceniowych.

Pan Burmistrz: porównał funkcjonowanie ZWIK i PEC, wskazując na realne korzyści z funkcjonowania zakładu w formie spółki.

Z dyskusji:

Radna Henryka Jagielska wykazując ogromne doświadczenie związkowe zaproponowała, by pracownicy przygotowali listę pytań i złożyli ją na ręce Lidera Związków zakładowych w ZWIK (przez krótką chwilę mogło się wydawać, że obecność Dyrektora, Burmistrza, Kierownika przytłumi chęć werbalizowania trudnych pytań); w dalszej części spotkania pojawiło się mnóstwo istotnych pytań pracowników. Podnoszono aspekt przyszłości zatrudnienia, stabilności wynagrodzenia i możliwości równowagi pomiędzy zyskiem spółki, a tym co najważniejsze: gwarancją płacy.

Radny Krzysztof Jamrozy sformułował pytania dotyczące kompetencyjnego przygotowania Zakładu do nowego (bardziej rynkowego) funkcjonowania.

Radna Elżbieta Antropik – emerytowany pracownik Zakładu swoim zapytaniem wyraziła największe obawy pracowników. Odnosząc się do ryzyka związanego w utratą pracy, bądź deregulacją wynagrodzenia zależnego do wypracowanego zysku spółki. W głosie Radnej skupiła się głównie troska o poszanowanie praw pracownika.

Radna Henryka Jagielska: odniosła się do potencjalnego ryzyka progresji stawek wody i ścieków, zbierając na siebie niezasadne oburzenie Burmistrza i Radnego Antoniego Chrostowskiego, iż „rzuca czarne wizje”.

Przewodniczący RM Grzegorz Curyło: wskazywał na istotne kwestie proceduralne i kwestie Kodyfikacyjne w zakresie procedur przekształceniowych.

Konkluzje:

Spotkanie miało charakter nieprzygotowanego, znowu w biegu. Nie wskazano obszarów kluczowych, bowiem wskazywano: na wszystko co się dało. Przed nami kolejne spotkania. W toku dyskusji powstała swoista temperatura dialogu, pozwalająca przypuszczać, iż w chwili obecnej jest więcej rozbieżności niż zbieżności. Do kolejnych spotkań dołączą (dołączy) ekspert (eksperci). Urząd Miasta posiada i już kompletuje wszystkie opracowania, analizy, opinie i zostaną one udostępnione.  Siłę spokoju i merytoryczności wyraził Pan Bogdan Wojsławowicz.

Przed nami (a zasadzie przed nową spółką i UM) obowiązek ustawowy określenia stawek (taryf) za wody opadowe i roztopowe (potencjalny strumień przychodów spółki).

Na spotkaniu nie było mediów (podobno nie wpuszczono przedstawicieli lokalnych portali na salę obrad).

Pytań po spotkaniu więcej, niż przed spotkaniem.

Z ciekawostek spotkania:

Przedsiębiorstwo Usług Komunalnych w Grajewie  (PUK sp. z o.o.) posiada plan „B” swojej działalności – uruchomienie konkurencyjnej rynkowo usługi: Zakładu Pogrzebowego. Dość zaskakująca informacja. Czyżby próba demonopolizacji rynku w Grajewie.

 

 

Tomasz Cebeliński

Funkcja:
Radny Rady Miasta, Zastępca Przewodniczącego Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego

Komisje Rady Miasta:
Zastępca Przewodniczącego Komisji Budżetu i Rozwoju Gospodarczego

Członek Komisji Gospodarki Przestrzennej i Komunalnej, Ochrony Środowiska oraz Prawa i Porządku Publicznego

Kluby Radnych:
Członek Klubu Radnych "Służba Miastu"

Pełni mandat w okręgu wyborczym nr 3, do którego należą ulice:
KRASICKIEGO, 9-GO PUŁKU STRZELCÓW KONNYCH, OS. POŁUDNIE BL. 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 26A, 27, 28, 28 A, 28 B, 29, 30, 30 A, 31, 32, 32 A, 33, 45, 46, 47, 51, 52, 53, 54, KOSZAROWA, NOWO OSIEDLE, OS. BRONIEWSKIEGO


czwartek, 28 marca 2024

Kronika policyjna

Komentarze (16)

Podatek od deszczu spadnie z nieba jak nic.

W ełku PUK od dawna ma usługi pogrzebowe - prawidłowy krok.

Radni niech się zdecydują kogo reprezentują? Czy pracowników ZWIK wraz z najwyższymi stawkami za usługi, czy mieszkańców miasta wraz którym zależy na niższych opłatach za usługi ZWiK-u. A moze trzeba rozwijać sieć wod-kan aby przyłaczyć wszystkich mieszkańców miasta i okolic w ten sposób zmiejszając koszty funkcjonowania.

Jaka przyszłość czeka mieszkańców korzystających z usług ZWiK ?? Czarna !!

Zasadnicze pytanie (nie tylko na tym portalu): Po co to przekształcenie i, czy to nie jest przygotowaniem do SPRZEDAŻY wodociągów???

To nie jest dobre rozwiązanie dla ZWiK-u jak i dla nas. Teraz burmistrz będzie mógł kreować wszystkie stawki, nie jak to wcześniej robiła rada miasta. Panie burmistrzu mego głosu już pan nie dostanie!!!

Popieram w100% pomysl Puk -u ! Tylko oby to szybko zrealizowli a nie na obietnicach poleglo ! Dobry pomysl , tylko odpowiednie miejsce i jestem za !

juz dawno pukpowinien otworzyc zakład pogrzebowy
majac swoj cmentarz powodzenia

Pytanie czy jestescie za rozwojem miasta czy wplywem radnych czyli curusie , synusie i znajomi , to anormalna sytuacja , ktora doprowadzi budzet do 0 . Wszystkie miasta finansuja inwestycje z pieniedzy spolki, tylko w grajdole miasto robi inwestycje dla zwiku a dla nich wsio rawno sie siedzi a kasa leci...

pracownicy się martwia bo nie będzie już trzynastek,wysokich nagród i trzeba bedzie w koncu wziąc sie do pracy,bo ile wypracuja taka będzie nagroda z zysku.

Moim zdaniem przesadzacie i niesłusznie panikujecie bo ZWIK- będzie mógł sam pozyskiwać środki a nie czekać na mannę z urzędu Miasta np: zakładając wodę i kanalizacje czego teraz nie może robić

Należałoby spytać samych mieszkańców miasta co sądzą o przekształceniu tej instytucji. Takie spotkania za plecami grajewian, którzy dowiadują się po fakcie o rozmowach na temat, który jakby nie było dotyczy większości mieszkańców, są oznaką lekceważenia najbardziej zainteresowanych tą sprawą. Jedynym sprawiedliwym rozwiązaniem jest referendum. Niech mieszkańcy miasta przedstawią swój głos.

Uwazacie mieszkancy ze woda po przekształceniu bedzie tansza? Bzdura.Burmistrz bedzie kierowal sie rynkami cen w innych miastach w Polsce i bedzie to uwazal za normalny krok. Przeksztalci obecny zaklad w spolke i swojego kolege ze stowarzyszenia lepsze grajewo wsadzi na wyzsze stanowisko...itd.

Trzeba robić spółkę, bo kolesiów paru zostało bez posadki... poczytajcie, jak działa spółka, musi mieć radę nadzorczą a kieruje nią burmistrz. Policzcie pensje dla rady i zastanówcie się, skąd będą na to pieniądze? Z podwyżek. A premie jak ktoś napisał nie dostaną pracownicy tylko prezes i zasiadający w zarządzie. O to chodzi? Żeby mieć własną firmę do dojenia? A wodę każdy musi mieć, więc będziemy płakać i bulić. Paranoja

od kierownika do prezesa juz krótka droga, krótka także kariera włodarza

Zgadzam sie z emma. Przykładem jest PEC- rada dostaje diety, zarząd podwyżki a pracownicyn głodowe pensje, przy czym zatrudniani są ludzie po znajomościach

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.