piątek, 29 marca 2024

Wiadomości

  • 9 komentarzy
  • 17537 wyświetleń

Kolumbarium na cmentarzu

Na cmentarzu komunalnym w Grajewie, w drugim półroczu 2015 r. powstało pierwsze w regionie kolumbarium.

W polu grzebalnym nekropolii zlokalizowano 3 budowle na urny z prochami. Każdy z segmentów posiada czterdzieści nisz - zakończonych kamienną, granitową, szarą płytą. Prace budowlane za około 72 tys. zł. zrealizowało grajewskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Pierwszy pochówek w nowym kolumbarium może odbyć się już za kilka miesięcy. Obecnie trwają prace przygotowawcze, dotyczące ustalenia ceny, określenia okresu i warunków udostępnienia nisz w kolumbarium – powiedział nam przedstawiciel Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych.

Praktyka kremacji ciał  zmarłych staje się coraz bardziej powszechna. Co rusz słyszy się też głosy sprzeciwu niektórych katolików.

- Wyraźne stanowisko Kościoła zostało przedstawione w kanonie 1176 paragraf 3 Kodeksu Prawa Kanonicznego. Na podstawie przepisów zawartych w tej kodyfikacji można stwierdzić, że kremacja nie jest zabroniona, ale lepszy jest tradycyjny pogrzeb: "Kościół usilnie zaleca zachowanie pobożnego zwyczaju grzebania ciał zmarłych. Nie zabrania jednak kremacji, jeśli nie została wybrana z pobudek przeciwnych nauce chrześcijańskiej". Za zwyczajem grzebania zwłok ludzkich w ziemi cmentarzy przemawia również postawa samego Chrystusa, który złożony był w nowym grobie przygotowanym przez Józefa z Arymatei. Jednak, jeśli ciało zmarłego będzie skremowane, obrzędy pogrzebowe z udziałem rodziny i wspólnoty parafialnej powinny być odprawione przed kremacją – skomentował ks. mgr lic. Tomasz Chludziński, proboszcz parafii pw. Jana Pawła II w Grajewie.

Polskie prawo funeralne (dotyczące pochówku) regulowane jest ustawą z 1959 r. O cmentarzach i chowaniu zmarłych. Ten leciwy akt prawny dopuszcza możliwość kremacji, ograniczając formę pochówku tylko do złożenia w grobach ziemnych, murowanych lub katakumbach, kolumbariach oraz zatopienia w morzu. Zakazane jest rozrzucanie prochów osoby bliskiej na polach pamięci i  na morzu. Za naruszenie przepisów tej ustawy grozi kara grzywny do nawet 5 tys. zł lub kara aresztu do 30 dni.

Polacy coraz częściej korzystają z możliwości spopielania zwłok, w Grajewie to wciąż nowość. Właściciele tutejszych zakładów pogrzebowych rocznie dokonują jednego tego typu pochówku. Mimo, że zainteresowanie kremacją zwłok stale rośnie wątpliwości nie brakuje. Spopielenie zwłok wykonuje m.in. krematorium w  Suwałkach. Proces trwa 2-3 godziny, w specjalnej trumnie, nie lakierowanej, bez elementów metalowych; koszt to kilkaset złotych.


Trzeba mieć na uwadze, że piece kremacyjne nie są tożsame z krematoryjnymi. Wielu osobom, szczególnie starszym, nazwa kojarzy się z ludobójstwem z czasów wojny, stąd niechęć. Współczesna kremacja nie ma nic wspólnego z historią, wszystko odbywa się w poszanowaniu godności zmarłych, są to decyzje dobrowolne.


e-Grajewo.pl

 

Komentarze (9)

tyle że wydane pieniądze bo nikt raczej z tego nie będzie korzystał

Jestem za!!!!!

W końcu. Cieszę się.

jak nie, co ty opowiadasz?!
to normalne jest już wszędzie, zobaczysz 20 lat i większość będzie myśleć inaczej :)

po co płacić za pomniki dziesiątki tys. złotych, jak może być schludne miejsce i dobrze wygląda, itd.

moje dzieci juz dawno wiedza ze jak umre maja mnie skremowac i BRAWO dla wlaz miasta za kolumbarium NARESZCIE!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

narcyz jestes idiota i debilem wroc do przedszkola i zacznij edukacje od zera,

Brawo komunalni.Jestem za i na pewno zamówię tam sobie miejsce.

Brawo jestem za

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.