czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

Kronika 998

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie informuje, że w dniach od 06 kwietnia 2015 r. do 26 kwietnia 2015 r. na terenie powiatu grajewskiego zanotowano ogółem 48 zdarzeń, w tym 27 pożarów, 18 miejscowych zagrożeń oraz 3 alarmy fałszywe w dobrej wierze.

Od początku 2015 roku strażacy interweniowali 242 razy, w tym 78 razy przy pożarach, 158 razy przy miejscowych zagrożeniach i 6 razy wyjeżdżali do alarmów fałszywych. W wyniku powstałych zdarzeń 2 osoby poniosły śmierć, a 23 zostały ranne.

 

Opis charakterystycznych zdarzeń

         20 kwietnia 2015 r. o godzinie 15.56 zastępy gaśnicze z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie i Ochotniczej Straży Pożarnej w Białaszewie zostały zadysponowane w ramach pomocy wzajemnej do pożaru zakładu produkcji pelletu w miejscowości Trzcianne. W wyniku pożaru spaleniu uległo około 550 bel słomy, 4 tony biomasy oraz 20 metrów drewnianego ogrodzenia. W akcji gaśniczej, która trwała ponad 8 godzin uczestniczyło 7 zastępów Państwowej Straży Pożarnej z Moniek, Grajewa oraz Białegostoku, a także 7 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z Trzciannego, Wyszowatych, Goniądza, Knyszyna, Jaświł, Białaszewa i Tykocina.

         21 kwietnia 2015 r. o godzinie 12.46 do dyżurnego stanowiska kierowania wpłynęło zgłoszenie o wypadku komunikacyjnym na drodze krajowej nr 61 w pobliżu miejscowości Guty gm. Szczuczyn. Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu Państwowej Straży Pożarnej ustalono, że samochód osobowy Toyota Land Cruiser zderzył się z samochodem ciężarowym Daf, który przewoził 29 ton oleju napędowego w cysternie. Zderzenie pojazdów było tak silne, że samochód osobowy i ciągnik siodłowy zostały mocno uszkodzone. Kierowca samochodu osobowego Toyota poniósł śmierć na miejscu zdarzenia, natomiast kierowca ciężarowego Dafa z ogólnymi obrażeniami został przetransportowany do szpitala w Grajewie. Aby wydobyć zwłoki kierowcy auta osobowego strażacy użyli zestawu narzędzi hydraulicznych. W toku dalszych czynności ustalono, że w zdarzeniu uczestniczył jeszcze samochód osobowy Citroen Berlingo, którego kierowca nie odniósł żadnych obrażeń.

Po zakończeniu czynności przez policję i prokuratora przepompowano olej napędowy z uszkodzonej cysterny do cysterny zastępczej i przy użyciu ciężkiego samochodu ratownictwa drogowego Mega City z Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej Nr 2 w Białymstoku oraz holownika pomocy drogowej wydobyto uszkodzony zestaw (ciągnik siodłowy z cysterną) na drogę. Rozlane paliwo i inne płyny eksploatacyjne strażacy zneutralizowalii wraz z innymi pozostałościami powypadkowymi usunęli z drogi. W likwidacji skutków wypadku uczestniczyło 5 zastępów Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej w Szczuczynie.

        26 kwietnia 2015 r. o godzinie 01.44 dyżurny stanowiska kierowania odebrał zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Okrasin gm. Radziłów. W chwili dojazdu na miejsce pierwszych jednostek ochrony przeciwpożarowej drewniany budynek mieszkalny był całkowicie objęty ogniem. Działania gaśnicze polegały na podaniu 2 prądów wody w natarciu na palący się budynek oraz 2 prądów wody w obronie sąsiednich obiektów. Po ugaszeniu pożaru strażacy przystąpili do rozbiórki budynku i dokładnego przeszukania pogorzeliska w celu upewnienia się czy nie ma osób poszkodowanych. W trwających prawie 5 godzin działaniach ratowniczo – gaśniczych uczestniczyły 2 zastępy Państwowej Straży Pożarnej i 3 jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Klimaszewnicy, Radziłowa i Słucza. Wartość uratowanego mienia oszacowano na 500 tysięcy złotych.

          26 kwietnia 2014 r. o godzinie 17.26 stanowisko kierowania przyjęło zgłoszenie o pożarze bel słomy w pobliżu budynków gospodarczych w Wierzbowie gm. Grajewo. Strażacy z jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Wierzbowie, którzy przyjechali na miejsce pożaru jako pierwsi potwierdzili informację o pożarze i ustalili, że pali się około 50 bel słomy. Dzięki temu, że bele składowane były w bezpiecznej odległości od zabudowań, ogień nie przeniósł się na budynki gospodarcze. Pierwsze działania strażaków polegały na podaniu 6 prądów wody w natarciu na palące się bele. Po ugaszeniu pożaru przy użyciu ładowacza czołowego tlące się bele przekładano w inne miejsce i sukcesywnie dogaszano.

W akcję gaśniczą zaangażowane były 2 zastępy Państwowej Straży Pożarnej oraz 3 jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Boczek, Grajewa i Wierzbowa.

         W minionym okresie strażacy wyjeżdżali 21 razy do pożarów traw i trzcin, pożaru quada terenowego, poszycia w lesie sosnowym oraz 8 razy do usuwania skutków silnego wiatru i 5 razy do zdarzeń drogowych.          

 

Zastępca Komendanta Powiatowego
Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie
kpt. Arkadiusz Lichota

fot. KP PSP

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.