czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

Kronika 998

2 stycznia 2017 r. o godzinie 23:39 służby ratownicze zostały powiadomione o zadymieniu mieszkania w budynku wielorodzinnym przy ulicy Kopernika w Grajewie. Po przybyciu na miejsce 2 zastępów Państwowej Straży Pożarnej lokatorka mieszkania znajdującego się na parterze budynku poinformowała kierującego działaniem ratowniczym, że ma obawy dotyczące bezpieczeństwa domowników. Strażacy w aparatach ochrony dróg oddechowych weszli do mieszkania i ewakuowali 3 – osobową rodzinę na zewnątrz i przekazali zespołowi ratownictwa medycznego. Z uwagi na fakt, że dziecko w wieku 2 lat podłączone było do pompy karmienia dojelitowego, a w czasie prowadzonych działań ratowniczych nastąpił nagły zanik napięcia, lekarz podjął decyzję o transporcie matki z dziećmi w wieku 2 i 5 lat do szpitala na obsrewację. Przy użyciu detektora wielogazowego GasAlertMicro 5 strażacy dokonali pomiaru stężenia substancji niebezpiecznych w mieszkaniach na parterze i piętrze budynku. W związku z tym, że urządzenie wykazało niewielką obecność substancji w pomieszczeniach, 2 mieszkania dokładnie przewietrzono i dokonano ponownego pomiaru, który przyniósł wynik negatywny. Miejsce objęte działaniem ratowniczym przekazano pracownikowi Zakładu Administracji Domów Mieszkalnych.     

3 stycznia 2017 r. o godzinie 9:00 strażacy otrzymali zgłoszenie o zadymieniu klatki schodowej w budynku wielorodzinnym przy ulicy Kopernika w Grajewie. Z otrzymanej informacji wynikało, że jedno z mieszkań jest zamknięte, a w pozostałych, które były otwarte nie ma lokatorów. Po przyjęciu zgłoszenia dyżurny stanowiska kierowania zadysponował do zdarzenia 3 samochody ratowniczo - gaśnicze z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie oraz powiadomił o zdarzeniu policję i pogotowie ratunkowe. Po przybyciu pod wskazany adres jednostek ochrony przeciwpożarowej ustalono, że z mieszkania na I piętrze wydobywa się dym. Strażacy w aparatach ochrony dróg oddechowych weszli do mieszkania i podali prąd wody z urządzenia szybkiego natarcia na palącą się drewnianą podłogę w pobliżu pieca centralnego ogrzewania. Jednocześnie dokładnie przeszukano wszystkie pomieszczenia w mieszkaniu, w których nikogo nie znaleziono. Po stłumieniu ognia, przy użyciu pilarki do betonu i stali wycięto metalowy piec i przystąpiono do gaszenia podłogi w mieszkaniu, w którym powstał pożar i sufitu w mieszkaniu znajdującym się na niższej kondygnacji. Dalsze działania ratowniczo-gaśnicze prowadzone z wykorzystaniem kamery termowizyjnej i piły do cięcia wielowarstwowego polegały na wycięciu części drewnianej podłogi w celu dotarcia do ukrytych ognisk i całkowitego ugaszenia pożaru. Po zakończeniu działań gaśniczych wszystkie lokale mieszkalne, lokal usługowy i mieszkanie w budynku sąsiednim przewietrzono oraz sprawdzono poziom stężenia substancji niebezpiecznych w powietrzu. Detektor wielogazowy GasAlertMicro 5 nie wykazał odchyleń od normy. Strażak kierujący działaniem ratowniczym nawiązał ścisłą współpracę na miejscu zdarzenia z władzami miasta, pracownikami Zakładu Administracji Domów Mieszkalnych oraz inspektorem nadzoru budowlanego. Po wykonaniu dokładnych oględzin inspektor nadzoru budowlanego zakazał dalszego użytkowania 2 mieszkań i lokalu usługowego do czasu wykonania remontu.

5 stycznia 2017 r. około godziny 9:30 na drodze powiatowej w okolicach miejscowości Kacprowo gm. Grajewo zderzyły się 2 samochody osobowe, którymi podróżowali wyłącznie kierowcy. Wstępnie ustalono, że samochód osobowy Citroen Xara zderzył się z samochodem osobowym Ford Fiesta,  w wyniku czego 2 osoby (kobiety kierujące pojazdami) zostały ranne. Osoby poszkodowane po wstępnym zaopatrzeniu medycznym na miejscu zdarzenia przetransportowano do szpitala w Grajewie.

5 stycznia 2017 r. o godzinie 13:33 do stanowiska kierowania wpłynęło zgłoszenie o pożarze budynku mieszkalnego w miejscowości Bukowo Duże gm. Wąsosz. Ze wstępnych informacji wynikało, że w chwili wybuchu pożaru w domu nikogo nie było. Po przyjęciu zgłoszenia dyżurny stanowiska kierowania zadysponował do pożaru 2 zastępy Państwowej Straży Pożarnej z Grajewa oraz jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Ławska, Żeber i Wąsosza w sile 4 zastępów. W chwili przyjazdu na miejsce pierwszych jednostek ochrony przeciwpożarowej paliły się pomieszczenia na parterze budynku a z pomieszczeń na poddaszu wydobywał się dym. Z uwagi na rozmiary i charakter zdarzenia do pożaru zadysponowano dodatkowo jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Radziłowa i Szczuczyna. Pierwsze działania jednostek ochrony przeciwpożarowej polegały na podawaniu środków gaśniczych w natarciu w celu jak najszybszego ugaszenia pożaru i dotarcia do ewentualnych ukrytych ognisk pożaru. Po stłumieniu ognia przy użyciu wentylatora oddymiono wszystkie pomieszczenia budynku i przystąpiono do rozbiórki spalonych i uszkodzonych elementów wyposażenia domu. Przy użyciu piły do cięcia wielowarstwowego i podręcznego sprzętu burzącego wykonano otwory w drewnianej podłodze na poddaszu budynku, przez które wprowadzono prądy gaśnicze wody w celu całkowitego ugaszenia pożaru. Ze względu na trudne warunki panujące w pomieszczeniach objętych pożarem i niska temperaturę otoczenia następowała sukcesywna podmiana ratowników pracujących w aparatach ochrony dróg oddechowych. Pożar przez ponad 3 godziny gasiło 30 strażaków.

7 stycznia 2017 r. o godzinie 8:31 dyżurny stanowiska kierowania otrzymał zgłoszenie o pożarze budynku inwentarskiego w Białaszewie gm. Grajewo. Do pożaru zadysponowano niezwłocznie ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie oraz jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z Białaszewa, Ciemnoszyj i Klimaszewnicy, łącznie 13 strażaków. Po przybyciu na miejsce zdarzenia w pierwszej kolejności strażacy ewakuowali z budynku inwentarskiego 21 sztuk trzody chlewnej i przystąpili do lokalizacji ognia i gaszenia pożaru. W celu dotarcia do palącej się więźby dachowej i siana składowanego na poddaszu budynku zdemontowano część dachu i podjęto skuteczne działania ratowniczo - gaśnicze. Nadpaloną część więźby dachowej i tlące się siano usunięto na zewnątrz budynku i dogaszono prądem wody.

9 stycznia 2017 r. o godzinie 00:43 straż pożarna otrzymała zgłoszenia o pożarze ciągnika siodłowego z naczepą przewożącą drób na głównym skrzyżowaniu w Grajewie. Na miejsce zdarzenia zadysponowano 2 zastępy Państwowej Straży Pożarnej oraz jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Grajewie. Na miejscu ustalono, że kierowca pojazdu wraz z patrolem policji podjęli próbę ugaszenia pożaru przy użyciu gaśnic proszkowych, która okazała się nieskuteczna ze względu wielkość. Z chwilą dojazdu na miejsce jednostek ochrony przeciwpożarowej podano prądy piany ciężkiej i wody na ognisko pożaru oraz w obronie składu ciężarowego. Po ugaszeniu pożaru ustalono, że część z 950 indyków przewożonych do zakładów mięsnych padła i część została rannych. Przybyły na miejsce zdarzenia lekarz weterynarii dokonał oględzin ptaków i wydał kierowcy pojazdu wskazówki odnośnie dalszego postepowania z przewożonym drobiem. Dzięki szybkiej i skutecznej akcji gaśniczej uratowano ponad 900 indyków oraz ciągnik siodłowy i naczepę.

W okresie od dnia 1 stycznia 2017 r. do dnia 9 stycznia 2017 r. strażacy z terenu powiatu grajewskiego zanotowali 3 pożary sadzy w przewodach kominowych w mieście Grajewo i gminie Radziłów.

Jednocześnie informujemy, że zgodnie z § 34 Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. (Dz. U. Nr 109, poz. 719) w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów, usuwanie zanieczyszczeń z przewodów kominowych (dymowych i spalinowych), w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego należy do właściciela, użytkownika lub zarządcy danego budynku.

Usuwanie zanieczyszczeń z przewodów kominowych powinno odbywać się:

  • co najmniej 4 razy w roku od palenisk opalanych paliwem stałym;

  • co najmniej 2 razy w roku od palenisk opalanych paliwem płynnym i gazowym;

  • co najmniej 1 raz w miesiącu od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych.
     

Zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych należy usuwać co najmniej raz w roku.


Zastępca Komendanta Powiatowego
Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie
kpt. Arkadiusz Lichota
fot. KP PSP Grajewo

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.