Wiadomości

  • 7 komentarzy
  • 11431 wyświetleń

Kronika Straży Miejskiej

Bezpańskie psy
Straż Miejska kontynuowała działania zmierzające do zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańców miasta poprzez wspólne działania Straży Miejskiej i Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt. Funkcjonariusze w trakcie wspólnych patroli z pracownikiem Schroniska wskazywali miejsca gromadzenia się bezpańskich psów. W bieżącym miesiącu odłowiono ogółem 9 bezpańskich psów z terenu miasta Grajewo i umieszczono w Schronisku dla Bezdomnych Zwierząt.

W październiku SM otrzymała dwa zgłoszenia od mieszkańców, dotyczące porzuconych szczeniąt na terenie Miasta Grajewo. W obu przypadkach skierowany na miejsce patrol znalazł szczenięta, które trafiły do Schroniska dla Bezdomnych Zwierząt. Niestety nie udało się ustalić sprawców tego czynu. Te wyjątkowo smutne zdarzenia świadczą o tym jak okrutnie potrafimy traktować naszych podopiecznych. Na szczęście z zachowaniem takim spotykamy się stosunkowo rzadko.

Straż Miejska Grajewo przypomina wszystkim właścicielom czworonogów o konsekwencjach takiego zachowania. Zwierzęta porzucane często umierają z głodu, pozostawione bez opieki kończą pod kołami samochodów, są pokaleczone, wyziębione i cierpią, dlatego sankcje karne przewidziane za ten szczególny występek są bardzo wysokie.
PAMIĘTAJMY!
Zwierzę nie jest rzeczą, czuje i cierpi tak jak my. Dbajmy o nasze zwierzęta i nie zostawiajmy ich na pastwę losu. Jeśli jesteś świadkiem takiego zdarzenia nie wahaj się i poinformuj odpowiednie służby. Możliwe, że Twoja informacja pozwoli na uratowanie życia zwierzęcia!


Nielegalne odprowadzanie nieczystości płynnych
Podczas rutynowej kontroli, która miała miejsce na początku października, a której celem było sprawdzenie sposobu pozbywania się nieczystości ciekłych i stanu sanitarnego nieruchomości funkcjonariusze Straży Miejskiej zauważyli na jednej z posesji brunatną ciecz o intensywnym, bardzo nieprzyjemnym zapachu wypływającą z rur. Nieczystości płynne i fekalia były poprzez rury odprowadzane poza ogrodzenie nieruchomości, gdzie spływały specjalnie w tym celu wykopanym rowkiem.
Za popełnione wykroczenie sprawca został ukarany mandatem karnym.

Straż Miejska apeluje!
Z uwagi na szereg chorób na jakie jesteśmy narażeni, należy zadbać o to, by fekalia nie trafiały nielegalnie do rowów czy lasów. Pamiętajmy, aby zawsze fakt opróżnienia szamba był udokumentowany dowodem wpłaty (fakturą VAT), co jest niezbędne podczas kontroli sanitarno - porządkowej posesji. Wówczas mamy pewność, że nasze nieczystości trafią do Miejskiej Oczyszczalni Ścieków, a nie w inne miejsce.


Picie alkoholu "Pod chmurką"
Funkcjonariusze Straży Miejskiej podejmowali działania wobec osób spożywających napoje alkoholowe poza miejscami do tego przeznaczonymi. Chociaż zakaz spożywania alkoholu pod tak zwaną chmurką funkcjonuje w Polsce od 1982 roku to i tak wielu grajewian woli przysłowiowe piwko wypić na ulicy, choć grozi za to stuzłotowy mandat. W wielu przypadkach picie alkoholu to nie jedyny wybryk podchmielonych sprawców. Mieszkańcy telefonujący do SM skarżą się na hałaśliwość i agresywność wielbicieli trunków. Interweniujący strażnicy nie pobłażają takim zachowaniom.

Prawo jednoznacznie zabrania spożywania napojów alkoholowych na ulicach, placach, w parkach, z wyjątkiem miejsc przeznaczonych do ich spożycia na miejscu. Karalne jest również usiłowanie spożywania alkoholu. Osoby, które dopuściły się wykroczenia, polegającego na spożywaniu alkoholu w miejscach ustawowo zabronionych zgodnie z art. 43' u.w.t.p.a. zostały ukarane mandatem karnym.

Kary za nieobyczajny wybryk!
Mieszkaniec, który dopuścił się nieobyczajnego wybryku zgodnie z art. 140 KW (będącego naruszeniem ogólnie przyjętych dobrych zasad i obyczajów) został ukarany grzywną w postaci mandatu karnego.


Nielegalne plakatowanie
W październiku Straż Miejska podejmowała działania mające na celu sankcjonowanie wykroczenia określonego w art. 63a § 1 kodeksu wykroczeń, który stanowi: "Kto umieszcza w miejscu publicznym do tego nieprzeznaczonym ogłoszenie, plakat, afisz, apel, ulotkę, napis lub rysunek albo wystawia je na widok publiczny w innym miejscu bez zgody zarządzającego tym miejscem podlega karze..."

Strażnicy przyłapali na gorącym uczynku dwie osoby, które rozwieszały materiały reklamowe w miejscach do tego nieprzeznaczonych, tj. na drzewach, latarniach na zlecenie jednej z firm. W związku z powyższym wobec tych osób zastosowano postępowanie mandatowe i zobligowano je do usunięcia rozwieszonych ulotek.

Patrol SM ujawnił osobę, która rozwieszała na słupach oświetleniowych plakaty cyrku. Z uwagi na znaczną ilość tych plakatów jaka została rozwieszona na terenie miasta, w miejscach do tego celu nieprzystosowanych na sprawcę wykroczenia z art. 63a kw nałożono mandat karny i zobowiązano do ich usunięcia.

Za sprawą funkcjonariuszy SM ze słupów i innych miejsc terenu miasta zniknęły też plakaty jednej z firm kredytowych. Działalność reklamowa firm jest poważnym problemem dla estetyki miejsc publicznych. Firmom zwykle zależy na skuteczności, czyli na dotarciu do świadomości klienta, chcą by oferta była widoczna tam, gdzie chodzą na zakupy mieszkańcy miasta. Ponadto mimo restrykcji nadal częstym zjawiskiem jest ucieczka niektórych firm przed wydatkami związanymi z legalnym wywieszaniem ulotek na słupach ogłoszeniowych.

Przypominamy, że wywieszanie ulotek, ogłoszeń i plakatów jest możliwe tylko w miejscach do tego przeznaczonych, np. na słupach ogłoszeniowych za zgodą zarządzającego tym miejscem.


Stop niesfornym kierowcom!
Nagminnie dochodzi do łamania przepisów ruchu drogowego przez osoby nieprawidłowo parkujące pojazdy. Samochody są zostawiane bez zachowania warunków dopuszczalności zatrzymania na chodnikach, skrzyżowaniach oraz w miejscach obowiązywania znaków drogowych: zakazu zatrzymywania i postoju. Powoduje to utrudnienia w ruchu pieszym i kołowym. Taki sposób postępowania kierujących zmusza pieszych do schodzenia na jezdnię i utrudnia widoczność dla kierujących, którzy wyjeżdżają z dróg podporządkowanych, co stwarza zagrożenie zdrowia, a nawet życia innych uczestników ruchu. Nagminność tego zjawiska powoduje, że strażnicy miejscy egzekwują przestrzeganie przepisów w tym zakresie. Sześciu kierowców za ww. wykroczenia poniosło konsekwencje finansowe w postaci mandatów karnych oraz  punktów karnych.

Szanuj zieleń
W związku z powtarzającymi się apelami mieszkańców Grajewa, wyrażanymi w telefonicznych lub osobistych zgłoszeniach dotyczących niszczenia zieleni publicznej przez parkujące na niej pojazdy, Straż Miejska zdecydowała się podjąć priorytetowe działania mające na celu ochronę tych miejsc. Funkcjonariusze ukarali mandatem karnym sprawcę niszczenia roślinności, który nie zastosował się do obowiązujących przepisów w zakresie art. 144 KW.

Działania wobec pieszych przechodzących w miejscach niedozwolonych lub na czerwonym świetle
Grajewscy strażnicy miejscy podczas patrolowania ulic miasta zwracali szczególną uwagę na zachowanie pieszych i rowerzystów. Do najczęściej popełnianych przez nich wykroczeń zaliczano:
● przechodzenie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych,
● pokonywanie przejść na czerwonym świetle.
Mieszkańcy, którzy zdecydowali się przejść przez jezdnię w miejscu zabronionym ponieśli konsekwencje finansowe w postaci mandatów karnych.

Pamiętaj o umowie!
Mandaty karne muszą zapłacić właściciele nieruchomości, położonych na terenie naszego miasta, którzy podczas kontroli sanitarno-porządkowej posesji nie okazali aktualnej umowy na wywóz odpadów komunalnych z podmiotem uprawnionym ani faktury VAT za ostatni kwartał.

600 zł grzywny
Taką karę wymierzył Sąd Rejonowy w Grajewie mieszkańcowi, który nie zachował nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierzęcia, tj. pozostawiając psa luzem bez opieki oraz bez kagańca przed wejściem do bloku. Ponadto ww. osoba wbrew obowiązkowi nie okazała funkcjonariuszowi organu uprawnionego z mocy ustawy do legitymowania dokumentu stwierdzającego tożsamość, tj. o wykroczenie z art. 77 kw, art. 65 § 2 kw.


Akcja "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego"
Straż Miejska wspólnie z Sekcją Ruchu Drogowego KPP w Grajewie przeprowadziła jednodniową akcję pod kryptonimem "Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego". Akcja miała na celu poprawę bezpieczeństwa niechronionych uczestników ruchu drogowego, czyli pieszych, rowerzystów i motorowerzystów. Wspólny patrol egzekwował przepisy ruchu drogowego dotyczące:
* zachowania się kierujących wobec pieszych,
* poruszania się pieszych na odcinkach dróg bez wydzielonych chodników, przechodzenia pieszych w miejscach niedozwolonych,
* właściwego przekraczania jezdni przez rowerzystów i motorowerzystów.
W ramach wspólnych działań funkcjonariusze skontrolowali miejsca i odcinki dróg najbardziej zagrożone wypadkami z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego.


Kontrole punktów sprzedaży napojów alkoholowych
W bieżącym miesiącu funkcjonariusze Straży Miejskiej przeprowadzili wspólnie z Miejską Komisją. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych 8 kontroli podmiotów gospodarczych zajmujących się sprzedażą napojów alkoholowych. W celu uskutecznienia działań jedna z kontroli odbyła się w godzinach nocnych. Kontrolą w godzinach nocnych objęte zostały także punkty sprzedaży alkoholu z ukierunkowaniem na sprzedaż napojów alkoholowych nieletnim. Sprzedawca ma prawo i obowiązek sprawdzenia dokumentu tożsamości, jeśli nie ma pewności czy kupujący jest pełnoletni. W przypadku złamania zakazu sprzedaży alkoholu nieletnim ustawa o wychowaniu w trzeźwości przewiduje sankcje:
- administracyjną, polegającą na cofnięciu zezwolenia na sprzedaż  alkoholu
- karną.

Przypominamy, że zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości we wszystkich placówkach handlujących alkoholem powinny być wywieszki informacyjne umieszczone na stoisku z alkoholem w miejscu widocznym dla kupujących:
- Alkohol szkodzi zdrowiu,
- Alkoholu osobom nieletnim poniżej 18 roku życia i nietrzeźwym nie sprzedajemy.
Zwracamy się z prośba do dorosłych, będących świadkami sprzedaży alkoholu nastolatkom, o zwracanie uwagi sprzedającemu, zawiadomienie Straży Miejskiej tel. 86 273 08 30 lub Policji tel. 997 lub 112. Ograniczając osobom nieletnim dostępność do alkoholu, chronimy nie tylko tych młodych ludzi, ale w znaczący sposób wpływamy na poprawę bezpieczeństwa publicznego.


Kontrole - Targowica Miejska
Straż Miejska ostrzega przed złodziejami, którzy wyspecjalizowali się w kradzieżach kieszonkowych. Kolejki i dekoncentracja uwagi klientów, to woda na młyn kieszonkowców. Przestępcy ci wykorzystują fakt nagromadzenia się dużej ilości osób w jednym miejscu i dokonują kradzieży portfeli, dokumentów i innych wartościowych przedmiotów.
Zwracajmy zatem szczególną uwagę, kiedy znajdujemy się w tego typu miejscach.
W związku z tym SM wystawia co piątek patrole w rejonie Targowicy. Są to zarówno patrole samodzielne, jak i wspólne z Policją. Mają one na celu zapobieganie wykroczeniom i przestępstwom, a także zapewnienie poczucia bezpieczeństwa osobom kupującym.

Akcja charytatywna "Nakrętka"
Straż Miejska bierze udział w akcji charytatywnej zbierania plastikowych nakrętek na rzecz Piotrka. Pomoc funkcjonariuszy polega przede wszystkim na  odbiorze i dostarczeniu nakrętek do miejsca, gdzie są segregowane, ważone i pakowane przez wolontariuszy. Cel tej akcji jest niezwykle szczytny. Zbierając plastikowe nakrętki nie tylko pomagamy człowiekowi, ale również chronimy nasze środowisko naturalne, ułatwiając przy tym proces recyklingu plastików.


W październiku funkcjonariusze Straży Miejskiej wzięli udział w zabezpieczeniu takich uroczystości i imprez jak:
  • Wybory parlamentarne
  • Uroczyste przejęcie relikwii bł. Karoliny Kózkówny.

    Podczas wykonywania zadań służbowych wobec 124 osób funkcjonariusze Straży Miejskiej   zastosowali środek oddziaływania wychowawczego.
Ponadto SM w październiku 2011 r.:
  • wykonała: 
    11 wspólnych służb z funkcjonariuszami Policji,
    15 konwojów kasjera na potrzeby Urzędu Miasta Grajewo,
    2 konwoje na potrzeby Wydziału Spraw Obywatelskich;
  • Udzieliła asysty:
    pracownikowi ZADM podczas wykonywania czynności służbowych,
    pracownicy WGK podczas wykonywania czynności służbowych.

SM Grajewo


piątek, 19 kwietnia 2024

Głos na TAK - Dariusz Latarowski

piątek, 19 kwietnia 2024

Zablokowana droga S61 Guty-Szczuczyn

Komentarze (7)

tak? a moze straz miejska zainteresuje sie kradziezami zlomiarzy ktorzy z posesji wynosza co im sie tylko podoba. moze zaczna dopytywać sie skad maja tyle rzeczy wartosciowych

ZAPRASZAM straż miejska na ulicę dolna... tam jest bardzo duzo bezpańskich psów i na osiedlu poludnie... alterniatywy

kradzież należy do kompetencji policji mój drogi nie wiem czy wiesz :)

Może Straz miejska zainteresuje się krzakami przy ulicy Kolejowej przy dojściu do kładki przez tory..jak to wyglada....chyba świadczy o Burmistrzu i władzach miasta..czekamy na reakcje..szybka

czyli psiaki bez kaganca, legitymowanie, przejscie w miejscu nie dozwolonym i picie piwa na lawce z przyjaciolmi, wszystkie wykroczenia straszne i demoralizujące no i te psy bez kaganca, brawo

Panowie , panie ze Straży Miejskiej ! Dziś dziewczynka szła do koscioła i nie była w stanie dojść, pies omal jej nie przewrócił.Oś.Południe jest zaatakowane psami bezpanskimi ,.Rano nie mzona wyjść z domu .Zapraszamy.

Czy nie ma zadnych srodków na usunięcie dziko latających psów po miescie .
Aż strach wyść z domy .Po Oś.Południe biega swora bezpanskich psów !Czy moż Ktoś? się tym zając?Dzieci boja się iść do szkoły!!Pomocyyyyy!!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.