czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

  • 8 komentarzy
  • 7764 wyświetleń

Kwalifikacja wojskowa 2019

W dniach 27 marca – 12 kwietnia br. Powiatowa Komisja Lekarska z siedzibą w Zespole Szkół nr 1 w Grajewie, ul. Mickiewicza 3 przeprowadza kwalifikację wojskową dla osób zamieszkałych w miejscu zameldowania na pobyt stały lub czasowy trwający ponad 3 miesiące w mieście Grajewo oraz w gminach: Rajgród, Szczuczyn, Grajewo, Radziłów i Wąsosz.

Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2019 r. podlegają:

1. mężczyźni urodzeni w 2000 r.;

2. mężczyźni urodzeni w latach 1995—1999, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;

3.soby urodzone w latach 1998 -1999, które:

- zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej,

- zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej, i złożyły, w trybie art. 28 ust. 4 i 4b ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej.

4. Kobiety urodzone w latach 1995 –2000, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej lub pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2018/2019 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, albo będące studentkami lub absolwentami szkół lub kierunków, o których mowa w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 kwietnia 2017 r. w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej (Dz. U. poz. 944);

5. Osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Osoby wezwane do kwalifikacji wojskowej są obowiązane zgłosić się na wezwanie w miejscu i terminie określonym w wezwaniu.

W ramach kwalifikacji wojskowej wykonuje się czynności związane ze sprawdzeniem tożsamości osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, wstępnym przeznaczeniem do poszczególnych form powszechnego obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej określonych osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej, z założeniem lub aktualizacją ewidencji wojskowej i przetwarzaniem danych gromadzonych w tej ewidencji, z wydaniem wojskowych dokumentów osobistych, z przeniesieniem osób podlegających stawieniu się do kwalifikacji wojskowej do rezerwy i wydaniem na ich wniosek zaświadczeń o uregulowanym stosunku do służby wojskowej oraz z przygotowaniem rekrutacji wojskowej do ochotniczych form służby wojskowej.

Do kwalifikacji wojskowej mogą stawić się również ochotnicy, w tym kobiety niezależnie od posiadanych kwalifikacji i wykształcenia, jeżeli ukończyli co najmniej osiemnaście lat.

Osoby, które w okresie od dnia ogłoszenia kwalifikacji wojskowej do dnia jej rozpoczęcia zmieniły miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące, zgłaszają się do wójta lub burmistrza (prezydenta miasta), właściwego ze względu na ich nowe miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące. Wójt lub burmistrz (prezydent miasta) wyznacza im miejsce i termin stawienia się do kwalifikacji wojskowej. Osoby, które po rozpoczęciu kwalifikacji wojskowej na danym terenie zamierzają zmienić miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad trzy miesiące stawiają się do kwalifikacji wojskowej przed opuszczeniem miejsca dotychczasowego pobytu. W pozostałych przypadkach właściwość miejscową ustala się według przepisów kodeksu postępowania administracyjnego.

UWAGA!

W razie niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, wójt lub burmistrz (prezydent miasta) z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub wojskowego komendanta uzupełnień nakłada na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę w celu przymuszenia, albo zarządza przymusowe doprowadzenie przez Policję do kwalifikacji wojskowej w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

 

Komentarze (8)

Ach, gdzie te czasy obowiązkowego poboru i zasadniczej służby wojskowej. Do wojska szedł dzieciak a wracał mężczyzna. Często z nowym zawodem. No i z wyprostowanym kręgosłupem.

Szarlej demeryt, a Ty byłeś w wojsku, czy tylko marzysz? Bo jak nie byłeś, to zawsze możesz zgłosić się na ochotnika i spełnić swoje marzenia:)

Szeregowiec ty byles w wojsku u Macierewicza to nie pisz jak nie wiesz

Oj szeregowiec, szeregowiec wyobraź sobie że byłem i dosłużyłem dużo wyższego stopnia niż Ty. Dużo wyższego. ;-))

Nasza wolna wola pod przymusem... Groźby za brak stawiennictwa...

To jak masz takie kwalifikacje to szkoda żeby się zmarnowały zgłoś się może jeszcze uda Ci się na misję pojechać .A jak nie masz chęci to po co komentować że by się przydało wojsko obowiązkowe

I co to za żołnierz którego straszą grzywna i doprowadzeniem? Przypominają mi się czasy komuny.

I czekać w kolejce, zamiast się do matury uczyć jak człowiek. Ah biedni my mężczyźni młodzi tak niesprawiedliwie na taki los skazani, gdy kobiety mają wolność wyboru. Ah gdzież ta sprawiedliwość? Gdzie feminizm teraz?

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.