Kwesta RATUJMY ZABYTKI

aktualizacja: 2019-10-17 17:40:17     nr wiadomości: 40491     przeczytano: 2960     Ilość komentarzy komentarze: 0

Szanowni mieszkańcy miasta i gminy Szczuczyn, Przyjaciele Szczuczyna,

Szczuczyńska nekropolia liczy już 208 lat. Jak podaje nasze lokalne źródło „Księga Złota Parafji Szczuczyńskiej”: „Ksiądz Falkowski […] 14 października 1811 r. założył cmentarz grzebalny na Górze Kozackiej, otrzymawszy od Dziedzica Szczuczyna Jakuba Kisielnickiego jeden mórg ziemi na cmentarz katolicki i pół morga na cmentarz dla dysydentów”. Znajduje się tu wiele cennych pomników – zabytków świadczących o naszej przeszłości. Najstarsze groby usytuowane są w okolicach kaplicy cmentarnej. Znajdują się tu nagrobki żeliwne, kamienne, lub w formie metalowych krzyży na kamiennych cokołach. Na cmentarzu zachowało się też kilka grobowców z przełomu XIX i XX w. Najstarsze zachowane nagrobki, pochodzą z pierwszej połowy XIX wieku. 

Większość zabytkowych nagrobków wymagają remontu i konserwacji. Stowarzyszenie „Nasz Szczuczyn” przy współpracy z licznym gronem wolontariuszy od 2014 roku organizuje kwesty z cyklu „Ratujemy zabytki szczuczyńskiej nekropolii”. 

Minione lata pokazały, że wspólnymi siłami możemy wiele zdziałać . W ciągu tych pięciu lat zebraliśmy blisko 38.000,00 zł, za które odrestaurowaliśmy 8 nagrobków z przełomu XIX i XX wieku. 

W tym roku już po raz VI organizujemy kwestę z cyklu „Ratujemy zabytki szczuczyńskiej nekropolii”. Zebrane w tym roku środki zamierzamy przeznaczyć na renowację nagrobka Franciszka Podkowicza z 1911 r., którego elementy zostały już zabrane do pracowni konserwatorskiej oraz nagrobka zmarłej tragicznie, urodzonej w Warszawie, dziewiętnastoletniej Zebiny Antoniny Zyskowskiej, nauczycielki „Niedzwiadneńskiej Szkoły Polskiej” z 1919 r. 

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do wspólnego kwestowania na szczuczyńskim cmentarzu.  Chęć pomocy możecie zgłosić w siedzibie Stowarzyszenia „Nasz Szczuczyn” (ul. Łomżyńska 11). Poinformujcie rodzinę, przyjaciół, znajomych o kweście. Zaproście ich w naszym imieniu do współpracy. Wspólnie możemy wiele!


 

Stowarzyszenie „Nasz Szczuczyn”

 
Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.