piątek, 29 marca 2024

Kultura i rozrywka

  • 7 komentarzy
  • 20190 wyświetleń

LO: Kawiarenka poetycka - wideo

Bo piękno na to jest, by zachwycało 
Do pracy – praca, by się zmartwychwstało.
/ C. Norwid /

 

28 lutego 2019 roku w I Liceum Ogólnokształcącym w Grajewie miała miejsce IV edycja wieczorku poetyckiego z cyklu "Ocalić od zapomnienia" – Cyprian Kamil Norwid znany i nieznany.

Program imprezy:
1. Wiersze: Sens życia, Małżeńska recepta, W Weronie, Moja piosnka [II], Moja ojczyzna, Pióro, Wielkość.
2. Formy teatralne na podstawie fragmentów Pierścienia wielkiej damy i Nocy tysiącznej drugiej.
3. Listy Cypriana Norwida.
4. Prelekcja poświęcona życiu i twórczości Norwida, którą wygłosił dr Krzysztof Korotkich, pracownik naukowy Uniwersytetu w Białymstoku.

Na scenie wystąpili:
Konferansjerzy – Patrycja Chilińska i Dawid Burzyński;
Recytatorzy – Julia Styczyńska, Weronika Żmijewska, Natalia Załuska, Justyna Sokołowska, Patrycja Chilińska, Kinga Glińska;
Aktorzy – Kinga Glińska, Agnieszka Konecko, Michał Kozłowski, Anna Czapska, Marcel Formejster, Karol Cieślak, Julia Styczyńska, Grzegorz Curyło;
Śpiew – Natalia Załuska, Natalia Maciorowska, Karolina Maciorowska, Anna Czapska;
Taniec – Weronika Sikorska, Samanta Walisiewicz, Weronika Karpińska, Izabela Bogdańska, Michał Kozłowski, Karol Cieślak, Piotr Łajewski, Paweł Łajewski.

Scenografię do przedstawienia przygotowała pani Marzena Sosnowska, nad jakością dźwięku i światła czuwał pan Marek Mołczanowski. Pani Emilia Świderska – pomysłodawczyni cyklu wieczorków poetyckich „Ocalić od zapomnienia” – napisała scenariusz i wyreżyserowała całość przedsięwzięcia.

 

foto, wideo e-Grajewo.pl

Komentarze (7)

Piękne zdarzenie. W tych naszych czasach, jakże niepoetyckich, wyjątkowe – i nie tylko z tego powodu wyjątkowe. Była to wzruszająca opowieść o twórczości Cypriana Norwida, ale i o duszach młodych ludzi, uczniów, którzy znakomicie swoją grą odczytywali Norwida – jego pragnienia, niepokoje, udręki nadzieje, i pokazali, jak dużo mają w sobie zdolności wokalnych, tanecznych, recytatorskich. Kompozycja wieczorku – i ta scenariuszowa ,i ta scenograficzna – przemyślane do najmniejszego szczegółu. Do tego pasjonująca opowieść o twórczości Norwida snuta pięknymi słowami przez dr. Krzysztofa Korotkicha. Zdarzenie urokliwe, bo było połączeniem powagi, elegancji z uśmiechem, radością, czułością – w takiej kawiarence poezji-życia chciałoby się być i być. I tak sobie myślę, że ten wieczorek poetycki pokazuje, że w małych, prowincjonalnych miasteczkach mogą dziać się rzeczy niezwykłe – bo przecież i w nich żyją niezwykli ludzie, którzy nie godzą się na szarą pospolitość i nieustannie pragną łączyć ziemię z niebem. Wszystkim dobrodziejom tego zdarzenia i jego sprawczyni pani dr Emilii Świderskiej ślę serdeczne podziękowania. Wieczór był taki, że do zapamiętania na zawsze. Kto nie przyszedł na ten wieczorek, ma powód, żeby się zasmucić; i powinien spróbować choćby w jakimś stopniu powetować stratę, sięgając np. po tomik poezji Cypriana Norwida.

O, wieczorek poetycki! I tym razem Norwid. Za moich czasów to był Krasiński. Piękny czas przygotowań, wspólnych przeżyć, zamyśleń i żartów. Gratuluję pani Świderskiej wspaniałego pomysłu. I pięknej jego realizacji - jak zawsze :) I dobrze, że są ludzie, którzy karmią się poezją. Naprawdę. Nawet uczniowie.
Gratuluję wykonawcom, a moją Polonistkę serdecznie pozdrawiam.

Byłam i jestem pod wrażeniem. Przekaz mistrzowski. Norwida dzięki temu odkryłam po latach na nowo. Gratulacje przede wszystkim dla pomysłodawczyni i głównej realizatorki wieczorku! Pani Emilio! Proszę zbyt długo nie czekać z realizacją następnego przedsięwzięcia! Po raz kolejny przekonałam się, że dzisiejsza młodzież, tak często krytykowana za brak zaangażowania w cokolwiek, odpowiednio zachęcona i umiejętnie poprowadzona, jest w stanie ,,góry przenosić". Głęboki ukłon w stronę wszystkich wykonawców - tej starszej ,,młodzieży" również. Liczę na kolejne wieczorki literackie - twórców na szczęście wielu do wyboru. :)

Jestem pod wielkim wrażeniem wystąpień młodzieży. Perfekcyjnosc pod każdym względem. Twórczość muzyczna bardzo wzruszająca.
Wielkie podziękowania dla Emilii Świderskiej za niesamowity scenariusz i merytoryczne przygotowanie mlodziezy oraz dla Marzeny Sosnowskiej za scenografię.

Podpisuję się pod wcześniejszymi opiniami. Wyrażam szacunek dla włożonej pracy przez panią profesor Emilię Świderską, panią Marzenę Sosnowska i całą ekipę. Dobrze, że w Grajewie są tacy ludzie.
Oby takich spotkań było więcej.

Z wielką przyjemnością oglądałam artystyczne dokonania uczniów I LO. Całość fenomenalna, scenariusz doskonały. I tu kłaniam się nisko p. reżyser - polonistce Emilii Świderskiej. Wzruszenie, zaduma, świat piękna - warto było przyjść, by przenieść się do zupełnie innej rzeczywistości. Dziękuję. Sama jestem nauczycielką, więc wiem, ile wysiłku i pracy trzeba włożyć, by efekt końcowy był właśnie taki. I proszę, by p. Emilia kontynuowała ten pomysł. Uczniom i panu dyrektorowi gratuluję. A p. Marzena Sosnowska, cóż, ma zmysł estetyczny. Dziękuję.

Jestem dumna z naszych bylych gimnazjalistek. Wspaniale, że nadal rozwijacie swoje pasje. Aniu, Kingo, Natalio- gratulacje. Oby tak dalej.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.