Wiadomości

  • 4 komentarzy
  • 9890 wyświetleń

Leśne zakazy!

Brak deszczu i niska wilgotność powietrza spowodowały wysoki stopień zagrożenia pożarowego w lasach naszego regionu. Strażacy i leśnicy apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas spacerów i wypoczynku na łonie natury. Nawet najmniejsze źródło ognia może spowodować pożar.

 - Na obszarze terytorialnym Nadleśnictwa Rajgród, nie został jeszcze ustanowiony zakaz wstępu do lasu. Takie zarządzenie może wprowadzić nadleśniczy, gdy wilgotność ściółki leśnej, mierzona o godz. 9.00 przez trzy kolejne dni nie przekroczy 10 procent  – mówi Agnieszka Henel, referent ds. edukacji leśnej Nadleśnictwa Rajgród.

Za nieprzestrzeganie wymienionego zakazu grozi mandat w wysokości 500 zł. Bezwzględnie każdy powinien stosować się do obowiązujących przepisów. To człowiek odpowiada za duży odsetek pożarów powstających na terenach zadrzewionych. Podczas przebywania w lesie nie powinno się biwakować i rozpalać ognia w miejscach do tego nie przeznaczonych. Zagrożenie pożarowe stwarzają także bezmyślnie pozostawione śmieci – dodała p. Agnieszka Henel.

Okresowy zakaz wstępu do lasu obowiązuje tylko w przypadku zagrożenia pożarowego, zaś zakazu wjazdu na drogi leśne należy przestrzegać przez cały rok. Ruch samochodem, motocyklem czy pojazdem zaprzęgowym jest możliwy przez las tylko po wyznaczonych drogach publicznych. Na drogach leśnych nie muszą być ustawione szlabany i znaki zakazujące. Wjazd jakimkolwiek pojazdem w leśny dukt może zakończyć się mandatem nawet do 500 zł, który mogą wręczyć pracownicy służby leśnej bądź strażnicy leśni – wyjaśnił nam Damian Rejkiewicz, specjalista Służby Leśnej Nadleśnictwa Rajgród.

Pamiętajmy także, by pojazd pozostawić w miejscu oznaczonym jako parking lub miejsce postojowe. Za niewłaściwy postój możemy również otrzymać karę pieniężną.

Planując wycieczkę do lasu upewnijmy się jakie obowiązują nas przepisy. Nie powinniśmy denerwować się widząc zakaz wstępu czy wjazdu. Ludzie podejmujący decyzję, kierują się m.in. dobrem przyrody, by mogła ona służyć następnym pokoleniom.

 

e-Grajewo.pl

 

piątek, 19 kwietnia 2024

Głos na TAK - Dariusz Latarowski

piątek, 19 kwietnia 2024

Zablokowana droga S61 Guty-Szczuczyn

Komentarze (4)

nie mozna do lasu,nad jezioro,bo coraz wiecej to prywatne tereny.

Trzeba sobie kupić po kawałku lasu i działki nad jeziorem i będzie swoje,dawno powinni SUROWO respektować zakaz wstępu jak na zachodzie bo część idzie pooddychać a druga część wywieźć śmieci czy poryć samochodami,quadami czy crossami do dzieła służbo leśna!!!! o sezonie grzybowym nie wspominam bo w niektórych lasach to jak na giełdzie w niedzielę samochodów do wyboru do koloru a gdzie jest wtedy służba leśna jak by dostał jeden i drugi po 500zł mandatu to i grzybów by się odechciało postają tymi samochodami katalizatory,dpfy od dołu nagrzane i trawa się pali pod takim samochodem widziałam naocznie...

Olek, do lasu można bo lasy są państwowe.
Trzeba tylko przestrzegać paru przepisów.

Do lasu nikt nam nie zabrania wchodzić, spacer lub jazda rowerem nie jest zabroniona. Ja chodząc po lesie chce oglądać przyrodę a nie samochody i śmieci przy nich.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.