czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

  • 5 komentarzy
  • 7674 wyświetleń

Miasto montuje ekopanele

Trwa instalacja paneli słonecznych na miejskich budynkach

Urząd Miasta, miejskie szkoły - nr 1, 2 i 4 oraz dwa przedszkola 2. i 4. wkrótce będą miały czystą energię elektryczną. Wytworzą ją panele słoneczne. Właśnie trwają prace instalacyjne. Przypomnijmy, że na projekt „Budowa instalacji fotowoltaicznych w miejskich budynkach użyteczności publicznej Miasta Grajewo” urzędnicy uzyskali dofinansowanie w wysokości ponad miliona złotych. 

- Inwestycja niesie wiele korzyści. Przyczyni się do zmniejszenia ilości zanieczyszczeń atmosfery. Dzięki redukcji emisji dwutlenku węgla, pyłów PM2,5 i PM10 zyskamy czystsze powietrze. Kolejną korzyścią będą niższe rachunki za prąd, ponieważ za energię z własnych paneli słonecznych nie trzeba będzie już płacić - mówi Dariusz Latarowski, Burmistrz Miasta Grajewo.

Z obiektów użyteczności publicznej miasta wytypowane zostały te, gdzie zużycie prądu jest znaczące, a wprowadzenie instalacji odnawialnych źródeł energii da wymierny efekt ekologiczny. Rusza zatem montaż 6 instalacji fotowoltaicznych produkujących energię elektryczną na potrzeby własne urzędu oraz wymienionych placówek.

Tym samym miasto nie tylko wpisuje się w kolejne działania proekologiczne. Istotny jest tutaj także wymiar finansowy, czyli mądre unikanie wzrostu opłat za energię elektryczną. Energia elektryczna pozyskiwana ze słońca uważana jest za jedno z najbardziej przyjaznych środowisku i nieinwazyjnych źródeł energii. Ponadto instalacja taka jest w stu procentach bezpieczna dla otoczenia.

Po zainstalowaniu konstrukcji oraz paneli fotowoltaicznych na dachach i podłączeniu całego systemu, wykonawca zapewni monitoring pomiarów efektu ekologicznego wszystkich wykonanych instalacji, w celu bieżącego nadzoru nad efektami ich pracy. W ramach umowy każda z sześciu instalacji objęta będzie przeglądem gwarancyjnym. Łącznie będą one w stanie zagwarantować moc 214,6 kWp. Tyle wystarczy do oświetlenia 400 pomieszczeń o wymiarach 6 m x 9 m x 3 m przy wykorzystaniu nowoczesnych świetlówek. 

Zadanie - budowa instalacji fotowoltaicznych w miejskich budynkach użyteczności publicznej Grajewa - jest współfinansowane przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na lata 2014-2020.

 

Komentarze (5)

a co z projektem paneli fotowoltaicznych na prywatnych domach. Było bardzo duże zainteresowanie. Jesienią miało być coś wiadomo?

Dom prywatny. Kupujesz zakładasz i masz. W czym problem po co czekać do jesieni

/ oszczędności zaczną się pojawiać po 10 latach eksploatacji tej instalacji. Najpierw trzeba z góry zapłacić za panele, instalacje, podłączenie itd. wydać niemałe pieniądze, a następnie czekać 10 lat aż zainwestowane pieniądze zrównają się z oszczędzonymi kW. Bez dotacji (czytaj naszych podatków) mylnie uważanych za darmowe ta inwestycja byłaby zupełnie nieopłacalna.

cd. za zuzia; w ciągu 10 lat sprzet marnieje a i słońca u nas jak na lekarstwo. Mam panele i żałuje że montowałem na dachu; same problemy. Mój komentarz pewnie przepadnie jak zwykle. Pozdrawiam.

Tak ale miasto zloźyło projekt o dofinansowanie żeby było taniej o to mi chodzi były spotkania na ten tematemat a teraz cicho.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.