Szczuczyn

"Mirabelka" w BCK

Biblioteka – Centrum Kultury w Szczuczynie w ramach oficjalnych obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę przystąpiła do ogólnopolskiej akcji „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” organizowanej przez Lustro Biblioteki i wydawnictwo Zielona Sowa.

Akcja polegała na organizacji w BCK w Szczuczynie warsztatów dla dzieci i młodzieży, na podstawie książki „Mirabelka” Cezarego Harasimowicza oraz opracowanych materiałów, w tym scenariusza „Mirabelka – kiełkująca historia”. Szczuczyńskie warsztaty odbywały się pod hasłem „Mirabelka świadek historii”. Uczniowie, którzy wzięli udział w zajęciach poznali historię Mirabelki – drzewka rosnącego na warszawskich Nalewkach. Mirabelka przetrwała  wojnę, getto, Zagładę, stalinizm, budowę okolicznych domów ale nie przetrwała do naszych czasów. Ścięto ją podczas budowy apartamentowca… Na szczęście pestki Drzewka zawędrowały z dawnym mieszkańcem Nalewek aż do Waszyngtonu, skąd powróciły do wolnej Warszawy…

Szczuczyńskie warsztaty „Mirabelka świadek historii”

Dnia 19.09.2018r. gościliśmy klasę  0 „b” ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Szczuczynie pod opieką pań: Grażyny Kalinowskiej i Anny Szymanowskiej. Uczniowie wysłuchali opowieści o Mirabelce. Dyskutowaliśmy też o drzewach – niemych świadkach historii tej lokalnej i tej ogólnopolskiej.  Dwa dni później (21.09.2018r.) gościliśmy klasy:
1 „a” i 1 „b” z tej samej szkoły pod opieką pań: Małgorzaty Łepkowskiej, Bogusławy Januszewskiej, Katarzyny Kleszczewskiej i Pauliny Czaplickiej. Uczniowie poznali historię Mirabelki a następnie dyskutowaliśmy o wojnie i zjawiskach jej towarzyszących, o przyjaźni i jej cechach a także o cyklu życia naszej bohaterki na który składają się cztery pory roku.

Wszystkie klasy wzięły udział w lekcjach bibliotecznych poprowadzonych przez bibliotekarki  Wypożyczalni dla Dorosłych i Oddziału dla Dzieci: Annę Akus – Szklarzewską i Annę Wojsław. Nasi goście wzięli też udział w zajęciach plastycznych podczas których na znak zawartej przyjaźni z Mirabelką wykonywali pamiątki, które przypominać mają naszej bohaterce każdego warsztatowicza indywidualnie.

Dnia 25.09.2018r. wspólnie z uczniami klasy 2 „a” i 2 „b” ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Szczuczynie  i paniami Teresą Galińską i Ewą Witanowską udaliśmy się w niezwykłą podróż… W podróż śladami Mirabelki, która była świadkiem okrucieństwa, cierpienia, heroizmu, przyjaźni, miłości i poświęcenia. Historię drzewka przybliżyła zebranym pani Krystyna Rosłoniewska. Drzewko słyszało historie o niezwykłych ludziach jak chociażby o Mordechaju Anielewiczu czy Irenie Sendlerowej, którzy życie bliźnich stawiali ponad swoje. Uczniowie mieli okazję obejrzeć materiał filmowy ukazujący Warszawę w okresie wojennym (z materiałów Filmoteki Narodowej). Przekonali się też, że o wolność i niepodległość Polski walczyły osoby będące w ich wieku a sama walka nie musiał mieć charakteru militarnego. Przenoszenie rozkazów, depesz czy lekarstw  pod ostrzałem artyleryjskim czy karabinowym, wymagało niezwykłej odwagi i hartu ducha. W tym roku gdy mija sto lat odkąd Polska jest wolna, wspólnie z naszymi gośćmi posadziliśmy Mirabelkę. Taką naszą, szczuczyńską, która będzie obserwować jak rosną, pracują i rozwijają się obecne i przyszłe pokolenia.

Dnia 01.10.2018r. odwiedziła nas klasa 0 „b” (pięciolatki) ze Szkoły Podstawowej im. Władysława Broniewskiego w Szczuczynie wraz z paniami: Marianną Tarnacką i Anną Szymanowską. Dyskutowaliśmy na temat relacji człowiek – przyroda i roli jaką pełnią drzewa w życiu społeczności ludzkiej. Rozmawialiśmy też o relacjach międzyludzkich w sytuacjach zagrożenia życia i zdrowia. Pięciolatkowie wzięli też udział w lekcjach bibliotecznych i zajęciach plastycznych ph. „Pocztówka dla Mirabelki”.

W sobotni poranek (06.10.2018r.) odwiedzili nas zuchy i harcerze, którym towarzyszyła drużynowa hm. Maria Jaworowska. Nasi goście obejrzeli materiał filmowy dzięki któremu poznali autora „Mirabelki” Cezarego Harasimowicza a także samą bohaterkę, która podczas wojny obserwowała bohaterstwo, śmiałość, poświęcenie i codzienne życie warszawskich zuchów i harcerzy, którzy pełnili rolę kurierów, listonoszy, sygnalistów, zaopatrzeniowców i wiele innych w zależności rozwoju sytuacji w wojennej Warszawie. Warsztatowicze poznali też historię Szarych Szeregów
w tym Zawiszaków i Harcerskiej Poczty Polowej a także wysłuchali pieśni harcerskich aktualnych do dziś. Na zakończenie spotkania, wcielając się w rolę harcerskich listonoszy wspólnie wykonaliśmy pocztowe pieczęcie z logiem Szczuczyna.

GALERIA ZDJĘĆ 

Serdecznie dziękujemy uczniom i nauczycielom za udział w szczuczyńskich  warsztatach „Mirabelka świadek historii”.

Andrzej Kosmowski

BCK Szczuczyn

 

środa, 24 kwietnia 2024

Ogłoszenie

środa, 17 kwietnia 2024

Rodzinne Warsztaty String Art

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.