czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

  • 4 komentarzy
  • 16606 wyświetleń

Mistrz z Rajgrodu


   Andrzej Kalicki 45-letni hodowca z Rajgrodu (sekcja PZHGP Grajewo) od wstąpienia do PZHGP w 2005r. sukcesywnie piął się w górę by w tym sezonie udowodnić najwyższą wartość lotową swoich pupili. W sezonie 2010 trzeci przodownik, w 2011 pierwszy wicemistrz, a w 2012 mistrz Oddziału Stawiski w metodzie tradycyjnej.  

   W młodości fascynował się gołębiami rasowymi . Lubił piękne gołębie i potrafił takie wyhodować niestety wymagało to dużo czasu i sporych nakładów. Często odwiedzał kolegów lotujących gołębiami pocztowymi i w końcu dał się namówić. Początki nie były łatwe bo zakup gołębi od trzech znanych w Polsce hodowców okazał się wielkim niewypałem. Zakupione gołębie nie przedstawiały prawie żadnej wartości, a młode po nich ginęły w zastraszająco szybkim tempie. Po trzech lotach było już po ptakach.  Nawiązanie bliższych kontaktów z kilkoma innym hodowcami pozwoliło zdobyć bardzo dobre gołębie rozpłodowe.

   W chwili obecnej posiada 25 par rozpłodowych wśród których znajdują się gołębie Tadeusza  Ćwioka z oddziału Legnica, (oryginalne Ardeny Andreasa Drapy) Marka Rzepki z Tarnowa , Józefa Wani z Krosna (córka złotego medalisty z Olimpiady w Kapsztadzie)
Posiada  oryginalnego  starego już Gryta i Radwna.. Ma również pięknego płowego Schellensa i wiele innych wartościowych gołębi , po których młode pozwoliły na osiągnięcie tegorocznego sukcesu.

   Gołębniki kol. Andrzeja znajdują się na najdalszym pomiarze w oddziale nad malowniczo położonym jeziorem Rajgrodzkim. Ten duży zbiornik wodny jest niewątpliwie ważnym obiektem w nawigacji gołębi pocztowych bo w sezonie bardzo często można zaobserwować przelatujące tamtędy  bardzo duże stada gołębi..
 Ku zdziwieniu wielu kolegów kol. Andrzej lotuje metodą gniazdową podczas, gdy ścisła czołówka stosuje metodę wdowieństwa. Być może w niedalekiej przyszłości  zmieni metodę, ale musiałby wybudować nowy gołębnik.

   Ten sezon był udany chociażby ze względu na pogodę  w czasie lotów, ale nie obyło się bez lotu katastrofalnego. Lot z Gryfina  w dniu 29 lipca spowodował największe straty w wielu gołębnikach, tylko nieliczni mogli cieszyć się powrotem upragnionej piątki w pierwszy dniu konkursu w tym nasz mistrz..
Po raz pierwszy na szczycie listy kol. Andrzej znalazł się po czwartym locie z Człuchowa, w którym miał pierwszego gołębia oddziału. Jeszcze lepiej spisały się gołębie na szóstym locie kiedy to miał 4 pierwsze gołębie oddziału i w ciągu 5 minut odbił 8 gołębi. Wydolność lotowa stada z tego lotu wyniosła 69%.
W tym sezonie najlepszy lotnik i lotniczka oddziału to gołębie kol. Andrzeja, które zdobyły po 10 konkursów na 11 lotów. Ponadto wśród 120 najlepszych gołębi oddziału możemy znaleźć 3 gołębie po 8 konkursów, 10 po 7 konkursów i 11 po 6 konkursów.
Już w poprzednich sezonach gołębie znalazły uznanie w oczach sędziów wystawy okręgowej i reprezentowały okręg na Ogólnopolskiej Wystawie Gołębi Pocztowych w Sosnowcu..

Gratulujemy sukcesu i życzymy powodzenia w następnych sezonach.
 Dobry Lot


Komentarze (4)

Gratulacje Andzreju.

Andrzeju moje gratulacje! Fajnie :)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.