Młodzi za kierownicą

aktualizacja: 2020-05-20 19:31:32     nr wiadomości: 42399     przeczytano: 1241     Ilość komentarzy komentarze: 1

Spośród wszystkich grup kierowców, osoby w wieku 18 - 24 lata mają najbardziej lekceważący stosunek do przepisów drogowych – wynika z badań Polskiej Izby Ubezpieczeń. Zdaniem organizacji, przekonanie o swoich umiejętnościach w połączeniu z brawurą sprawia, że młodzi kierowcy stwarzają duże zagrożenie na polskich drogach. 

Osoby młode cechuje duża skłonność do brawury. Nie mają one jeszcze odpowiedniego doświadczenia i uważają, że nic złego nie może ich spotkać. Najgorsze jest jednak to, że brakuje im dobrych wzorców, ponieważ w Polsce przepisy drogowe, a zwłaszcza ograniczenia prędkości, łamie większość kierowców. Przepisowa jazda bywa postrzegana jako coś nienaturalnego – komentuje Monika Chłopik, analityk Polskiej Izby Ubezpieczeń. 

Z jednej strony młodzi kierowcy mają najbardziej lekceważący stosunek do przepisów drogowych, a z drugiej są zdania, że mają już duże doświadczenie. Prawie 40 proc. badanych uważa przekraczanie prędkości o 20 km/h w terenie zabudowanym za bezpieczne (w porównaniu do 33 proc. w całej grupie ankietowanych), prawie 60 proc. – nie widzi zagrożenia w przekraczaniu prędkości o 15 km/h a ponad 60 proc. twierdzi, że można jeździć jednocześnie szybko i bezpiecznie (ogółem taką opinię wyraziło 55 proc. badanych). Dodatkowo z danych policji wynika, iż najwięcej wypadków (proporcjonalnie do swojej populacji) powodują właśnie 18-24-letni kierowcy.

– Kierowca, który dopiero zrobił prawo jazdy, jest niedoświadczony i często nie wie jak się zachować za kierownicą. Mimo opanowanej teorii, nie przewidzi zachowania samochodu w przypadku gwałtownego hamowania czy poślizgu – mówi nam Janusz Gutowski, wieloletni kierowca.

Kolejną cechą, która wyróżnia młodych kierowców, jest brak wyobraźni i egoizm. Blisko 20 proc. z nich uważa, że wyprzedzanie innego auta bezpośrednio przed przejściem dla pieszych „może być w wyjątkowych sytuacjach uzasadnione”, piesi powinni być mniej uprzywilejowani w ruchu drogowym niż obecnie i należy zwiększyć przywileje kierowców.

Osoby w wieku 18-24 lata są przekonane, że doświadczenie w prowadzeniu pojazdu zdobywa się szybko i bez problemu. Prawie trzy czwarte młodych ankietowanych uważa się już za doświadczonych kierowców, jednocześnie deklarując, że prawo jazdy posiadają średnio od… 3 lat.

 
  - fot. 11 października 2019 r. wypadek drogowy na trasie Szczuczyn-Wąsosz. Samochodem podróżowało 5 mężczyzn w wieku około 20 lat.

Młody kierowca nie wyobraża że może strzelić opona lub wężyk przy gwałtownym hamowaniu oraz innych z pozoru niewiarygodnych zdarzeń.
Napisał: Maro dodano: 2020-06-13 20:46:49

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.