piątek, 19 kwietnia 2024

Kultura i rozrywka

  • 1 komentarzy
  • 11064 wyświetleń

"Myśli przy fortepianie"

Inauguracja roku kulturalnego odbyła się w piątek, 19.10.2007 r. w sali klubowej MDK

W programie:

- promocja książki "Myśli przy fortepianie" Antoniego Czajkowskiego
- mini wystawa najciekawszych eksponatów ze zbiorów Izby Pamięci Ziemi Grajewskiej
- koncert zespołu OLD JAZZ BAND z Warszawy

ANTONI CZAJKOWSKI Absolwent warszawskiej Akademii Muzycznej, kompozytor, producent artystyczny, ekspert w klasyce taneczno-rozrywkowej. Gość Międzynarodowych Festiwali Klasycznej Muzyki Tanecznej "WIGRY 2000, 2001" i "POLANICA 2000, 2002, 2005". Występy w kraju i w USA.

Galeria zdjęć

Drogi Czytelniku!
Jestem grajewiakiem. Pod okiem mojej mamy Stefanii, pod koniec lat 40-tych stawiałem pierwsze kroki na podwórku nieistniejącego dziś domu przy ul. Kilińskiego 9, w latach 50-tych chodziłem do Szkoły Podstawowej Nr l, w 1965 roku ukończyłem Liceum Ogólnokształcące. Dwa lata później uczyłem już dzieci muzyki w nowo otwartej Szkole Podstawowej Nr 4. Jestem dyrygentem - chórmistrzem, kompozytorem i pierwszym dyrektorem Państwowej Szkoły Muzycznej. Zawsze coś mnie goniło w świat jazzu i muzyki rozrywkowej. Wtoczyłem się po ogólnopolskich festiwalach, komponowałem muzykę dla świata show-biznesu, zostałem członkiem elitarnych stowarzyszeń twórczych. Dzisiaj prowadzę własną działalność impresaryjno-artystyczną na terenie kraju, ale nadal mieszkam tu, w Grajewie. Na własnym przykładzie twierdzę, że życie w małym miasteczku nie pozbawia człowieka szansy wysokiego awansu społecznego, a pojęcie „prowincja" to najpierw problem mentalny a dopiero później geograficzny. Za sprawą bliskiego mi Towarzystwa Przyjaciół 9 Pułku Strzelców Konnych, szczególnie pre-zesa i patrioty Antoniego Dudzińskiego, otrzymałem szansę podzielenia się z czytelnikami tymi wspomnieniami. Sięgam w nich w muzyczne dzieje powojennego Grajewa. Przypominam, ku pamięci i historii tego kawałka mojej Ojczyzny, wiele nazwisk, znanych najbardziej mieszkańcom miasta. Z racji zawodu, w tle własnej drogi, dane mi było także zetknąć się ze znanymi artystami estrady, teatru, filmu i srebrnego ekranu. Jednych i drugich spotkałem nieprzypadkowo w swoim niezwykłym, barwnym życiu. Dzięki iskrze bożej od Stwórcy, dzięki wspaniałym Rodzicom, przy cierpliwości mojej Rodziny, sporo w muzyce osiągnąłem. Jasne, że to nie Olimp, ale Tolek Czajkowski, syn urzędnika z magistratu, w cudownych latach 60-tych Beatlesów i Presleya, zaczynał od występów w licealnej świetlicy i w kinie. Każdy człowiek ma swoje marzenia. Może ta książka wątpiących w swoje siły natchnie wiarą i optymizmem do osiągania własnych celów. Może moje myśli przy fortepianie dodadzą otuchy do odważnego zdobywania świata w trudnych dla wielu młodych ludzi czasach. Zawsze były trudne czasy..., a historię Grajewa,jak każdego innego miejsca, tworzyli i tworzą normalni ludzie. Konkretni, ale i silni duchem. Ludzie z pasją. Optymiści.
                         A. Czajkowski

Komentarze (1)

Nareszcie!!!
Tolku, gratulujemy z całego serca! Nieprzypadkowo "wodowanie " - morskim językiem mówiąc - Twojej książki odbyło się wraz z inauguracją roku kulturalnego w Grajewie. Zacna to sposobność i jakże symboliczna. Wszak kto, ja kto, ale właśnie Ty arcyznacząco wpisałeś się w dorobek kulturalny miejscowości i regionu (nie tylko, zresztą). Twoje życie to kilkadziesiąt (tak, tak) lat benedyktyńskiego zapisywania kolejnych kart na stronach kulturalnej kroniki muzycznego skądinąd (Graj Ewo!) miasta. Oby nie było to Twoje ostatnie literackie dokonanie, a na egzemplarz z autografem czekamy tu, nad morzem, z niecierpliwością.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.