NIK o bezdomnych zwierzętach

aktualizacja: 2016-06-06 19:34:19     nr wiadomości: 28639     przeczytano: 4586     Ilość komentarzy komentarze: 6

„Gminy nadal nie potrafią skutecznie zapobiegać bezdomności zwierząt. Większość z nich nie wdrożyła planu znakowania wszystkich zwierząt ani nie wprowadziła realnych zachęt do kastracji lub sterylizacji psów i kotów mających właścicieli. Część z gmin nie zapewniła nawet obowiązkowego wykonywania sterylizacji przez schroniska. W rezultacie rośnie liczba odławianych zwierząt, a także wydatki ponoszone na opiekę nad nimi. Choć coraz więcej bezdomnych zwierząt znajduje nowy dom, to jednak ciągle jest ich znacznie mniej, niż trafiających do schronisk” – stwierdza Najwyższa Izba Kontroli w raporcie o zapobieganiu bezdomności zwierząt.

 

Z ustaleń przeprowadzonej kontroli wynika, że Miasto Grajewo prawidłowo wywiązywało się z realizacji zadań dotyczących zapewnienia opieki bezdomnym zwierzętom. We właściwy sposób opracowano i prawidłowo realizowano programy opieki nad bezdomnymi psami i wolnożyjącymi kotami. Odławiane psy trafiały do objętego nadzorem weterynaryjnym schroniska, gdzie miały zapewnioną właściwą opiekę. W ramach opieki nad wolnożyjącymi kotami zorganizowano ich dokarmianie, zapewniono leczenie weterynaryjne oraz zakupiono i ustawiono domki pobytowe.

Wprawdzie miasto nie prowadziło kierowanych do mieszkańców akcji propagujących kastrację i sterylizację zwierząt domowych,  zadbało jednak o wykonywanie tych zabiegów u zwierząt trafiających do schroniska i wolnożyjących kotów. Ponadto w Grajewie nie prowadzono działalności informacyjnej i popularyzatorskiej mającej na celu zapobieganie bezdomności zwierząt. Nie organizowano kampanii edukacyjnych dotyczących ochrony praw zwierząt. Obowiązek prowadzenia takich akcji został nałożony w zawieranych corocznie umowach na firmę prowadzącą schronisko, która - jak nam powiedział jej przedstawiciel - prowadzi akcje na terenie miasta Grajewo.

- W 2016 r. chcielibyśmy zorganizować festyn miejski w Grajewie, którego celem byłoby promowanie właściwej opieki nad zwierzętami – podał Dariusz Latarowski, Burmistrz Miasta Grajewo.

W  działalności Urzędu stwierdzona nieprawidłowość polegała na zawarciu umów oraz udzielaniu zleceń na wyłapywanie bezdomnych psów na terenie Miasta Grajewa firmie Green House w latach 2013-2015 oraz do 13 stycznia 2016 r., pomimo, że podmiot nie posiadał  wymaganych zezwoleń na prowadzenie działalności w zakresie odławiania i transportu bezdomnych zwierząt (zezwolenie uzyskał 13 stycznia 2016 r.).


W ocenie NIK - brak bądź znikomy zakres działań profilaktycznych będzie powiększał bezdomność zwierząt i generował coraz wyższe koszty utrzymania coraz większej ich liczby. Skupiając się na usuwaniu skutków, gminy nie dostrzegają korzyści wynikających z podejmowania właściwie zaplanowanych, kompleksowych działań profilaktycznych.

e-Grajewo.pl

 

Lista podmiotów kontrolowanych

 

dzwonilam tyle razy i prosilam by zabrali psa nawet mowilam gdzie spi dokladnie .moje dzieci się go boją a w nocy nie daje spac i zadnego efektu do tej pory.
Napisał: marta dodano: 2016-06-07 10:08:41

no trzeba kampanie wszelakie prowadzić - jesteś my cywilizowanymi społecznościami, nie mogą cierpieć inne stworzenia jak my sobie opływamy w luksusach!
Napisał: GrajEwo dodano: 2016-06-07 11:35:31

Psy gryzą i załatwiają się na chodnikach.... teraz też przyszła moda na świniopsy, rodwejlery i inne monstrumy.... ja tam wole kocięta
Napisał: Przyrodnik100 dodano: 2016-06-07 14:35:29

a co z bezdomnymi ludzmi?psy i koty sa wazniejsze!!!!!!!!!
Napisał: por dodano: 2016-06-11 18:06:37

a co z bezdomnymi ludzmi?
Napisał: ben dodano: 2016-06-11 21:41:35

Zeby nie było zwierząt bezdomnych to najpierw należałoby pomóc właścicielom czworonogom wysterylizować i wykastrować ich zwierzaki i nikt by małych nie wyrzucał
Napisał: on dodano: 2016-08-04 13:48:38

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.