czwartek, 25 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 1 komentarzy
  • 7372 wyświetleń

Najszybciej na 112

Od 2 lipca br. na Podlasiu połączenie z numerem 112 jest najważniejszym i najszybszym sposobem wezwania pomocy. Wszystkie połączenia z policyjnym numerem 997 zostaną przekierowane do operatorów Centrum Powiadamiania Ratunkowego.

Dotychczas wybierając numer 997 każdy miał pewność, że po drugiej stronie odezwie się funkcjonariusz policji. Od dzisiaj zgłoszenie przyjmie operator numeru alarmowego 112. Przełączenie rozmowy z numeru 997 na 112 ma skrócić czas przyjęcia zgłoszenia i podjęcia odpowiednich interwencji.

Nowy system to także sposób na fałszywe telefony. Selekcja będzie odbywała się na etapie centrum, a nie poszczególnych dyspozytorów służb. Ci otrzymają już właściwe i dokładnie opisane zgłoszenia.

W przyszłości na 112 mają być też przekierowane numery alarmowe 998 i 999.

 
__________

Centrum powiadamiania ratunkowego (skrót CPR, ang. public-safety answering point, PSAP) – jednolity system, który obsługuje zgłoszenia alarmowe kierowane na numer alarmowy 112 umożliwiający przekazanie zgłoszenia alarmowego w celu zaangażowania właściwych służb ratowniczych. 

Docelowo mają być przejmowane wszystkie zgłoszenia kierowane na numery alarmowe. W ramach systemu mogą być obsługiwane numery alarmowe podmiotów, do których zadań należy ochrona życia, zdrowia, bezpieczeństwa, porządku publicznego, mienia lub środowiska.

Operatorzy numerów alarmowych odbierają połączenia, następnie przeprowadzają rozmowę w celu uzyskania odpowiednich informacji i drogą elektroniczną przekazują zgłoszenie do służb ratunkowych. Operator otrzymuje automatycznie informacje na temat lokalizacji dzwoniącego; w przypadku zgłoszeń z telefonów komórkowych są to współrzędne geograficzne, numer dzwoniącego oraz imię i nazwisko osoby, na którą telefon jest zarejestrowany (również w przypadku zarejestrowanego numeru na kartę), w przypadku zgłoszeń z telefonów stacjonarnych operator otrzymuje dokładny adres oraz imię i nazwisko osoby, na którą telefon jest zarejestrowany. System powiadamiania ratunkowego pozwala także na identyfikację numerów zastrzeżonych.

Operatorzy mogą szybko rozpoznać zgłoszenia fałszywe, złośliwe lub niezasadne, które stanowią ponad 46% wszystkich połączeń na numer alarmowy 112. Dzięki temu numer alarmowy nie jest blokowany, łatwiej jest dodzwonić się na numer alarmowy i do służb alarmowych docierają tylko zgłoszenia od osób, które naprawdę potrzebują pomocy...

Od XI 2017 r. kto umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokuje telefoniczny numer alarmowy, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie centrum powiadamiania ratunkowego, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 1500 zł.

System działa z zastosowaniem zasady wzajemnej zastępowalności centrów w przypadku technicznej awarii jednego CPR-u lub w razie gdy liczba połączeń przekracza możliwość szybkiej ich obsługi, wtedy system przekierowuje automatycznie zgłoszenie do CPR-u innego województwa....(Wikipedia)

 

czwartek, 25 kwietnia 2024

Wieści z Powiatu

Komentarze (1)

Gowno prawda gratulacje dla tego kto na ten świetny pomysł wpadł. Załóżmy jesteśmy na hadesie w Grajewie dzwonimy na policję i odbiera najbliższy posterunek policji czyli nasz grajewski nie mamy pojęcia jaki jest adres klubu hades więc po prostu mówimy ze cos dzieje sie na hadesie I nasza policja wie o co chodzi I gdzie to jest. Dzwonimy na 112 mowimy Grajewo hades a oni wywalaja oczy nie wiedza gdzie to jest i interwencja jest dużo opozniona. Podzdro

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.