Warto przeczytać

Niż demograficzny a kwestia szkół

Do końca lutego radni wszystkich gmin mają podjąć decyzję dotyczącą pozostawienia bądź likwidacji placówek szkolnych.

Widać już zatrważające skutki niżu demograficznego. Z roku na rok spada liczba dzieci na wsi, rozpoczynających naukę w klasach zerowych. Bywają lata kiedy rodzi się na przykład tylko jedno dziecko. Zmniejsza się tym samym liczba oddziałów w szkołach. Jedyne rozwiązanie jakie pozostaje szkołom podstawowym, to tworzenie klas łączonych. Stanowi to ogromne utrudnienie w procesie dydaktyczno-wychowawczym. Zrealizowanie bowiem dwóch programów dla poszczególnych klas połączonych w jedną w ciągu 45 min. godziny lekcyjnej jest niemalże niewykonalne. Dzieci wiele tracą przy takim procesie nauczania, ponieważ nauczyciel musi skupić się jednocześnie na dwóch odrębnych wiekowo klasach, niemal się rozdwoić i każdemu z nich poświęcić maksimum uwagi, aby dzieci wyniosły jak najwięcej z lekcji.

Uwydatniają się tu mankamenty polskiego systemu oświaty i nieskuteczność rozwiązań Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczących małych placówek szkolnych. Mimo to nauczyciele cieszą się, że mają miejsca pracy, a dzieci, że mają szkoły w swoich miejscowościach i nie muszą do nich dojeżdżać.

W gminie Wąsosz jak dotychczas nie została zlikwidowana żadna placówka szkolna. Funkcjonują nadal szkoły podstawowe w Wąsoszu, Niecikach, Żebrach, Ławsku, Sulewie i Kędziorowie. Tymczasem gmina Szczuczyn zmuszona została do likwidacji praktycznie wszystkich placówek oświatowych z powodu braku środków budżetowych na ich utrzymanie i ogromnego spadku liczby urodzeń. Pozostawiła jedynie szkołę w Bzurach i Niedźwiadnej.

Gmina Wąsosz, jak wszystkie inne małe gminy, boryka się z trudnościami natury finansowej, takimi jak: zapewnienie opału, środków dydaktycznych, wyposażenia, wygenerowanie pieniędzy na płace dla nauczycieli i pracowników obsługi, oraz pokrycie wydatków związanych z poborem energii, czy rozmowami telefonicznymi. Wójt robi wszystko co w jego mocy, aby podtrzymać istnienie małych szkół na terenie jego gminy.

Musimy się jednak liczyć ze statystykami urodzeń, których niskie wskaźniki informują o tym, że być może już w najbliższych latach władze gminy ze względu na zbyt małą liczbę dzieci, będą zmuszone do zamknięcia mniejszych placówek oświaty, rozlokowanych w niewielkich miejscowościach.

Co przemawia za pozostawieniem tych placówek?
„Placówka szkolna nie pełni jedynie roli dydaktyczno-wychowawczej. Jest również miejscem utrwalania więzi nauczyciel – uczeń – rodzic. Pełni tym samym rolę placówki kulturalno-oświatowej.” – stwierdza Grażyna Zarzecka, nauczycielka w Szkole Podstawowej w Żebrach.
„W szkołach organizowane są np. szkolenia z zakresu podstaw obsługi komputera dla rolników. Świętujemy wspólnie z rodzicami i naszymi podopiecznymi Dzień Matki, czy Dzień Dziecka, choinki, spotkania opłatkowe. Wychowankowie szkoły i młodzież gimnazjalna mają zapewnioną opiekę i rozrywkę w okresie dwutygodniowych ferii zimowych (rozgrywki w tenisie i piłce siatkowej, konkursy czytelnicze, zajęcia w sali komputerowej). A co najważniejsze, młodsze roczniki wymagające przecież jeszcze szczególnej opieki, troski i nadzoru, nie są zmuszone do dojeżdżania do szkoły, nie muszą marznąć w oczekiwaniu na autobus. Szkoła w miejscu ich zamieszkania zapewnia rodzicom komfort psychiczny, związany z faktem, że ich pociechy są bliżej domu, więc tym samym są bezpieczniejsze."

Dyrektor Szkoły Podstawowej w Żebrach Pan Ryszard Grabowski zgadza się z opinią Pani Zarzeckiej. Dodaje też, że „Szkoła współpracuje z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. W szkole odbywają się spotkania z rolnikami, którym udostępniane są programy unijne i rządowe związane z prowadzoną przez nich działalnością. Prowadzone są dyskusje na temat dopłat dla gospodarzy i innych projektów unijnych.”

Wnioskując, takie placówki na wsiach są „oknem na świat” nie tylko dla młodzieży, ale i dorosłych członków społeczności wiejskiej.

v.s. e-grajewo.pl

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.