piątek, 19 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 20 komentarzy
  • 22481 wyświetleń

Nowe uprawnienia na motorower

Nowe zasady uzyskania uprawnień do kierowania motorowerem

Zmiany dotyczące zasad uzyskania uprawnień na kierowanie motorowerem zostały wprowadzone z uwagi na wzrost liczby zdarzeń drogowych z udziałem młodych, nie zawsze dobrze przygotowanych do ruchu motorowerzystów.

Według znowelizowanej ustawy od dnia 19.01.2013 r. karta motorowerowa została zastąpiona przez prawo jazdy kategorii AM, która to upoważnia do kierowania pojazdem dwu- lub trójkołowym zaopatrzonym w silnik spalinowy o pojemności skokowej do 50 ccm lub w silnik elektryczny o mocy nie większej niż 4 kW, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 45 km/h. Dodatkowo kategoria ta dopuszcza jazdę tzw. czterokołowcem lekkim, którego masa własna nie przekracza 350 kg, a prędkość ograniczona jest również do 45 km/h. Wraz z wejściem w życie części przepisów ustawy o kierujących pojazdami, aby uzyskać uprawnienia na motorower trzeba mieć ukończone 14 lat, przejść szkolenie i zdać państwowy egzamin, który przeprowadzają wyłącznie wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego. Prawo jazdy na motorower wydaje starosta.

Osoby w wieku 13 lat i nie posiadające karty motorowerowej będą musiały czekać do ukończenia 14 roku życia, aby zapisać się na kurs kategorii AM. Osoby posiadające kartę motorowerową po ukończeniu 14 roku życia zobowiązane są wymienić ją na prawo jazdy kategorii AM. W przypadku niewyrobienia kategorii AM przed ukończeniem 18 roku życia uprawnienia przepadają i aby móc prowadzić motorower potrzebne będzie przejście kursu na kategorię AM i zdanie egzaminu państwowego. Dla osób, które ukończyły 18 lat przed dniem wejścia ustawy dokumentem uprawniającym do prowadzenia motoroweru jest dowód osobisty.

Wymiana karty na prawo jazdy

Wszyscy, którzy zdążyli wyrobić kartę motorowerową na „starych zasadach”, mogą wymienić ją bez szkolenia i egzaminu na prawo jazdy kategorii AM.Wymiany karty motorowerowej na prawo jazdy kategorii AM można dokonać w swoim starostwie/urzędzie. Potrzebne są wniosek o wydanie prawa jazdy, pisemna zgoda rodziców (w przypadku osób niepełnoletnich), badania lekarskie, zdjęcie oraz zaświadczenie złożenia opłaty za wydanie prawa jazdy.

NALEŻY PAMIĘTAĆ, ŻE MOTOROWERZYŚCI winni poruszać się przede wszystkim poboczem, (jeśli nadaje się do ruchu, np. jest utwardzone). Jeśli go brak poruszają się po jezdni (nigdy ścieżką dla rowerzystów). Motorowerzysta musi używać hełmu ochronnego (kask), a jego pojazd musi mieć włączone światła, także w dzień. Nie wolno motorowerem wjeżdżać na autostradę i drogi ekspresowe. Pojazd musi być zarejestrowany, ubezpieczony i dopuszczony do ruchu. Przy kontroli drogowej trzeba okazać dowód rejestracyjny, potwierdzenie ubezpieczenia OC i prawo jazdy kategorii AM (dorośli - dowód osobisty). – oficer prasowy KPP w Mońkach

Komentarze (20)

HAhahahah gimbusy z pod tesco juz se nie pojeżdzam brawa dla tej zmiany dziękujemy :)

niedługo w polsce wejdzie ustawa zabraniająca jeżdzenie pojazdem spalinowym ,będą ludzie musieli przerzucić się na rower hahahahaha

a czy to jest obowiazkowa wymiana czy mozna jezdzic i na karcie motorowerowej

KP widać że jesteś Gimbus ;) bo większość osób ma już tam prawko i żebyś umiał czytać mogą je tylko wymienić bez zdawania egzaminów ;)

Do KP. Wez najpierw słownik, a pózniej wypowiadaj sie człowieku bez szacunku.

i to jest kurwa polska teraz wydaj pieniądze na zrobienie prawa jazdy bo trzeba wymienić na AM posrało ich

No i prawidlowo !!! zdzieci dotaja na komunie skutery jezdza wiadomo jak dzieciak che pokazac klase a potem wypadek ginie dziecko to komentarze ze to wina samochodu ! ze to wina tego owego nie to wina tylko i wylacznie bezmozgowcyh rodzicow ze dziecku pozwalaja na takie rzeczy wrazie dziecko zginie to rodzina placze o moj boze jaka tragedia zginol itp za szkole niech sie wezmie a nie jezdzenie jak bedzie dorosly niech idzie do pracy i sobie kupi i jezdzi wiec rodzice rozsadku troche miejcie !

KP, jesteś jebnięty w dekiel. wybacz ale to prawda. skoro dla ciebie wyciąganie z portfela przez rząd kasy jest ok. Lecz się,a skoro jesteś taki bogaty to funduj wszytskim z własnej kieszeni. To trzeba mieć nasrane w głowie żeby cieszyć się że rząd cię okrada na każdym kroku. dobrze że na rower prawka nie trzeba.

Uwierz mi niedługo nawet na rower będzie te prawko CAŁA Polska ja jeszcze się dziwie że tutaj do Polski na wakacje przyjeżdzają. DZIĘKUJEMY,a nie royumiem (oniyzja) rodzice dali na skuter to teraz niech funduja na AM :)

jedna uwaga dla pierwszego komentarza KP sam kurcze jesteś gimbusem i jak nie boisz się to powiedz to wszystkim co śmigają pod tesco w twarz

Powiedzcie mi gdzie mogę zrobić kartę motorowerową?
Mam 15 lat i myślę o nauce jazdy na skuterze.
Pozdrawiam wszystkich jeżdzących na dwóch kółkach:)

hahaha gimbaza będzie atakowała i tak xD nadal będą o 7 rano gnoje jezdzić pod oknami i bzyczeć tymi bzykami swoimi .... więcej chałasu niż tej jazdy to warte xD

no k*rwa a właśnie zdałem część teoretyczna na kartę motorowerową po co te prawko

Gdzie w gWo można wyrobic kartę ?

ile kosztuje ???

Prawidłowo, bo dzieciarni w tym wieku niestety szpan w dekiel odbija a później tragedia i płacz. Czekam teraz, aż się za rowery na dogach wezmą. To dopiero porażka. Ilu dorosłych idiotów można zaobserwować to szok. Samochody stoją na czerwonym a taki bez pardonu na rowerku przecina skrzyżowanie - to tylko jeden z wielu przykładów.

powinny być częstsze kontrole motorowerów odpowiednich służb co do szybkości z jakim one się poruszają ,bo na 10 przypadkowo kontrolowanych jednośladów z 5-6 ma większą moc i rozwijają o wiele większe prędkości. z tym powinno się zrobić porzadek

Komuna wraca pieszo najlepiej chodźmy błąd obrażam ustrój komunistyczny w tym momencie

Chcialbym zdawac karte motorowerowa bo rowery mi sie psuja a juz od tego wolalbym quada lub scigacza Yamaha ale nie wiem gdzie sie zapisac xdddddd...

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.